בג"ץ דחה את הבקשה להקפאת בדיקת מחדלי 7 באוקטובר על ידי מבקר המדינה

בג"ץ דחה את הבקשה להקפאת בדיקת מחדליהטבח על ידי המבקר
אחרי הדחייה אנגלמן קרא לצבא ולכלל הגופים המבוקרים לשתף פעולה עם נציגי הביקורת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רמטכ"ל הרצי הלוי, המבקר מתניהו אנגלמן
צילום: דובר צה"ל, אוליבייה פיטוסי, פלאש90

הקרב על הביקורת בעת המלחמה: בג"ץ דחה היום (שני) את הבקשה להקפיא את בדיקת מחדלי 7 באוקטובר על ידי מבקר המדינה. בהחלטה במסגרת עתירות שהוגשו קובעת השופטת כנפי שטייניץ כי בשלב זה אין מקום לתת צו זמני, ובמקביל מאפשרת לצבא ולשב"כ להגיש חומר חסוי בעניין.

 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

> כאן 7.10.360: פרויקט הנצחה דיגיטלי בזירות הטבח ב-7 באוקטובר

בעקבות ההחלטה, קרא המבקר אנגלמן לצבא ולכלל הגופים המבוקרים לשתף פעולה עם נציגי הביקורת - בהתאם לחובה החוקית לעשות כאן. המבקר רמז בתגובתו לכך שהשב"כ שיתף פעולה עם הביקורת עד כה, וכי גם בקרב הדרג המדיני והאזרחי יש חובה לשתף פעולה.

בשבוע שעבר שיגר הרמטכ"ל רב אלוף הרצי הלוי מכתב  למשרד מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, לאחר שחזר והציב את הדרישה לשיתוף פעולה עם ביקורת המדינה בתחקור אירועי הטבח ב-7 באוקטובר: "מעולם לא נערכה בישראל ביקורת על צה"ל בזמן מלחמה, בדיקה תפגע במאמצים".

הוא הוסיף: "בתקופה האחרונה, צה"ל פעל עם נציגי מבקר המדינה על מנת להגיע למתווה מוסכם באשר לעריכת ביקורת בצה"ל בעקבות האירועים שהביאו לפתיחת המלחמה. עם זאת, צה"ל ממוקד בלחימה ונלחם כמעט מתחילתה בשבע זירות שונות. מסקנתך, לפיה העיתוי הנוכחי מאפשר תחילת ביקורת – אינה הולמת את המציאות הביטחונית ואת העומס בצה"ל". 

הרמטכ"ל התחייב במכתבו לכך שצה"ל ישתף פעולה באופן מלא עם ביקורת המדינה שלא בעת הזו, שבמהלכה "לא יסתיר דבר, וישתף את כל חומריו ותובנותיו להליך חשוב זה". לבסוף, חזר והדגיש: "כניסת המבקר בעת הזו, תחטא למטרה – ותהווה מכשול בביצוע המשימות המתחייבות".

בתחילת החודש שיגר אנגלמן מכתבים לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי - בדרישה לשתף פעולה עם ביקורת המדינה בתחקור אירועי הטבח ב-7 באוקטובר. לדבריו, מזכירות הממשלה והמטה לביטחון לאומי הטילו סייגים על העברת מסמכים עד שנתיים שקדמו לפרוץ המלחמה. "אזרחי ישראל זכאים לתשובות בדבר אחריותם של כלל הגורמים, הנסיבות והאחראים למחדל", טען.

בלשכתו של נתניהו דחו את טענות המבקר: "התנגחות מיותרת בזמן מלחמה ומשוללת כל יסוד. בניגוד לנטען, משרד ראש הממשלה משתף פעולה באופן מלא וכל בקשה נענית במלואה, לרבות כל שאלה בעניינו של ראש הממשלה. המשרד ימשיך לשתף פעולה באופן מלא עם משרד מבקר המדינה".

הפופולריים