נתניהו: נתחיל השבוע בצעדים מעשיים של הרפורמה המשפטית

נתניהו: נתחיל השבוע בצעדים מעשיים של הרפורמה המשפטית
ראש הממשלה בפתח ישיבת הממשלה: גנץ ולפיד ניסו למסמס כל תיקון, נתחיל באופן מדוד • הקואליציה מתכננת להביא בימים הקרובים את צמצום עילת הסבירות לפי מתווה סולברג • לאחר ההתבטאות: ירידות שערים בבורסה בת"א • גנץ: "אם תהיה חקיקה חד צדדית - לא תהיה הידברות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו ישיבת ממשלה 28.5.23 F230528YS03
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (ראשון) בפתח ישיבת הממשלה כי "נתכנס השבוע ונתחיל בצעדים מעשיים ברפורמה המשפטית". נתניהו הוסיף כי "מה שהוכח שגנץ ולפיד שיחקו משחק. זה היה מצג שווא של כביכול הידברות. נתנו שלושה חודשים, הנציגים שלהם לא הסכימו להבנה המינימלית ביותר. הם ניסו למסמס כל תיקון. נעשה את הצעדים באופן מדוד בהתאם למנדט שקיבלנו". לאחר ההתבטאות, ירידות שערים נרשמו בבורסה בתל אביב, בניגוד לפתיחת יום המסחר.

הקואליציה מתכננת להביא בימים הקרובים את צמצום עילת הסבירות לפי מתווה סולברג. כצעד ראשון שיקודם חד צדדית מתוך הרפורמה.

בעוד שבקואליציה מדברים על קידום של החלקים היותר קטנים ברפורמה המשפטית במפלגות החרדיות, יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה אמר השבוע בשיחות סגורות כי הוא מצפה ומעוניין בקידום פסקת ההתגברות. "לא נוותר על פסקת ההתגברות", אמר גפני בעיצומו של המשבר בין הקואליציה לאופוזיציה. כך פורסם הבוקר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. הפסקה, שמונעת מבג"ץ לפסול חוקים של הכנסת, היא נושא הדגל עבור המפלגות החרדיות, אותו הן הבטיחו גם לפני הבחירות האחרונות.

על רקע הפסקת השיחות בבית הנשיא, המהלך שגפני דורש לקדם עלול לעורר תגובה חריפה מצד האופוזיציה. שכן, הרצון הקיים כעת בקואליציה הוא לקדם חקיקה שעל פי ההערכה, גם אם תקרה, תהיה בנושאים עליהם הושגה הסכמה בשיחות בבית הנשיא.

בהיעדר השיחות בבית הנשיא, בקואליציה גוברים הלחצים על ראש הממשלה להתחיל בחקיקה של הרפורמה המשפטית. אפשרות שעלתה על הפרק היא חקיקה של צמצום עילת הסבירות במתווה השופט סולברג. ההנחה היא שחקיקה כזאת לא תוכל להביא למחאות משמעותיות ברחוב, שכן חתום עליו שופט בבית המשפט העליון. הנחה נוספת היא שהאופוזיציה תתנגד לחקיקה, אך זה יהיה צעד שלא "ישרוף את הגשרים" ויאפשר חזרה לשיחות המו"מ בבית הנשיא גם בהמשך.

יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ, לעומת יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, מדגיש כי הוא מעוניין לחדש את השיחות כשהוועדה למינוי שופטים תקום. הוא נמנע מלהגדיר אם הכוונה לבחירת נציג קואליציה לוועדה, או לכינוסה בפועל לצורך בחירת שופטים.

היום במהלך סיור של גנץ בדרום סביב נושא המשילות ביחד עם ח"כ גדי אייזנקוט, אמר גנץ כי "בשבוע שעבר נתניהו גילה חוסר אחריות לאומי וניסה לפגוע ביכולת להגיע להסכמות. הוא נכשל ולא בפעם הראשונה. הוא טעה בציבור ובחברי הקואליציה שלו - ולא בפעם הראשונה. נתניהו בוודאי יודע, מה המשמעות של לחזור שוב ושוב על אותה פעולה ולצפות לתוצאות אחרות. אם נתניהו ילך לחקיקה חד צדדית ויעשה שוב את אותה הפעולה הכוחנית והדורסנית - הוא יפגע בדמוקרטיה, בחברה הישראלית, בכלכלה ובביטחון. ואחרי כל אלו - הוא גם יכשל. לא יהיה לו רוב בעם, לא יהיה לו רוב בכנסת.  אני מציע לו במקום לאיים - לקיים. לקיים את ההבטחה בבית הנשיא ולהשלים את התהליך בוועדה לבחירת שופטים, לקיים את ההבטחה לאזרחי ישראל ולהגיע להסכמות. אם תהיה חקיקה חד צדדית - לא תהיה הידברות".

הפופולריים