הירי בשוגג בחטופים

"הוא היה ביהל"ם והכיר את המנהרות": אביו של אלון שמריז על בריחת בנו והאשמות נגד צה"ל

"הוא היה ביהל"ם והכיר את המנהרות": הבריחה של אלון שמריז
אבי שמריז, אביו של אלון, על רגעי הבריחה של בנו מידי מחבלי חמאס ועל הבקשה מצה"ל להכיר באלון כחלל צה"ל | האזינו לריאיון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אבי ואלון שמריז
צילום: באדיבות המשפחה

אבי שמריז, אביו של אלון שנחטף לעזה ונורה בשוגג על ידי לוחמי צה"ל התראיין היום (שני) לתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. "הבן שלי ושני החטופים האחרים השתלטו על החוטפים שלהם והשתחררו. הוא בוגר יהל"ם וידע להוביל אותם מחוץ למנהרות בלי פגע. ירו בהם כמו כלבים", אמר אבי.

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

הראיון המלא | האזינו

עוד הוסיף אבי כי "אלון עבר תופת של 70 ימים בשבי החמאס, עמוק עמוק בתוך המנהרות שלהם. ממה שקצינים בכירים סיפרו לי החמאס ראה בו נכס אסטרטגי והוא שמר עליו. למרות זאת, אלון הצליח להשתחרר מהשבי ולקח איתו את שני חטופים הנוספים ועזר להם לצאת מתוך המנהרות".

לדבריו של אבי, אלון הוא בוגר יהל"ם אשר מכיר את מנהרות חמאס, ועל כן ידע כיצד לצאת מהן. "הוא ידע לצאת מהתופת בלי לעלות על שום מטען שלהם, הוציא את החברים שלו אחרי 70 ימים מחוץ למנהרות ומשם עשה הכול נכון בשבילם".

על השלטים שנכתבו בשאריות מזון, אמר אבי: "זה כתב היד של הבן שלי. הוא דאג במשך יומיים שהם היו מחוץ למנהרות, לקרוא בכל דרך לצבא, בכל האמצעים שעמדו לרשותם והצבא לא נענה, לא כרז, הם פשוט חשבו שזה עוד מלכודת. אני לא מבין איזה טקטיקה הצבא משתמש כדי להביא את החטופים אליו?".

אבי הסביר שאלון הוא זה שהחליט להתקדם לעבר צה"ל ושכנע את החטופים הנוספים להוריד חולצות, להניף דגל לבן ולצעוד לאור יום ברחוב ראשי. "והצבא? במקום לזהות הם ירו בהם כמו כלבים בלי נוהל פתיחה באש, בלי לזהות את החטופים. יושב שם צלף עם כוונת ובניגוד להנחיות יורה בהם כדי להורג. איזה הוראות נתן הצבא לחיילים? הם לא יודעים לזהות אנשים שמרימים ידיים?", הטיח אבי.

כמו כן, אביו של אלון תקף את התנהלות צה"ל באירוע הירי. "אין לי ספק שקצינים בכירים בצבא אמרו ששמרו אותם כחטופים שישתחררו אחרונים כקלפי מיקוח. ההפצצות לא הגיעו למנהרות האלה, שמרו עליהם מכל משמר והבן שלי עם תושייה רבה, יחד עם עוד שני חטופים התגברו על החוטפים שלהם. בטח איזה מלכודים היו במנהרות, ומאחר שאלון הכיר אותם הוא ידע איך לצאת מזה ללא פגע".

על בנו אמר אבי: "הבן שלי גיבור", אך הוסיף "והצבא שלנו התייחס אליו כמו אל מחבל". לדבריו של אבי, הוא שוחח עם שר הביטחון יואב גלנט, שבאופן מעורפל הודה בפניו כי היה באירוע מחדל נוראי. "בדיעבד הוא יצא גבר, חטף מאיתנו נאצות, קללות, הטחנו בו הכול בפנים והוא ספג את זה ולא התלהם. הוא היחידי שהתקשר אלינו". 


שמריז ומשפחתו ביקשו מצה"ל להכיר באלון כחלל צה"ל על הפעולות שביצע ברצועת עזה. "אני מכיר את הבן שלי ואני יודע שהוא היה גיבור. הוא עשה הכול נכון, גם בשביל
ו וגם בשביל החברים שלו. אם אני הייתי במקומו לא הייתי עושה עשרה אחוז. באומץ רב דאג לחברים שלו חילץ אותם, הביא אותם למקום שהיה צריך. אני רוצה שיכירו בו כחלל צה"ל, את כל הפעולות שעשה לא בתור אזרח", הבהיר אבי.

על אלון אמר אביו: "אלון הוא עלם חמודות ילד בן 26, בחור חייכן טוב לב. איש שאהב את המשפחה שלו, את החברים שלו, אהב את החיים הטובים. היה מוכר בכל האיזור, שחקן כדורסל, הלך ללמוד הנדסת מחשבים בספיר. עבד אצלנו במפעל של המשפחה כאחראי על הלוגיסטיקה, איזה ילד. ילד מקסים. הבן שלנו גיבור".
הפופולריים