יריב לוין לכאן רשת ב: "אם הפלסטינים יקבלו את התנאים, אלה יהיו פלסטינים אחרים"

"אם יקבלו את התנאים, אלה יהיו פלסטינים אחרים"

השר אמר בכאן רשת ב שהצעת הסיפוח לא תובא ביום ראשון לדיון בישיבת הממשלה. על האפשרות לחילופי שטחים אמר: "ערביי ישראל יצטרכו לעשות חשבון נפש גדול". הוא תקף את בנט: "פופוליסט"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טראמפ ונתניהו בהצגת תוכנית השלום, 28 בינואר 2020
צילום: צילום: אי-פי

השר יריב לוין התייחס היום (רביעי) לתוכנית טראמפ ורמז שיש סבירות נמוכה שהפלסטינים יקבלו את תנאיה. בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב אמר שר התיירות כי "טראמפ הוכיח לא פעם בעבר שהוא מצליח לעשות דברים שאנשים חשבו שהם בלתי אפשריים. אלה יהיו פלסטינים אחרים מאלה שאנחנו מכירים אם הם יקבלו את שורת הדרישות שלו". הוא הוסיף שהחלטת הסיפוח לא תובא לדיון בישיבת הממשלה ביום ראשון. 

האזינו לריאיון עם יריב לוין

"לכל מילה יש חשיבות בדיפלומטיה. אמרנו בצורה ברורה שאנחנו רוצים וזה הכרחי לדון ולהגיע להסדר על בסיס התוכנית. ממשלות ישראל ניהלה משא ומתן בעבר על תוכניות פחות טובות ממנה", הוסיף לוין בריאיון לאסף ליברמן ופרופסור יובל אלבשן. "נשיא ארצות הברית שם על השולחן תוכנית שמתחשבת באינטרסים של ישראל. התוכנית קובעת דברים מאוד ברורים. היא מציבה שורה ארוכה של תנאים שייקח עוד שנים עד שהפלסטינים יסכימו להיעתר להם". 

לוין התייחס גם לחלק של חילופי השטחים בתוכנית ואמר: "התוכניות שהיו בעבר אמרו שלא רק שנארגן לפלסטינים 90% מהשטח, וגם במעט השטח שיישאר בידנו, נשלם בשטחים במקומות אחרים ביחס של אחד לאחד. באה התוכנית הזאת ואומרת שחלק יותר גדול יישאר בידנו ונקבע עיקרון שאומר שבהסכמת הצדדים אפשר יהיה להעביר שטחים מאוכלסים ולא רק ריקים. זה דבר חשוב שאומר גם לציבור הערבי בישראל – הגיע הזמן שתעשו את הבחירה שאתם צריכים לעשות, אם לראות את עצמם אזרחי מדינת ישראל. אני חושב שהם צריכים לעשות חשבון נפש גדול בעיקר מול ההנהגה שלהם". 

בנוגע להבאת סיפוח היישובים ביהודה ושומרון לאישור הממשלה אמר לוין: "להערכתי זה לא יגיע ביום ראשון מהטעם הפשוט שיש צורך לעשות את עבודת ההכנה. גם יש צורך צורך להביא את ההצעה בפני היועץ המשפטי לממשלה ולתת לו לבחון את הדברים. היעד שלנו לעשות את זה בימים הקרובים. אבל ממש ביום ראשון מבחינה טכנית לא נוכל". 

לוין תקף בדבריו את התנגדותו של שר הביטחון נפתלי בנט ואמר: "זו חוכמה קטנה לשבת בישראל ולהגיד לראש הממשלה 'כל הכבוד על מה שקיבלת, את זה אנחנו ניקח. אבל לדברים הקשים אנחנו נתנגד ונעשה מהלך פופוליסטי שאין מאחוריו כלום'. יש לנו הזדמנות חסרת תקדים להבטיח את קיומה של ההתיישבות. אסור להפסיד את ההזדמנות הזאת". 

הפופולריים