אדלשטיין הודיע: הכנסת תכונס לדיון בחסינות לנתניהו בשבוע הבא

"עצוב לראות איך אדלשטיין נפל למלכודת השמאל"
יו"ר הכנסת מתכוון לכנס את המליאה ביום שלישי: "בשבוע מדיני חשוב במהלכו מגיעים עשרות מנהיגים מהעולם, לא אאפשר במשכן התכתשות, שבכל מקרה היא פסולה" • מקורביו של רה"מ: "עצוב לראות כיצד אדלשטיין נופל למלכודת של השמאל"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו
צילום: צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90

יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין הודיע הערב (ראשון) כי הוא יכנס את מליאת הכנסת בשבוע הבא, כדי לדון בהקמת ועדת הכנסת שתדון בחסינותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. המליאה תתכנס ביום שלישי. לפי הודעת אדלשטיין, "בשבוע מדיני חשוב בישראל, במהלכו מגיעים למדינה, וגם לכנסת, עשרות מנהיגים מהעולם, לא אאפשר במשכן הכנסת התכתשות, שבכל מקרה היא פסולה, ומהווה ביזוי בית המחוקקים".

אדלשטיין הוסיף בהודעתו כי "כפי שאמרתי לפני שבוע – הליך הדיון בבקשת החסינות של ראש הממשלה הפך למזוהם. סיעות הבית יהפכו את דיוני ועדת הכנסת לתעמולת בחירות אסורה ובית המחוקקים יהפוך לג'ונגל. טעימה מרה מכך הורגשה בדיון שהתקיים בוועדה המסדרת לפני מספר ימים. אף שאני חולק על עמדת היועץ המשפטי לכנסת, אני סבור שכדי לשמור על אמון מוסד יושב ראש הכנסת על ידי כל סיעות הבית קיימת חשיבות לקבלה". לפי מקורבים ליושב ראש הכנסת, "בסביבת ראש הממשלה מאוד לא אהבו את ההחלטה". 

מקורביו של ראש הממשלה מסרו בתגובה: "עצוב לראות כיצד אדלשטיין נופל למלכודת של השמאל, הוא מאפשר במו ידיו להפוך את הכנסת לקרקס פוליטי בזמן בחירות בכך שהוא נותן את ידו לתחבולות השמאל שמנסה להשתמש בכנסת רק כדי לנטרל את נתניהו, לא משנה כמה התקשורת והשמאל יחבקו יו״ר הכנסת, הוא לעולם לא יוכל לברוח מהאחריות לכך.

"החלטתו קובעת דה פאקטו שענייניו של נתניהו יוכרעו פוליטית ולא באופן ענייני ומעין שיפוטי כפי שהחוק דורש. אין חולק שהכל בידיו של יולי אדלשטיין, הוא עדיין יכול למנוע את העוול הנורא שייגרם לראש הממשלה, לימין ולמדינה כולה, עוד לא מאוחר לתקן".

חבר הכנסת מאיר כהן מכחול לבן בירך על הודעתו של יושב ראש הכנסת ואמר כי "אדלשטיין עשה את המצופה ממנו". בריאיון לרן בנימיני וליגאל גואטה בכאן רשת ב הדגיש כהן כי סיעתו לא איימה להדיח את אדלשטיין כדי להתעמת איתו, אלא משום שחשוב לה שיושב ראש הבית יכבד את רצון הכנסת. הוא הוסיף כי "האיומים הבוטים על אדלשטיין לא נשמעו מפי חברי 'כחול לבן'". עוד אמר חבר הכנסת כהן כי "הוועדה שתדון בבקשת החסינות של ראש הממשלה לא תתנהל כקרקס, וחבריה יאזינו לעורכי־הדין של נתניהו וידונו בסוגיה ברצינות ובענייניות".

מכחול לבן נמסר: "נתניהו מפעיל כל לחץ אפשרי בניסיון למנוע את הדיון בבקשת החסינות אבל למרות מאמצי העיכוב – דיוני החסינות יחלו בשבוע הבא, יתנהלו בענייניות ובהוגנות ויסתיימו לפני הבחירות".

ביום רביעי דווח בחדשות הערב בכאן 11 כי מקורבי אדלשטיין, עליו איימו בכחול לבן כי ידיחו אותו אם לא יאשר את הקמת ועדת הכנסת, אמרו ש"על אנשי הליכוד להשלים עם העובדה שמליאת הכנסת תכונס". בליכוד לא צפויים לעתור לבג"ץ כדי לבלום את כינוס מליאת הכנסת. 

ביום שלישי אישרה הוועדה המסדרת בראשות חבר הכנסת אבי ניסנקורן את הקמת הוועדות הקבועות, בהן ועדת הכנסת שתבחן את בקשת החסינות. בתום דיון סוער אושר המהלך ברוב של 16 חברי כנסת תומכים מול חמישה מתנגדים. בדיון שנערך מוקדם יותר בוועדה, אושר ביטול הסמכות של יושב ראש הכנסת לכינוסי ועדת הכנסת והוועדה המסדרת בתקופת פגרה. זאת כדי למנוע מאדלשטיין לעכב את דיוני החסינות בהמשך.

הפופולריים