המגעים לעסקת חטופים

גורם מדיני בכיר: "עדיין רחוקים מעסקה אבל החמאס ירד מחלק מדרישותיו"

בכיר מדיני: "רחוקים מעסקה אבל חמאס ירד מחלק מדרישותיו"
גורמים המעורים בפרטי המתווה לשחרור חטופים אמרו כי ההסכם יכול להיחתם בקרוב. קבינט המלחמה צפוי לקיים הערב דיון טלפוני ולקבל עדכון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחאה למען שחרור חטופים
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

המשלחת הישראלית חזרה הבוקר (שבת) מפריז, שם הייתה בנושא שיחות המשא ומתן לעסקת חטופים והמשך הלחימה. גורמים המעורים בעניין אמרו: "סוכמה מסגרת חדשה במהלך השיחות בפריז. יש התקדמות וההסכם יכול להיחתם בקרוב. המשא ומתן לא צריך לקחת הרבה זמן". בעקבות זאת, קבינט המלחמה צפוי להיוועד הערב טלפונית ולקבל עדכון.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

שמות החטופים בשבי חמאס

גורם מדיני בכיר מסר: "עדיין רחוקים מעסקה אבל חמאס ירד מחלק מדרישותיו". ישראל קיבלה מסרים מהמתווכות, לפיהם חמאס מעוניין להתקדם בעסקה. גורם מדיני אמר שיש התקדמות בסוגיית שחרור האסירים, ובקרוב הצדדים ידונו גם בשמות. עם זאת הוא ציין, "צריך להיות שקוף עם המשפחות, מדובר במשא ומתן עם ארגון טרור והכל יכול להשתנות".

מקור דיפלומטי אמר לערוץ אל-חדת' הסעודי כי הוויכוח כעת מתקיים בעיקר על פרטי השלב הראשון מתוך שלושת שלבי העסקה, סביב מספר האסירים הפלסטינים שתידרש ישראל לשחרר. לפי המקור, השיח נע כעת סביב הסדר לפיו ישראל תשחרר בין 200 ל-300 אסירים פלסטיניים תמורת כ-40 חטופים.

השיחות בפריז החלו אתמול אחר הצהריים ובמרכזן ארבע דרישות של חמאס שישראל מתנגדת להן, בראשן חזרת כל תושבי צפון הרצועה אל בתיהם ופינוי כל כוחות צה''ל מאזור זה. בחדשות שישי בכאן 11 פורסם כי בישראל מתנגדים נחרצות לדרישת החזרה של תושבים פלסטינים לצפון הרצועה. הסיבה לכך היא משום שהיענות לה, תאפשר לחמאס לחדש את שליטתו באזור. שלוש סוגיות נוספות שבמחלוקת הן הגדלת הסיוע ההומניטרי, משך הפסקת האש ומספר האסירים הביטחוניים שישוחררו.

אובדן השליטה ברצועת עזה אינו הדבר היחיד שמטריד את חמאס. מקורות פלסטינים מסרו לכאן חדשות כי בארגון הטרור מוטרדים כעת בעיקר מהעובדה שבקרב מדינות ערב והקהילה הבינלאומית דנים בסדר החדש שיהיה בעזה ביום שאחרי המלחמה, כשחמאס אינו נלקח בחשבון כשחקן ברצועה. על פי הדיווח בחדשות שישי בכאן 11, מדובר בעיקר בדיונים שמנהל "פורום השש" שמורכב מהרשות הפלסטינית, סעודיה, מצרים, ירדן, קטר ואיחוד האמירויות.

בהסתכלות על השבוע האחרון, הרי שישנם שלושה דברים שמייצרים את הלחץ הכי גדול על חמאס: כניסה של הרשות הפלסטית לרצועת עזה כגורם שלטוני; המשך המהלך הצבאי הישראלי בדגש על תמרון קרקעי ברפיח; ולחץ אזרחי שהחל להתבטא במחאות נגד חמאס ברצועה.

 

הפופולריים