בעקבות תחקיר כאן חדשות

"קריטי לעם ישראל": ההסבר של דיסטל למינוי החריג במשרדה

"קריטי לעם ישראל": ההסבר של דיסטל למינוי החריג במשרדה
בכאן חדשות נחשף המכתב ששלחה שרת ההסברה לנציבות, ובו ביקשה בניגוד לכללים הנהוגים, לאפשר את המינוי של הדס מימון לסמנכ"לית במשרדה • התנועה לטוהר המידות במכתב לנציב שירות המדינה: עצור את המכרז לתפקיד הבכיר במשרד של השרה דיסטל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גלית דיסטל-אטבריאן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מה קורה במשרד ההסברה? בחדשות הערב נחשף אתמול (שלישי) המכתב ששלחה השרה גלית דיסטל אטבריאן לנציבות שירות המדינה, ובו ביקשה באופן חריג ובניגוד לכללים הנהוגים, לאפשר את המינוי של הדס מימון לסמנכ"לית במשרדה. השרה ביקשה במכתב למנות אותה מיד בצורה של "מינוי בפועל" במקביל לפרסום הליך מכרזי. "המינוי קריטי לעם ישראל ומדינת ישראל", טענה השרה דיסטל אטבריאן במכתב.

במכתב ציינה דיסטל כי משרד ההסברה הוא "חברת הפרסום של מדינת ישראל", וכי היא מעוניינת להרים קמפיינים בן היתר להפרכת הנרטיב לפיו הצבא הישראלי "מתפורר". הנציבות החליטה לאשר את הבקשה של דיסטל, בניגוד לעמדת מנכ"לי משרד ההסברה ומשרד התפוצות - שהם הגורמים המוסמכים בעניין.

מנציבות המדינה נמסר: "ההליך המכרזי מתקדם בהתאם לכללים. לגבי המינוי הזמני, האישור ניתן לאור הצורך לאפשר את עבודת המשרד בעת הזו כשיש חוסר תקשורת בין השרה למנכ"לית, ובכל מקרה המינוי הזמני לא יצא אל הפועל". 

מוקדם יותר, פנתה התנועה לטוהר המידות לנציב שירות המדינה, פרופסור דניאל הרשקוביץ, בבקשה לעצור את המכרז לתפקיד סמנכ"לית משרד ההסברה. זאת בעקבות התחקיר שפורסם בכאן חדשות ביום שני, החושף כי השרה דיסטל אטבריאן התערבה במכרז ופעלה בניגוד לכללים, כשניסתה למנות לתפקיד את הדס מימון המקורבת אליה ומועסקת במשרד התפוצות.

במכתב שנשלח לנציב נכתב: "אין מנוס מלהודיע על עצירתו של ההליך המכרזי, ולבחון בשנית את השתתפותה של גב' מימון במכרז, בנסיבות האמורות. מינוי לתפקיד בכיר של סמנכ"ל במשרד ממשלתי יש לעשות בהתאם לדין ולכללים, במכרז שוויוני והוגן, ולא במכרז אשר 'נתפר' מראש".

על פי התחקיר, דיסטל פנתה למנכ"לית שלה גלי סמבירא, בדרישה שתפעל לקידום המינוי של מימון בדרך של מינוי בפועל, אלא שסמבירא חשבה שמימון אינה מתאימה לתפקיד וסרבה לאשר את המינוי. גם מנכ"ל משרד התפוצות אבי כהן סקלי, סרב לאפשר למימון מינוי כזה.

השרה דיסטל פעלה בניגוד לכללים המקובלים בשירות המדינה ופנתה ישירות לנציבות (ובכך עקפה את מנכ"לית משרדה) במטרה שהמינוי יאושר. הנציבות אישרה, אך מנכ"לית משרדה סירבה לחתום. במקביל פורסם מכרז שעשוי לאפשר למימון לקבל את התפקיד, אלא שכדי שמימון תיבחר בקלות, דיסטל הייתה צריכה להחליף מנכ"ל. מימון המשיכה להיות גורם דומיננטי בסביבת השרה והמליצה לה למנות למנכ"ל את מי שעבדה תחתיו בעבר בלשכת הפרסום הממשלתית - גדי מרגלית.

הפופולריים