ברגע האחרון: חוק הגיוס לא עלה על סדר היום של הממשלה מחר

ברגע האחרון: חוק הגיוס לא עלה על סדר היום של הממשלה מחר
בשל המחלוקת החריפה בקואליציה, חוק הגיוס לא עלה לסדר היום המעודכן שהופץ לשרים. לפי שעה אין הסכמה על נוסח החוק, שבלעדיה הוא לא יאושר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חוק הגיוס
צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

 

בשל המחלוקת החריפה בקואליציה, חוק הגיוס לא עלה לסדר היום המעודכן של הממשלה שהופץ הערב (שלישי) לשרים. לפי שעה אין הסכמה על נוסח החוק, ואם לא תהיה הסכמה ברגע האחרון הוא לא יאושר מחר. מזכיר הממשלה יוסי פוקס מעוניין לצרף תצהיר בעניין חוק הגיוס החדש לבג"ץ.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

בלשכת ראש הממשלה קיוו להביא מחר את החוק לאישור השרים אבל הדבר היה תלוי בהסכמה על הנוסח שכאמור לא הושגה עד כה. דגל התורה צרפו למגעים את חבר ועדת החקירה לאסון מירון וראש עיריית בני ברק לשעבר מוטי קרליץ שיעזור בגיבוש הנוסח.

ההצעה הנוכחית עליה עובד מזכיר הממשלה עם המפלגות החרדיות, עשויה לעלות לממשלה בניגוד לעמדת שר הביטחון יואב גלנט ושרי המחנה הממלכתי. בכך, בממשלה רוצים להראות לשופטי בג"ץ שהם החלו בפעולות בדרך לחקיקת חוק גיוס חדש.

בסוף חודש מארס, בג"ץ פרסם צו ביניים להפסקת התמיכות לתלמידי מוסדות תורניים החייבים בגיוס לצה"ל ושלא התגייסו, כאשר הרכב מורחב צפוי לדון בסוגייה במהלך החודש הנוכחי. בצו נכתב: "נאסר על המשיבים לבצע העברות כספים לצורך תמיכה במוסדות תורניים עבור תלמידים שלא קיבלו פטור או דחייה משירות צבאי, ולא התגייסו מאז חודש יולי 2023 מכוח החלטת ממשלה". 

לאחר שלא הגיעו להסכמות פנימיות בקואליציה ביקש ראש הממשלה נתניהו הארכה של 30 יום מבג"ץ. ראש הממשלה פנה באופן עצמאי לבית המשפט ולא באמצעות היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, וטען כי הממשלה לא דנה "מספיק בנושא בגלל המלחמה".

לאחרונה אישרה היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, לממשלה לקבל ייצוג נפרד בבג"ץ על חוק הגיוס ולמעשה שינתה את החלטתה הקודמת. זאת בהתאם לעמדה שהביעה בעבר, כי לא תוכל להגן על עמדת הממשלה שלא לגייס חרדים - כי אינם פטורים מכך בחוק.

הפופולריים