הענקת המנדט תידחה? ההצעה שתעלה בפגישה המשולשת

הענקת המנדט תידחה? ההצעה שתעלה בפגישה המשולשת

הנשיא יבקש מהשניים לקדם מגעים לצורך הקמת ממשלת אחדות, ולצורך כך ימתין עם הענקת המנדט עד ליום רביעי הבא
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גנץ, נתניהו וריבלין
צילום: צילום: אסתי דזיובוב, TPS

ההצעה שתעלה על השולחן בפגישה המשולשת: הנשיא ראובן ריבלין צפוי הערב (שני) לומר ליו"ר כחול לבן בני גנץ ולראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא מוכן להמתין עד אחרי ראש השנה ולא להעניק עדיין את המנדט להרכבת הממשלה לאיש מהם, כדי שהשניים יוכלו לקדם מגעים להקמת ממשלת אחדות.

אם שניהם או אחד מהם יסרבו לדון באחדות, הנשיא יעניק את המנדט לאחד מהם כבר ביום רביעי הקרוב. בבית הנשיא מתייחסים להמלצות שקיבל נתניהו בסבב ההתייעצויות כחזקות יותר, לאור העובדה שעשר ההמלצות שגנץ קיבל מהרשימה המשותפת נחשבות לחלשות יותר. זאת משום שהמפלגה אינה מועמדת להיכנס לקואליציה אלא רק ממליצה על גנץ מבחוץ. ולכן לנתניהו יש מבחינת בית הנשיא יתרון גדול יותר, מעבר ליתרון המספרי.

סבב ההתייעצויות עם הסיעות שנבחרו לכנסת ה-22 העניק לנתניהו רוב של 55 ממליצים מול 54 של גנץ. "עלינו להביא לידי מצב שתוקם ממשלה שתביא ליציבות, להידברות ולאיחוי הקרעים במדינה שלנו", אמר ריבלין עם סיומו של סבב ההתייעצויות, ולפני הפגישה המשולשת.

מוקדם יותר היום נפגשו גנץ ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, לאחר שהאחרון סירב להמליץ על גנץ להרכבת הממשלה. אחרי הפגישה השניים צייצו כל אחד בחשבון הטוויטר שלו: "החלפנו דעות ורשמים. במידת הצורך נדבר שוב בהמשך".

אחרי הפגישה כתב ליברמן בחשבון הפייסבוק שלו: "חזרתי והבהרתי את מה שאמרתי מאז תחילת מערכת הבחירות - מבחינת ישראל ביתנו קיימת רק אופציה אחת על השולחן, והיא הקמת ממשלת אחדות של שלוש המפלגות: ישראל ביתנו, הליכוד וכחול לבן".

לדברי ליברמן, "שתי המפלגות הגדולות הפנימו שצו השעה מחייב הקמת ממשלת אחדות עם רוטציה על ראשות הממשלה. כל הוויכוח כרגע נסוב סביב השאלה מי יכהן כראש ממשלה ראשון ומי שני. אני מקווה שהנשיא ריבלין יצליח לגשר בין הצדדים ותתקבל החלטה בסוגיה".

"ישראל ביתנו תשמח להצטרף לממשלת אחדות לאומית עם הליכוד וכחול לבן", המשיך ליברמן. "אבל לא נהיה חלק מממשלה שבה ישבו החרדים, המשיחיים, הרשימה המשותפת או המחנה הדמוקרטי".

הפופולריים