חיים כץ הוצא מהדיון בבקשת החסינות שלו

חיים כץ הוצא מהדיון בבקשת החסינות שלו

השר לשעבר מואשם במרמה והפרת אמונים בפרשת המניות • ניסנקורן: "אתה לא תנהל את הדיון". כץ בתגובה: "זה החיים שלי" | ישיר מוועדת הכנסת
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דיון בוועדת הכנסת בבקשת החסינות של השר לשעבר ח"כ חיים כץ, 30.01.20
צילום: צילום: דוברות ועדת הכנסת

ועדת הכנסת החלה היום (חמישי) לדון בבקשת החסינות של השר לשעבר חיים כץ, המואשם במרמה והפרת אמונים בפרשת המניות. הדיון שהחל בצורה שקטה התלהט כשחבר הכנסת כץ דרש מהיו"ר ניסנקורן להשיב לשאלת חבר כנסת ממפלגתו שנכח בדיון. ניסנקורן סירב לענות על השאלה והטיח בכץ: "אתה לא תנהל את הדיון". כץ בתגובה ענה: "אלה החיים שלי". ניסנקורן הוציא את כץ מהדיון ולאחר זמן קצר הרשה לו לשוב.

עו"ד נוית נגב, המייצגת את השר לשעבר אמרה: "הדיון הוא גורלי לחבר הכנסת כץ וגם לשאר חברי הכנסת. מתקיימות כאן כל עילות החסינות. ביסוד כתב האישום עומד חוסר הבנה לפעולות חבר כנסת. כללי ניגוד עניינים של חברי כנסת שונים מכללי ניגוד עניינים של עובדי ציבור".


היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התייחס לחוות דעתו שיש לדחות את הבקשה, "דווקא קו הטיעון שחילץ את חיים כץ מעבירת השוחד חיזק את מצב ניגוד העניינים שלו ואת עבירת הפרת האמונים". יו"ר הוועדה אבי ניסנקורן אמר בפתח הדיון: "אני מעריך את פועלו של חיים כץ ואת עשייתו החברתית רבת השנים. עם זאת, השיקול היחיד שעלינו לבחון הוא אם עילות החסינות שלפנינו מתקיימות בעניינו".

לצפייה בשידור החי מערוץ הכנסת - לחצו כאן

צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

היועץ המשפטי של ועדת הכנסת, עורך הדין ארבל אסטרחן, אמר בדיון: "הוועדה לא מחליפה את בית המשפט. ההצבעה בוועדה ובמליאה תתבצע בנפרד לכל עילה. הוועדה צריכה לבחון את העילות ולא אם מה שכתוב בכתב האישום נכון או לא".

מנדלבליט הוסיף כי "מצאתי שניגוד העניינים שחיים כץ היה מצוי בו בזמן פעילותו כיו"ר ועדה הוא חריף, וברף גבוה מאוד. אסור היה לקבל החלטות במצב ניגוד העניינים שחיים כץ היה מצוי בו. אני לא מקל ראש ברגישות הרבה שגלומה בתפקידו של חבר כנסת. אני מודע למאפיינים המיוחדים של עבודת חברי הכנסת. כתב האישום שהוגש נגד כץ לא מיועד להתערב בעבודה הסדירה של חברי הכנסת".

עוד אמר מנדלבליט כי "המעשים המפורטים בכתב האישום חריגים מאוד ואינם תואמים את מה שמצופה מחבר כנסת. מדובר בפעולה נמשכת שכוללת הסתרה, מצג כוזב וניגוד עניינים חריף ובעיקר רווח כספי אישי. וזה דבר פסול שמגבש לעבירה פלילית. אין שום משמעות לשאלה אם פעולתו נועדה להיטיב עם הציבור. אני לא סבור שחיים כץ ביקש לפגוע בציבור. אבל השאלה היחידה היא אם יו"ר ועדה בישראל יכול לפעול תוך הטעיית חברי כנסת ותוך סיוע לחברו. אסור להסתיר נתונים מהותיים מהציבור ואסור להציג מצגי שווא. זו החובה שלי לאינטרס הציבורי".

שלשום אישרה מליאת הכנסת ברוב של 59 תומכים וללא מתנגדים את הקמת ועדת הכנסת שתדון בחסינות של כץ. מוקדם יותר משך ראש הממשלה בנימין נתניהו את בקשת החסינות שלו. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין יצא מהאולם עם תחילת הדיונים. ח"כ יאיר לפיד תקף אותו: "פעם אחת הם אמורים להפסיד - והם בורחים".

היועץ המשפטי לממשלה, הודיע לפני כחצי שנה לשר העבודה והרווחה לשעבר כי יוגש נגדו כתב אישום באשמת מרמה והפרת אמונים בפרשת המניות. כץ נחשד כי מקורבו, איש העסקים מוטי בן ארי, ייעץ לו בניהול תיק ההשקעות שלו, ובמקביל קידם השר הצעת חוק המטיבה עימו. עוד החליט מנדלבליט שכץ ייאלץ להתפטר מתפקידו. 

הפופולריים