הגבלות קורונה: הממשלה תדון בפתיחת עסקים נוספים

הגבלות קורונה: הממשלה תדון בפתיחת עוד עסקים

כמה שרים דוחפים לפתיחת עסקים שהיו סגורים עד כה - כמו מספרות, חנויות הלבשה ומשתלות • במשרד האוצר מותחים ביקורת על כך שאין דיון בנושא השלב הבא ביציאה מהסגר • יו"ר ארגון יד לבנים נפגש עם מ"מ המפכ"ל, ודן עמו על אכיפת התקנות ביום הזיכרון
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ישיבת ממשלה, בנימין נתניהו, משה כחלון, יעקב ליצמן
צילום: צילום: מארק ישראל סאלם

לאחר ההקלות בהסגר שאושרו עד כה, שרים בממשלה דוחפים לאישור פתיחת עוד בתי עסק, כמו מספרות, חנויות הלבשה ומשתלות, שעד כה היו סגורים, ומחר (חמישי) יקיים ראש הממשלה דיון בנושא. כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11. 


במהלך ישיבת הממשלה שהתקיימה היום העלו כמה שרים את הדרישה לפתוח עוד ועוד בתי עסק שעדיין סגורים. בין היתר, שר האוצר משה כחלון הציע לאפשר לקוסמטיקאיות ולמספרות לפעול, השר אופיר אקוניס ביקש לפתוח את תחום ההנעלה וההלבשה, ואילו השר אלי כהן ביקש לפתוח משתלות. מוקדם יותר היום פורסם כי במהלך הישיבה כחלון תקף וקרא לחזור להפעיל עסקים נוספים: "הציבור מתפוצץ".  כמו כן, בישיבת הממשלה הודיע נתניהו שיקבע דיון על "פתיחה מחודשת והדרגתית של מערכת החינוך".

עוד דווח היום בחדשות הערב כי במשרד האוצר מותחים ביקורת על כך שטרם החלו דיונים על השלב הבא ביציאה מההסגר, על אף שלפי לוח הזמנים שקבע ראש הממשלה - בתוך כשבוע אמורות להינתן הקלות נוספות, ובישיבת הממשלה שנערכה ביום ראשון האחרון אמר כי יש צורך לקיים ישיבה על שחרור מערכת החינוך.

במשרדו של השר כחלון גם מותחים ביקורת על האופן שבו משרד הבריאות מתחקר את מקרי התחלואה. במשרד האוצר אומרים כי אופן התחקור לא מאפשר להסיק היכן נדבקו החולים ואם נדבקו במקומות העבודה שנפתחו השבוע - כך שיהיה קשה להסכים על צעדי הקלה נוספים.


ההנחיה לשוטרים - לא להתעמת עם משפחות שכולות

הממשלה אישרה היום את ההנחיות החדשות שיוטלו על הציבור ביום הזיכרון, יום העצמאות וחודש הרמדאן. כחלק מההנחיות, תיאסר הגעה לבתי העלמין ביום הזיכרון, ויוטל סגר ביום העצמאות. כמו כן, ביישובים ערביים יוטל סגר בכל ערב בחודש הרמדאן מ-18:00 עד 03:00. 

הממשלה תאפשר יציאה מהבית לצורך ביקורי התייחדות והנצחה בקברי חללי צה״ל, נפגעי פעולות איבה ואתרי הנצחה החל מהיום ועד ערב יום הזיכרון בשעה 16:00. החל מ-28 באפריל בשעה 17:00 ועד למחרת בערב, יוכל אדם לצאת מביתו רק לצורך הצטיידות בתרופות ובמוצרים חיוניים בלבד וקבלת שירותים חיוניים בלבד בתחום יישוב מגוריו. אם בתחום זה לא קיימים שירותים אלו, אז יוכל לקבלם ביישוב הסמוך ליישוב מגוריו. התחבורה הציבורית תופסק.


בחדשות הערב פורסם היום כי יו"ר ארגון יד לבנים אלי בן שם שוחח עם ממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן על מדיניות אכיפת איסור ההגעה לבתי העלמין. בהתאם לסיכומים והרגישויות שהוצגו בשיחה ובדיונים - הוחלט שהדרכים לבתי העלמין ייחסמו ויוצבו מחסומים בכל הכבישים המובילים לבתי העלמין. אולם, אם בכל זאת יהיו משפחות שיגיעו וינסו לעקוף את החסימות - ההנחיה לשוטרים היא לא להתעמת איתן.

ההערכה בקרב נציגי המשפחות השכולות היא כי הרוב המוחלט לא יגיע ביום הזיכרון לבתי העלמין, אלא בימים הקרובים, בין השאר בגלל פעולות ההסברה ובגלל התקנות. ביום העצמאות, לעומת זאת, במשטרה מתכננים אכיפה נוקשה ובהיקף גדול מאוד, בדומה לליל הסדר, ביציאות ובכניסות מהערים.

לצד ההגבלות, שרי הממשלה אישרו את הצעתו של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן לאפשר הפעלת זיקוקין די-נור ביום העצמאות במספר רחב של מוקדים. לפי נוסח ההצעה שחולק לשרים, "הממשלה רואה חשיבות בהפעלת זיקוקין די-נור וקרני לייזר על ידי או מטעם רשות מקומית בערב יום העצמאות".

למרות החלטת הממשלה, כמה ראשי ערים כבר יצאו נגד האישור להפעלת זיקוקים, והודיעו לא יקיימו מופעים בעריהם. ראש עיריית הוד השרון אמיר כוכבי ציין כי מחד אסרו על המשפחות השכולות לפקוד את קברי יקיריהן שנפלו בהגינם על המדינה ומאידך אישרו מופעי זיקוקים שיגרמו להתקהלויות. ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן אומר כי לא יאשר מופעים כאלה הן מחשש לשלום הציבור הן בשל בזבוז משאבים בעת משבר כלכלי.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, רועי ינובסקי וליאל קייזר

הפופולריים