המגעים לעסקה

הפעם האחרונה שסינוואר יצר קשר - והמסר ממנהיג בחמאס

הפעם האחרונה שסינוואר יצר קשר - והמסר ממנהיג בחמאס
בכיר בחמאס: השבוע הראשון של רמדאן הוא תאריך ריאלי לעסקה • בכיר חמאס בלבנון: "על ישראל וארה"ב להבין שחמאס לא הגיע לקהיר כדי לוותר בסוגיות העיקריות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
John Minchillo, AP
צילום: John Minchillo, AP

המשא ומתן לעסקת החטופים: בדיווח שפורסם הבוקר (שני) בעיתון "וול סטריט ג'ורנל" צוטט גורם בכיר בחמאס, שאמר כי השבוע הראשון של רמדאן הינו תאריך יעד ריאלי יותר לעסקה בין הצדדים. עוד דווח כי גם המתווכות מאמינות שעל אף ההתקדמות האיטית במגעים בין ישראל וחמאס, ניתן להשלים עסקה לפני רמדאן. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי
> רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

גורמים ישראלים ואמריקנים טוענים שישראל הסכימה לקווי המתאר של עסקת החטופים המתגבשת, אך חמאס עדיין לא החזיר תשובה רשמית. גורמים במצרים ובקטר הביעו חשש מכך שגם אם שני הצדדים יגיעו להסכמות, עדיין יעמוד בפניהם מכשול מרכזי - יצירת קשר עם סינוואר. מנהיג חמאס בעזה מנותק קשר זה שבוע לפחות. בישראל סרבו להגיב בנוגע להערכתם על מיקומו של סינוואר

לפי מקורות המעורים בעניין, המסר האחרון של סינוואר להנהגת קטר היה כי אין צורך למהר לעסקת חטופים, וכי הוא מקווה שתקיפה ישראלית ברפיח במהלך רמדאן תוביל להתקוממות פלסטינים בישראל ובגדה. בעקבות מסרים אלו, בישראל חוששים כי סינוואר יעדיף הסלמה בחודש רמדאן על פני הפוגה בלחימה. בנוסף, בישראל מודאגים באשר לכוונת חמאס להגיע להסכם, לנוכח הגעת משלחת חמאס לקהיר ללא רשימת שמות של החטופים.

מתוך כך, בכיר חמאס בלבנון, אוסאמה חמדאן, אמר בריאיון לערוץ אל-מנאר של חיזבאללה כי "עד כה, ישראל וארצות הברית, שדורשות עסקה, לא מתקדמות צעד בכיוון הזה. ישראל וארצות הברית חייבות להבין שארגון חמאס לא הגיע לקהיר כדי לוותר בסוגיות העיקריות. אם ישראל וארצות הברית לא מעוניינות להגיע להבנה, הן תהיינה האחראיות להשלכות". חמדאן הוסיף כי: "בחמאס יש עמדה מאוחדת והחלטה מוצקה של ההנהגה כי הפסקת הלחימה, הסרת המצור, והעברת סיוע לעם הפלסטיני נמצאים בראש סדר העדיפויות".

הפופולריים