נתניהו וגנץ סיכמו: אדלשטיין לא יהיה יו"ר הכנסת

נתניהו וגנץ סיכמו: אדלשטיין – לא יו"ר הכנסת

המגעים להקמת ממשלה בראשות נתניהו: ליצמן יישאר שר הבריאות • תיק המשפטים יהיה בידי חוסן לישראל, וגם תיק החוץ, ותיקי הכלכלה והרווחה • פנינה תמנו שטה ורדיר מריח יוחלפו בין יש עתיד לחוסן לישראל
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, בני גנץ
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המגעים להרכבת ממשלה בראשות בנימין נתניהו: ראש הממשלה ויו"ר חוסן לישראל בני גנץ סיכמו את אחת הנקודות המרכזיות שהיו נתונות במחלוקת - שאלת מינויו של יו"ר הכנסת הבא. השניים סיכמו, בהתאם לדרישת גנץ, כי יו"ר הכנסת לא יהיה יולי אדלשטיין, שגנץ בתנגד בתוקף למינויו בשל כך שביזה את בג"ץ בהתנגדות מפורשת לפסיקתו בשבוע שעבר. השניים סיכמו כי יו"ר הכנסת ושר האוצר יהיו מהליכוד לאורך כל הקדנציה, גם בזמן שגנץ יכהן כראש הממשלה.

כמו כן, מפלגתו של גנץ לא תטיל וטו על תפקיד השר לביטחון הפנים. נתניהו יוכל למנות את מי שירצה מתוך שרי הליכוד. מירי רגב ויריב לוין מועמדים לתפקיד.

לקראת סגירת ההסכם בין גנץ לנתניהו, שתיים מהמחלוקות שנותרו עד כה פתוחות הן מינוי שר המשפטים ומינוי שר הבריאות. אחת ההצעות שעלו  במהלך הפגישה הלילית בין השניים היא ויתור של גנץ על מועמד מטעמו לתפקיד שר המשפטים ומינוי חיצוני לתפקיד, בתמורה לקבלת תיק הבריאות. נתניהו פנה עם ההצעה לליצמן, שסירב בכל תוקף: "אין על מה לדבר". לכן תיק הבריאות יישאר בידי ליצמן. תיק המשפטים יהיה בידי חוסן לישראל, ובשל הוויתור על תיק הבריאות - סוכם שחילי טרופר או אבי ניסנקורן ימונו לשר המשפטים. מפלגתו של גנץ תחזיק גם בתיקי הכלכלה והרווחה.

כמו כן, הושגה הסכמה בין יש עתיד לחוסן לישראל שחברות הכנסת פנינה תמנו שטה ורדיר מריח יוחלפו ביניהן בין המפלגות. במקום שכל אחד תוגדר כעריקה ממפלגתה, תמנו שטה תעבור בהסכמת יש עתיד לחוסן לישראל ומריח תועבר בהסכמה מחוסן לישראל ליש עתיד. 

נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה לשעבר, פרופסור ידידיה שטרן, נפגש בנפרד גם עם נתניהו וגם גנץ. מי שתיווך לפגישות הללו הוא ח"כ חילי טרופר מחוסן לישראל. בתגובה לשאלת כאן חדשות האם הפגישות נועדו כדי לבדוק אפשרות למינוי שטרן לשר משפטים או לתפקיד כלשהו בממשלה, ביקש שטרן שלא להגיב.

בתוך כך, נמשכים קולות הביקורת נגד המהלך של גנץ כשבחר לחבור לממשלת נתניהו. חבר הכנסת מרב מיכאלי הודיעה כי תקיים כנס חירום תחת הכותרת: "מפלגת העבודה לא נכנסת לממשלת הנאשם מבלפור". הכנס הדיגיטלי, שיתקיים באמצעות אפליקציית זום, יביע את התנגדות חברות וחברי מפלגת העבודה לכניסה לממשלת נתניהו.

חברת הכנסת אורנה ברביבאי מיש עתיד אמרה הבוקר בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן כי "גנץ הלך רחוק מדי בעבור מעט מדי. אם העניין היה ללכת לפיברוק של ממשלת אחדות, אני חושבת שהוא עשה טעות. אני משוכנעת שגנץ חושב שזה מה שטוב לעם ישראל. בעיניי הוא טועה". היא הוסיפה: "גנץ היה צריך לשחק את המשחק הפוליטי עד הקצה – וזה לא נעשה. חשבתי שבממשלת חירום אנחנו צריכים לשבת מבחוץ, ולתמוך בהחלטות שקשורות לקורונה".

חברת מפלגתה של ברביבאי, פנינה תמנו שטה, הודיעה הבוקר ליו"ר המפלגה יאיר לפיד על כוונתה לעבור למפלגת חוסן לישראל של גנץ. בהודעה שפרסמה הבוקר כתבה תמנו שטה כי החליטה לתת גיבוי מלא לגנץ בממשלת האחדות שתוקם בקרוב. "אני מאמינה שבעת המורכבת הזו האינטרס הציבורי הוא ממשלת אחדות שתתפקד בצורה מיטבית מול האתגרים העומדים לפנינו למען ישראל", כתבה תמנו-שטה. היא הוסיפה כי "בניגוד להחלטה שנלקחה ביש עתיד שלא להיכנס לממשלת אחדות כעת, אני סברתי אחרת".

מוקדם יותר היום פורסם כי כמעט כל סעיפי ההסכם לכניסה לממשלת נתניהו כבר סגורים. שרים בליכוד מבינים כי הנתח הפוליטי שיקבלו קטן. גורמים בליכוד אומרים כי נתניהו צפוי להציע לשרים מכהנים משרות שגרירים. לשגרירות באו"ם מוזכר שמו של אופיר אקוניס שסביר כי יסכים להצעה, לשגרירות בוושינגטון מוזכר שמו של השר יובל שטייניץ, ושגרירות נוספת שאליה עשוי להתמנות אחד משרי הליכוד היא השגרירות בלונדון, במקום מארק רגב.

הישג נוסף שקיבלה כחול לבן במשא ומתן זו ועדת הכנסת שתהיה בידיה, למרות שבדרך כלל זו ועדה שהולכת לאותה מפלגה שמחזיקה בתפקיד יו"ר הכנסת. הפעם הוחלט לאזן - יו"ר כנסת לליכוד לעומת ועדת הכנסת שתהיה של כחול לבן.

בהכנת הידיעה השתתפו מיכאל שמש, יואב קרקובסקי וזאב קם.

הפופולריים