ריבלין במליאה: "השמצנו והושמצנו, עכשיו די"

ריבלין במליאה: "השמצנו והושמצנו, עכשיו די"

120 חברי כנסת הצהירו אמונים, ביניהם 49 חברים חדשים. הנשיא הפציר בחברי הכנסת: שימו סוף להתנגשות המסוכנת בין הרשות המחוקקת לשופטת. אדלשטיין: "חובה עלינו לחסן את הדוכן הזה מפני שיח מבזה ואלים"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראשי הסיעות בכנסת ה-21
צילום: צילום: דוברות הכנסת

120 חברי הכנסת של הכנסת ה-21 הצהירו היום (שלישי) אמונים למדינת ישראל - וכהונתה של הכנסת החדשה החלה באופן רשמי. חברי הכנסת אמרו "מתחייב אני" לאחר שיו"ר הכנסת הקריא את נוסח ההתחייבות. לאחר הצהרת האמונים אישרה הכנסת את מינוי יולי אדלשטיין לכהונה שלישית ברציפות כיו"ר הכנסת. 101 חברי כנסת הצביעו בעד, ארבעה נמנעו ולא היו מתנגדים.

נשיא המדינה ראובן ריבלין התקבל בטקס חגיגי על ידי משמר כבוד ברחבה החיצונית. לאחר מכן נאם נשיא המדינה במליאה, ואמר: "העם, הריבון, אמר את דברו בבחירות האחרונות. עברנו מערכת בחירות קשה. השמצנו והושמצנו. סילפנו. עבדנו שעות נוספות בשירות הדה לגיטימציה, השנאה והמשטמה. עכשיו, די. מספיק. צריך לטפס מעלה. להניח את חרבות הבחירות ולנקות את הלכלוך. השיקולים הפוליטיים כבר אינם יכולים להיות המצפן היחיד. זוהי לא רק הציפייה מכם, זוהי דרישה ותביעה של כל אזרחי ישראל, ממנהיגינו, מכל יושבי הבית הזה.

"לחבריי בקואליציה לעתיד אני רוצה לומר, יש להפסיד בכבוד ויש לנצח בכבוד. אתם לא באופוזיציה. אתם אוחזים במושכות השלטון וההנהגה מזה זמן רב. ככאלה זוהי האחריות שלכם להשתחרר ממלאכת חיסול היריב, להשתחרר מתחושת הקורבנות, ולמשול בכבוד ובאהבה, על כל סוגי האזרחים והקהילות שחיים כאן".

בפנייה נוספת לחברי הכנסת, התייחס ריבלין למתח בין הכנסת למערכת המשפט: "אינני יכול לסיים את דברי מבלי לבקש ולהפציר בכם לשים סוף להתנגשות המסוכנת בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת. אני מקווה ומייחל שהכנסת ה-21 תעשה את המעשה ההיסטורי ותקבע את חוק יסוד החקיקה כאחד מפרקי החוקה העתידית שלנו".

בתום דבריו של ריבלין, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הצהיר אמונים למדינה, וגם נשא דברים: "חובה עלינו להפוך את מלאכת החקיקה ליעילה יותר ואיכותית יותר. חובה עלינו לחסן את הדוכן הזה מפני שיח מבזה ואלים, תוך חיזוק ועדת האתיקה ושמירה על כבוד הכנסת.  חובה עלינו לזכור תמיד מי שלח אותנו לכאן, ולפני מי אנחנו עתידים לתת דין וחשבון - לפני אזרחי ישראל.


"הם תובעים מאיתנו לדבר מעל הדוכן כמו שהיינו מדברים אם ההורים שלנו היו בקהל; כמו שהיינו מדברים אם הילדים שלנו היו בקהל. מליאת הכנסת צריכה להיות מקום שבו צופים ילדים וילדות מכל הארץ ואומרים: 'לשם אני רוצה להגיע; כזה אני רוצה להיות!'".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לאחר טקס הצהרת האמונים: "גם בקדנציה הנוכחית של הכנסת נמשיך בתנופת עשייה, ונוסיף לפעול לטובת כל אזרחי ישראל בלי יוצא מהכלל. אנו מודעים לאתגרים שלפנינו בסביבה שאינה פוסקת לגעוש ולרעוש. האביב הערבי לא הגיע לסיומו וחוסר יציבות פוקד לא רק את אזורנו, אלא גם בשטחים שמעבר אלינו. ועם זאת, אנחנו מייצרים בריתות חדשות וגם תקווה חדשה ליחסי שלום עם רבים מהשכנים הערבים. אני בטוח שנוכל לאתגרים שלפנינו".

כל חבר כנסת יקבל תעודת חברות בכנסת ויצטלם לתמונה שתייצג אותו בלוח הנוכחות של הח"כים לאורך הקדנציה. בין מצהירי האמונים יש 49 חברי כנסת חדשים - מספר שיא בהשוואה לכנסות קודמות. 29 נשים יכהנו בכנסת החדשה, לעומת 35 בכנסת היוצאת. 12 ח"כים לא יהודים - אחד פחות לעומת הכנסת ה-20. בכנסת החדשה צפוי מספר שיא של חברי קהילת הלהט"ב - חמישה חברי כנסת, לעומת שניים בכנסת הקודמת.

הפופולריים