תקציב המדינה אושר

ממשלת נתניהו המשיכה את תוכנית החומש של ממשלת בנט-לפיד

ממשלת נתניהו המשיכה את תוכנית החומש של ממשלת בנט-לפיד

חברי הכנסת אישרו את המשך תוכנית החומש למגזר הערבי, בסך 26.5 מיליארד שקלים • נתניהו אחרי אישור התקציב: הרפורמה המשפטית תחזור • חוקי ההסדרים לשנים האלו עברו גם כן • שר האוצר סמוטריץ': "קיבלנו את הכלים, מפשילים שרוולים והולכים לממש"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כפיים אחרי אישור תקציב כנסת מליאת הכנסת מליאה ממשלה 2023 2024
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לאחר שעות של דיונים במליאה, עברו הלילה (רביעי) חוקי התקציב וחוקי ההסדרים לשנים 2023 ו-2024. במסגרת הישיבה אישרו חברי הכנסת את המשך תוכנית החומש למגזר הערבי, בסך 26.5 מליארד שקלים, אותה התוכנית של הממשלה הקודמת. 

תקציב 2023 עבר ברוב של 64 ח"כים תומכים מול 55 מתנגדים ושל 2024 מול 56 מתנגדים. תקציב המדינה ל-2023 יעמוד על כ-484 מיליארד שקלים ול-2024 על כ-514 מיליארד שקלים. תקציב משרד החינוך יעמוד על כ-77 מיליארד שקלים וכ-82 מיליארד בהתאמה, תקציב הביטחון על כ-63 מיליארד שקלים וכ-64 מיליארד, ותקציב משרד הבריאות על כ-44 מיליארד שקלים בשנת 2023 ו-50 מיליארד שקלים בשנת 2024.

בסיום ההצבעות אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "מנסים להגיע להבנות", והוסיף: "הרפורמה המשפטית תחזור". שר האוצר בצלאל סמוטריץ' אמר בתום ההצבעות: "קיבלנו את הכלים, מפשילים שרוולים והולכים לממש". יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, הוסיף: "העברנו תקציב טוב ואחראי לטובת אזרחי ישראל. כעת המשימה שלנו היא להוריד את יוקר המחיה ולטפל במחירי הדיור לטובת האזרחים כולם, ובעזרת השם כך נעשה".

מנגד, ראש האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד כינה התקציב "המזיק וההרסני בתולדות המדינה", ואמר כי "אין בו שום דבר מלבד סחטנות אינסופית והפרת חוזה עם האוכלוסייה המשרתת והעובדת של מדינת ישראל". יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר כי "התקציב שעבר הוא כתם שחור בהיסטוריה של מדינת ישראל".

אחרי אישור תקציב כנסת מליאת הכנסת מליאה ממשלה 2023 2024
קרדיט: ללא

שר התרבות והספורט מיקי זוהר הגיב על הביקורת נגד התקציב בתוכנית "סדר יום" עם קרן נויבך בכאן רשת ב: "יש טרנד חדש שלא משנה מה הממשלה עושה – ימצאו איזה חרדי שעיר לעזאזל. כל התקציב לחרדים היה 3.4 מיליארד שקלים. אנחנו רוצים לחזק לימודי ליבה אבל לא נכפה בכוח".

לפני ההצבעות, השר דוד אמסלם תקף את היועץ המשפטי של משרד האוצר אסי מסינג, ברקע האזהרה ששלח לשרים בנוגע למענק לאברכים – שנחשף בכאן חדשות. "היום שמענו את מר מסינג, אתם מכירים אותו, החבלן המקצועי - הוא הסיבה לרפורמה ביועצים המשפטיים", אמר אמסלם במליאה.

היועץ המשפטי של משרד האוצר כתב שיש לקיים הערכת מצב בראשון באוקטובר כדי לקבוע אם יש עודפים לטובת מענק של 2,500 שקלים לאברך. "אם לאחר אישור חוק התקציב יתברר שלא ניתן ליישם את ההסכם הפוליטי התקציבי, אין לייעד מחדש את הכספים לפי בקשת הגורם הפוליטי שעמו נכרת ההסכם הפוליטי שלא ניתן ליישם", הוסיף. 

לפני תחילת ההצבעות על התקציב, אמר נתניהו בהצהרתו: "אנחנו מעבירים תקציב אחראי ששומר על המסגרת, ומקבל שבחים גם מסוכנויות הדירוג". כמו כן, הוא הוסיף כי יוקם המשמר הלאומי: "מי שאמר שזה לא יהיה, זה יהיה", והודה לבכירים בקואליציה על שיתוף הפעולה. ראש הממשלה סיים בעקיצה לאופוזיציה: "אנחנו פועלים מתוך אחדות, אל תפתחו ציפיות". 

שלשום הגיע המשבר מול עוצמה יהודית לסופו, כשהשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר ונתניהו סיכמו כי ב-2024 יתווספו לתקציב משרד הנגב והגליל 250 מיליון שקלים. המקור יהיה מתוך עודפי התקציב של כל משרדי הממשלה לשנת 2023.

הפופולריים