הקרב הבא בממשלה: הוגש חוק היסוד שישווה את תנאי האברכים לחיילים

הוגש חוק היסוד שישווה את תנאי האברכים לחיילים
יהדות התורה הגישה לכנסת הצעה שלימוד תורה ייחשב כשירות משמעותי • נתניהו ודרעי זעמו על הצעת החוק ובליכוד הבהירו כי ההצעה לא עומדת על הפרק והיא לא תקודם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יצחק גולדקנופף
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

יהדות התורה הגישה היום (שלישי) לכנסת הצעה לחוק יסוד לימוד תורה. ההצעה קובעת כי לימוד תורה ייחשב שירות משמעותי, ומי שיקבלו על עצמם להתמסר אליו לתקופה משמעותית "ייחשבו כמי שמשרתים שירות משמעותי את מדינת ישראל ואת העם היהודי וכי תהיה לכך השלכה על הזכויות והחובות שלהם". החוק אמור לפטור את החרדים מגיוס ולהשוות את תנאיהם לשל החיילים. נתניהו ודרעי זעמו על הצעת החוק ובליכוד הבהירו כי ההצעה לא עומדת על הפרק והיא לא תקודם.

גורם ביהדות התורה התייחס להודעת הליכוד ואמר לכאן חדשות כי "חוק הגיוס חייב להיות מקודם עם תחילת מושב החורף, ולהיות משוריין מפני פסילת בג"ץ. מוכנים לדון על נוסחים, אבל מומלץ לליכוד לעשות זאת בהקדם במקום לפרסם הודעות המנוגדות להסכם הקואליציוני".

האזינו לעוד יום

סיעת יהדות התורה פרסמה הבהרה בה נכתב כי "כפי שסוכם בהסכם הקואליציוני ימצא פתרון מוסכם על כלל סיעות הקואליציה בנושא הגיוס. הצעת החוק הוכנה בזמנו על ידינו כחלק מהפתרון הכולל. מועד ההנחה על שולחן הכנסת הוא מקרי וכל הנושא יגובש בהסכמות בין מפלגות הקואליציה. אנו מצרים על כל מי שמנסה לתלות בהצעה מה שאין בה".

ההסכם הקואליציוני בין הליכוד ליהדות התורה קובע שהממשלה תקדם חוק יסוד שיסדיר את מעמדם של לומדי התורה עוד קודם להעברת התקציב. בשל העיכובים בקידום חוק ממשלתי, הגיש הבוקר את הצעת החוק חבר הכנסת משה רוט. פורום קהלת הביע בשיחות עם חברי הקואליציה התנגדות ברורה לחוק של יהדות התורה. גורמים בש"ס ובדגל התורה אמרו לכאן חדשות כי הגשת החוק לא היה בתיאום איתם.

בהגשת ההצעה נכתב כך:

"לימוד התורה הוא ערך יסוד במורשת העם היהודי. מדינת ישראל כמדינה יהודית, רואה חשיבות עליונה בעידוד לימוד התורה ולומדי התורה, בהתאם לכך מציעים יוזמי החוק לעגן כראוי החוק יסוד את החשיבות הרבה והערך הגדול שרואה המדינה בלימוד התורה, ואת רצונה לעודד לימוד תורה".

"אלו שיקבלו על עצמם להתמסר ללימוד תורה, לתקופה משמעותית, יחשבו כמי שמשרתים, שירות משמעותי את מדינת ישראל והעם היהודי, וכי תהיה לכך השלכה על זכויותיהם וחובותיהם".

לדברי חבר הכנסת הרב משה רוט: "בהסכם הקואליציוני סוכם, כי הצעת חוק זו תהיה הצעה ממשלתית, אך הדבר לא נעשה בלוח הזמנים שסוכם. לכן החלטנו להגיש את החוק כהצעה פרטית מטעם כל הסיעה כדי שנוכל לקדם את החוק מיד בתחילת מושב החורף".

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הגיב על הצעת החוק וכתב כי "רק אתמול נתניהו הצהיר שכל חקיקה תגיע בהסכמה, והיום נתניהו, דרעי, גפני וגולדקנופף - מהמקפצה". גם חבר הכנסת גדי איזנקוט התייחס ואמר כי זו "מכה אנושה לצה"ל כצבא עם ממלכתי, חייבים לפעול להחלפת הממשלה הרעה בתולדות ישראל".

הפופולריים