מסתמן: כחול לבן מבטיחים ללכת לבחירות רביעיות אם בג"ץ ימנע מרה"מ לכהן ראשון

הפשרה: אם בג"ץ ימנע מנתניהו לכהן – בחירות

גם בליכוד הסכימו להתפשר בנוגע לוועדה למינוי שופטים • אם עד הלילה בחצות לא ייחתם ההסכם המנדט יעבור לכנסת • על פי טיוטת ההסכם נתניהו דורש פסקת התגברות שתמנע מבג"ץ לקבוע שאינו יכול להרכיב ממשלה • ימינה: נתניהו התחייב בפנינו שלא יתפשר בנושא הוועדה למינוי שופטים ובנושא החלת הריבונות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, בני גנץ
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הפלונטר הפוליטי – הפשרה בשיחות שבין כחול לבן לבין הליכוד: על פי הצעה שנידונה בין שני הצדדים בשעות האחרונות, בליכוד יוותרו על הרעיון שדיבר על שינוי חקיקה בנוגע להרכב הוועדה למינוי שופטים בתמורה לסעיף בהסכם שיקבע כי המינויים ייעשו בהסכמת שני הצדדים. נוסף על כך, יושב ראש כחול לבן בני גנץ יתחייב ללכת לבחירות אם בג"ץ ימנע את המשך כהונתו של בנימין נתניהו. כך פורסם הבוקר (שני) בכאן רשת ב.

כאמור, בנוגע לחשש של הליכוד מכך שבג"ץ יודיע שנתניהו אינו יכול לכהן כראש ממשלה – מוכנים בכחול לבן לחדד עוד יותר את הסעיף בהסכם שנוגע לנושא הזה ולהבהיר שגנץ לא יהיה זכאי לכהן כראש ממשלה במקרה שבג"ץ ימנע מנתניהו את התפקיד, ושבמצב כזה ילכו ישר לבחירות רביעיות. בשני הצדדים אומרים שהמטרה שלהם היא להגיע להסכם עוד היום אך סירבו להתייחס באופן רשמי להסכמות המסתמנות עליהן דיווחנו.

גורמים המעורבים במגעים בין הליכוד וכחול לבן מאשרים כי נכון לעכשיו המחלוקת היא בסעיף הרוטציה. גורמים המעורים במגעים אומרים כי שני פרופסורים לענייני חקיקה העריכו באחוזים נמוכים את הסיכוי שבג"ץ יתערב ויפסול את נתניהו מראשות הממשלה, אך למרות זאת דורשים בליכוד לקבוע בהסכם, כאמור, כי אם נתניהו ייפסל – הולכים לבחירות.

יו"ר יש עתיד תל"ם, יאיר לפיד, צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "‏אני לא מוכן להאמין שכחול לבן יתנו לביבי חוק חסינות. אין דבר כזה ״פסקת התגברות לבג״ץ״. לפחות תקראו לזה בשם האמיתי של זה: חוק חסינות לביבי. הדבר שהוא רצה כל הזמן ואפילו בימין לא נתנו לו".

ימינה: רה"מ התחייב לא להתפשר בנושא הוועדה למינוי שופטים

מפלגת ימינה מסרה כי ראש הממשלה התחייב בפניה אמש שלא יוותר בנושא הוועדה למינוי שופטים. עוד התחייב נתניהו לדברי המפלגה לעמוד על כך שתהיה לו יד חופשית בקידום הריבונות על כלל ההתיישבות ביהודה ושומרון ללא שום מגבלות.

"אנו מחזקים את ידיו של ראש הממשלה בהתעקשותו על הקווים האדומים של גוש הימין בתחום הריבונות ומינוי השופטים. הפקרת הוועדה למינוי שופטים בידי השמאל תהיה בכייה לדורות ותחזיר לחיים את ההפיכה השיפוטית של ברק ובייניש. על גנץ לעמוד בסיכומים שהושגו בעניין ולזכור שהוא עומד בראש מפלגת מיעוט של 17 ח"כים מול נתניהו שעומד בראש גוש של 59 מנדטים".

גורמים בכחול לבן אומרים כי בימינה מנסים לגרום לחברי כנסת מהסיעה לערוק לבלוק הימין כדי להביא קואליציה של 61 חברי כנסת. יועז הנדל וצביקה האוזר, שהתפצלו מתלם והקימו את סיעת דרך ארץ, הבהירו לגנץ וללשכת הנשיא שלא יתמכו בשום ממשלה – אלא ממשלת אחדות.

מחאות מול בית אשכנזי: "ביבי עושה עליכם סיבוב"

בתוך כך, כ-200 מפגינים ממחאת "הדגלים השחורים" התייצבו הבוקר מול ביתו של חבר הכנסת גבי אשכנזי מכחול לבן וקראו לו לא להרכיב ממשלה עם ראש ממשלת המעבר בנימין נתניהו הנאשם בפלילים. מראשי המחאה נמסר: "הגיע הזמן שאשכנזי וגנץ יתעוררו ויראו את הסיבוב שביבי עושה עליהם".

עוד אמרו: "יצאנו למחאה בכוונה להגן על הדמוקרטיה הישראלית ושלטון החוק. הכוונה של אשכנזי וגנץ, להצביע בעד שנאשם בפלילים ירכיב ממשלה תהיה הרס הדמוקרטיה הישראלית. עוד לא תמה השעה, הגיע הזמן שאשכנזי וגנץ יצטרפו לשאר המחנה שמאמין בדמוקרטיה הישראלית ויפעלו למגר ממנה את השחיתות״.


אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בטיוטת ההסכם המתגבש בין כחול לבן לליכוד בשבוע האחרון, נכתב שאם בג"ץ ימנע מנתניהו להרכיב ממשלה – האחרון יוכל להמשיך לכהן בתפקיד, וכי הרוטציה בינו לגנץ לא תתממש במקרה כזה. אך למרות הסיכום הזה, נתניהו לא הסתפק בכך ודורש פסקת התגברות שתמנע מבג"ץ לקבוע שאינו יכול להרכיב ממשלה בגלל כתבי האישום נגדו. בנוגע לוועדה לבחירת שופטים, נכתב בהסכם שנערך בין הליכוד לכחול לבן כי נתניהו יוכל למנות שר מטעמו כחבר בוועדה וח״כ נוסף שיהיה בתיאום עם גנץ. גם בסעיף הזה נתניהו דורש לערוך שינויים.

לפני כן החליט נשיא המדינה ראובן ריבלין לא להאריך את המנדט של יושב ראש הכנסת גנץ. הנשיא ציין בהודעתו כי אם עד היום בחצות לא יחתמו גנץ וראש הממשלה על הסכם קואליציוני, המנדט ישוב לכנסת, ולא יועבר לנתניהו. עוד ציין הנשיא כי בשיחה עם נתניהו, ראש הממשלה לא אישר כי השניים קרובים לחתימה על הסכם.

הפופולריים