המתקפה האיראנית

גנץ: נבנה קואליציה אזורית מול האיום האיראני, ונגבה ממנה מחיר באופן ובזמן שנכונים לנו

גנץ: נגבה מאיראן מחיר באופן ובזמן שנכונים לנו
קבינט המלחמה ידון בדרכי הפעולה האפשרויות בתגובה למתקפה האיראנית - ובדרכים שבהן תגיב איראן למתקפה ישראלית שכזו • בכיר במשרד הביטחון על המתקפה: "חשבתי לפני שאנחנו מכינים את עצמנו גבוה מידי" • מזכיר הממשלה לשרים: "רה"מ מבקש לא להתראיין או להגיב בתקשורת ביחס לאיראן או ארה"ב"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: AP

המתקפה האיראנית | אחרי לילה מתוח בישראל שכלל יירוטים רבים של שיגורים מאיראן, שרים בממשלה החמיאו למערכות ההגנה האווירית ויש גם שקראו הבוקר (ראשון) להגיב באיראן. חבר קבינט המלחמה, השר בני גנץ, אמר: "מול האיום של איראן – אנחנו נבנה קואליציה אזורית ונגבה מאיראן את המחיר, באופן ובזמן שנכונים לנו. איראן היא בעיה עולמית ואתמול התייצב העולם באופן ברור ביחד עם ישראל מול הסכנה. זהו הישג אסטרטגי, שעלינו למנף למען ביטחון ישראל".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

שר הביטחון יואב גלנט ביקר היום בסוללת חץ 3, מערכת ההגנה שאחראית לרבים מהיירוטים. "ידענו את אחד הלילות הדרמטיים ביותר, ובזכות פעולת הכנה מתמשכת הבאנו תוצאות מרשימות", אמר בביקור. לדבריו, "יש לנו הזדמנות לייסד ברית אסטרטגית נגד האיום החמור מטהראן". 

"יחד עם ארצות הברית ומדינות נוספות, הצבנו ברית חזקה ועוצמתית, בתיאום ובסנכרון בין מערכי הביטחון של מדינת ישראל, ארצות הברית והשותפים שלנו. התוצאה היא בלימה מוחלטת של האיומים למעט שוליים מאוד מאוד קטנים. כל הכבוד למערכת הביטחון, כל הכבוד לצה"ל וכל הכבוד לשותפים שלנו", הוסיף גלנט.

מזכיר הממשלה יוסי פוקס שלח הודעה לשרי הממשלה שבה נכתב: "ראש הממשלה מבקש לא להתראיין או להגיב בתקשורת ביחס לאיראן או ארצות הברית".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר לראשונה בחשבון ה-X שלו למתקפה האיראנית: "יירטנו. בלמנו. יחד ננצח", כתב. בציוץ שפרסם לא ציין נתניהו כי ישראל תתקוף בתגובה. שר הביטחון יואב גלנט אמר הבוקר בתום הערכת מצב עם בכירי מערכת הביטחון: "מדינת ישראל עמדה הלילה בהתקפה של מאות טילים וכלי טיס בלתי מאוישים. צה"ל בלם את ההתקפה בצורה מרשימה. יחד עם השותפים האמריקנים והאחרים הצלחנו להביא לפגיעה מועטת ביותר. העולם כולו ראה הלילה מי זו איראן: מדינת טרור שתוקפת ממרחק של 1,500 ק"מ את מדינת ישראל, ומנסה להפעיל את כל השלוחים שלה. המערכה עדיין לא הסתיימה, אנחנו צריכים להיות עירניים וקשובים להנחיות צה"ל ולהיערך לכל תרחיש".

מנגד, שרים בממשלה קראו להגיב למתקפה האיראנית בהתקפה ישראלית. השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר כתב הבוקר בחשבון ה-X שלו: "הגנה מרשימה עד עתה - עכשיו חייבים התקפה מוחצת", שר החינוך יואב קיש הוסיף: "הצלחה בהגנה. פעילות חיל האוויר, ההגנה האווירית, שיתוף הפעולה עם ארה"ב וגורמים אזוריים הביאו לבלימה מרשימה של התקפת איראן. בקור רוח ושיקול דעת. זה הזמן לעבור להתקפה".

מוקדם יותר היום אמר דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, לערוץ איראן אינטרנשיונל בערבית: "נשיב לתקיפה במעשים, ולא במילים". קבינט המלחמה ידון בדרכי הפעולה האפשרויות בתגובה למתקפה האיראנית - ובדרכים שבהן עלולה איראן להגיב למתקפה ישראלית שכזו.

דובר צה"ל תא"ל הגרי בערוץ איראן אינטרנשיונל

ראש מנהלת חומה במשרד הביטחון משה פתאל אמר בתדרוך לכתבים הצבאיים שהלקח העיקרי מהמתקפה, אותה הגדיר כאחד האירועים המורכבים ביותר בתחום ההגנה האווירית בהיסטוריה, הוא ש"מה שהכנו אליו את עצמנו אכן הגיע, למרות שחשבתי לפני שאנחנו מכינים את עצמנו גבוה מדי".

בכירי משרד הביטחון הסבירו שחלק ניכר מהטילים הבליסטיים יורטו מחוץ לאטמוספירה עם טילי חץ. "כשמיירטים גבוה מחוץ לאטמוספירה, זה מאפשר ליירט גם במקומות יותר מיושבים כי ברגע ששברי היירוט נופלים, הם כבר מתפרקים בדרך לקרקע". היו גם טילים בליסטיים שיורטו באמצעות קלע דוד מחוץ לגבולות המדינה.

מדינות המערב גינו את המתקפה האיראנית וקראו לצדדים להרגיע את הרוחות ואת ההסלמה באזור. בשעות האחרונות ערכו נתניהו, גלנט, גנץ ובכירי מערכת הביטחון התייעצות בנוגע למתקפה האיראנית ולאופי התגובה הישראלית למתקפה האיראנית. בארה"ב מפעילים לחץ על ישראל שלא להגיב על המתקפה האיראנית, וחוששים כי מהלך כזה ידרדר את המציאות באזור כולו. שורה של דיווחים בכלי תקשורת אמריקאיים מעלים כי ביידן דוחק בנתניהו שלא להביא לעימות נרחב יותר

גורם אמריקני בכיר אמר ל-CNN כי ביידן אמר לנתניהו בשיחת הטלפון שישראל צריכה לראות "ניצחון" בעקבות אירועי הלילה, כיוון שהמתקפה האיראנית לא צלחה והוצגה העליונות הצבאית הישראלית. דברי הגורם הבכיר מתבססים על כך שרובם ככולם של הכטב"מים והטילים הופלו בשמיים, לא הייתה שום פגיעה של טיל שיוט, ולא נפגעה שום מטרה "בעלת ערך". 

 

הפופולריים