סוגיית חוק הגיוס

היועמ"שית הוציאה מכתב רשמי נגד פיצוי לישיבות; רה"מ זעם

היועמ"שית הוציאה מכתב רשמי נגד פיצוי לישיבות; רה"מ זעם
בהרב מיארה שיגרה מכתב למשרדי הבטחון והחינוך בו ביקשה להימנע ממציאת דרכים "עקיפות" להשלים את התקציב לחרדים. נתניהו ולוין תקפו: "התנהלותה הביאה למצב הנוכחי" | כל הפרטים על השיחה הקשה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גלי בהרב מיארה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שיחה קשה בין נתניהו והיועמ"שית: בפגישה שנערכה מיד אחרי ישיבת הממשלה, הבהירה היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר המשפטים יריב לוין כי לא תגן על מהלך שנועד להשלים כספים לישיבות מהתקציב שצפוי להיות מקוצץ. כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן חדשות. במכתב הבהירה בהרה מיארה באופן חד משמעי כי ממחר צריכה מערכת הביטחון לגייס חרדים לצבא, על פי דין.

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

> תוכנית חוק הגיוס של הממשלה

הדבר עורר זעם אצל לוין ונתניהו, שהאשימו אותה בהתנהלותה בהכנת התשובה לבג"ץ שהביאה לטענתם למצב הנוכחי. בתגובה לכך הוציאה בהרב מיארה כהבהרה את המכתב שבו היא ניסחה רשמית את הדרישה שלא יעשו העברות תקציביות, דבר שהגביר את הכעס בסביבת ראש הממשלה.

היועמ"שית כתבה: "משרד החינוך יימנע מכל צעד שיש בו או שעלול להיות בו משום עקיפה של הוראת צו הביניים - בין אם באמצעות הגדלת התקציב, בין אם באמצעות אפיקי מימון אחרים או בין אם בכל דרך אחרת".

בתוך כך, השר לשעבר אריאל אטיאס מש"ס שהיה עד כה נציגו של דרעי במו"ם הגיוס, ירחיב את תפקידו מאחורי הקלעים, לאחר שיחה בין דרעי לנתניהו. הכוונה היא שאטיאס ייפגש בין היתר עם פרויקטור גיוס החרדים אליעזר שקדי, וינסה להגיע איתו למתווה של העלאת מכסות גיוס באותו פורמט מהעבר של ועדת שקד, שאטיאס היה חבר בה. התקווה היא שהגעה להסכמות עם נציגים עקיפים של צה"ל - תאפשר לכל חברי הקואליציה לתמוך בהסכמות.

בעקבות פרסום צו הביניים של בג"ץ, המורה על הפסקת מימון מוסדות תורניים שהלומדים בהן חייבים בגיוס לצה"ל ולא מתגייסים, תקף ראש הממשלה בנימין נתניהו את היועמ"שית בשיחה סגורה וטען כי מדובר ב"ניסיון להפיל את הממשלה". 

מה חושבים בבני ברק על הכוונה לגייס חרדים?

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח בשבוע שעבר לראשי המפלגות החרדיות כי יאשר הצעת חוק פרטית חדשה שתאפשר פטור מגיוס לבני ישיבות. נתניהו הבטיח לח"כים שיקדם את ההצעה מיד אחרי הפגרה. השר דוד אמסלם עתר הבוקר לבג"ץ נגד שר הביטחון יואב גלנט בדרישה לגייס לצה"ל גם את ערביי ישראל. לדברי אמסלם, "החלטתי לעתור לבג"ץ מכיוון שציבור הערבים בישראל זכאי לזכויות שמקבל כל אזרח ישראלי, אולם לא נושא בשוויון בנטל בכל הנוגע לחובת הגיוס לצבא".

האזינו למנגנון עם מגייסת החרדים

בנק ישראל: גיוס חרדים ימתן את הפגיעה בכלכלה

בדוח בנק ישראל לסיכום 2023 שפורסם היום נכתב כי גיוס חרדים לצה"ל, יאפשר למתן את הפגיעה במשרתים ובכלכלת ישראל, כתוצאה מהעלייה בצורכי הצבא בעקבות המלחמה. בדוח נאמר: "ככל שהגדלת נטל השירות תתחלק על פני מספר משרתים גדול יותר, כך תפחת הפגיעה הכלכלית בכל אחד מהם וכן הפגיעה המצרפית במשק".

הפופולריים