פה אחד

הממשלה אישרה את סגירת ערוץ אל ג'זירה בישראל

הממשלה אישרה את סגירת ערוץ אל ג'זירה בישראל
שר התקשורת שלמה קרעי חתם על הצווים לסגירת הערוץ, שייכנסו לתוקף באופן מיידי. שרי המחנה הממלכתי לא השתתפו בהצבעה. הערוץ עתר לבג"ץ לאחר סגירתו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סגירת אל ג'אזירה - 3 -  05.05.23
צילום: .

הממשלה החליטה היום (ראשון) פה אחד, על סגירת ערוץ אל ג'זירה הקטרי בישראל למשך 45 ימים. שרי המחנה הממלכתי לא השתתפו בהצבעה שנערכה בישיבת הממשלה. לפי דיווח בסוכניות זרות, ספקיות הטלוויזיה הישראליות בכבלים ובלוויין השהו את שידורי הערוץ. אל ג'זירה עתרה לבג"ץ נגד ההחלטה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי 

לאחר ההחלטה, המשטרה פשטה היום על חדר בית מלון במזרח ירושלים המשמש כמשרד הערוץ. לפי הדיווח ברויטרס, סרטון שהופץ ברשת הראה שוטרים מפרקים ציוד צילום מחדר בית המלון. במשטרה הגיעו למקום כדי לאבטח את נציגי משרד התקשורת שמימשו את ההחלטה.

אל ג'זירה הצהירה כי תעטור לבג"ץ נגד ההחלטה, וטענה לכך שסגירתו פותחת פתח לקונספירציות ומידע כוזב על הנעשה בעזה. אל ג'זירה שהפיצה טענות חמורות במיוחד בעניין הפצצת בית החולים שיפא, טוענת בעתירתה שהפיתרון להפצת מידע כזב ומידע שקרי הוא באמצעות "הצגת עמדה חילופית". ולכן, בניגוד לעמדתה - היא דאגה לפרסם בשידור חי את עמדת הצבא הישראלי שלוחמי חמאס נמצאים במקלטי בית החולים.

מנהל משרדי ערוץ אל ג'זירה בישראל וברשות הפלסטינית, וליד אלעומרי, אמר כי ההחלטה לסגור את משרדי הערוץ בישראל מסכן את עובדי הערוץ. בתקופת סגירתו, יופסקו שידור הערוץ בערבית ובאנגלית וייסגרו משרדי הערוץ בשטחי המדינה. הגישה לאתרי האינטרנט של הערוץ תוגבל, ותתאפשר תפיסת ציוד המשמש לאספקת תכני הערוץ.

שר התקשורת, שלמה קרעי, חתם על הצווים נגד אל ג'זירה מייד עם אישור הממשלה: "יותר מדי זמן, ויותר מדי מהמורות משפטיות מיותרות כדי שנוכל סוף סוף לעצור את מכונת ההסתה המשומנת, שפוגעת בביטחון המדינה", נמסר מלשכת השר.

לאחר שלא השתתפו בהצבעה, התייחסו שרי המחנה הממלכתי לאישור החוק: "אנו תומכים בסגירת הערוץ, והודענו כי נצביע בעד סגירתו בישיבת הקבינט האחרונה. לבקשת גורמי מערכת הביטחון, וראש המוסד בפרט, וכדי לא לפגוע במאמצי המו"מ, הוחלט באותה ישיבה לדחות את ההצבעה בכמה ימים. הבאת הנושא הבוקר להצבעה בישיבת הממשלה, היא החלטה נכונה, בעיתוי אומלל שעלולה לחבל במאמצים למיצוי המשא ומתן, ונובעת משיקולים פוליטיים".

 

הסכת "עוד יום" | האזינו

ההצבעה על סגירת ערוץ "אל ג'זירה בישראל" הייתה אמורה להתקיים כבר לפני כמה ימים בקבינט המדיני ביטחוני, אך ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לדחות אותה, הסיבה - התנגדות ראש השב"כ רונן בר וראש המוסד דדי ברנע להעלאת החוק להצבעה בגלל שמהלך כזה "עלול לפגוע במשא ומתן שנמצא בעיצומו".

בכאן חדשות פורסם ביום חמישי כי היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, אישרה להעלות את נושא סגירת הערוץ. הצווים שהובאו לאישור הם הוראה להפסקת שידורי הערוץ בערבית ובאנגלית דרך ספקי תכנים בישראל, סגירת המשרדים וחסימת הגישה לאתרי האינטרנט.

"חוק אל-ג'זירה" עבר במליאת הכנסת ב-1 באפריל. 71 מחברי הכנסת הצביעו בעד הצעת החוק, ועשרה הצביעו נגדה. החוק קובע כי שר התקשורת, בהסכמת ראש הממשלה, רשאי להורות על הפסקת שידורים של ערוץ זר המשדר בישראל ופוגע באופן ממשי בביטחון המדינה.

 

הפופולריים