גנץ הציב לנתניהו אולטימטום ואיים בפרישה מהממשלה

גנץ הציב לנתניהו אולטימטום ואיים בפרישה מהממשלה
השר גנץ מסר הצהרה בה אמר כי על קבינט המלחמה לגבש תוך שלושה שבועות תוכנית פעולה כוללת בעלת שישה יעדים ביניהם - השבת החטופים, מיטוט חמאס והחזרת תושבי הצפון לבתיהם • נתניהו: תנאי גנץ הם סיום המלחמה ותבוסה לישראל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מרים אלסטר, פלאש 90
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

השר וחבר קבינט המלחמה, בני גנץ, מסר הערב (שבת) הצהרה בה הציב אולטימטום לראש הממשלה בנימין נתניהו ואיים בפרישתו מן הממשלה. "על קבינט המלחמה לגבש ולאשר עד ה-8.6 תוכנית פעולה כוללת בעלת שישה יעדים", כך אמר.

עקבו אחר ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות

בהצהרתו הבהיר גנץ כי על קבינט המלחמה לגבש תוך שלושה שבועות תוכנית כוללת בעלת שישה יעדים: השבת החטופים, מיטוט חמאס ופירוז הרצועה, קביעת חלופה שלטונית, השבת תושבי הצפון לביתם עד ה-1.9, קידום נורמליזציה ואימוץ מתווה שירות ישראלי.

לשכת נתניהו הגיבה לנאום: "גנץ בוחר להציב אולטימטום לראש הממשלה במקום להציב אולטימטום לחמאס. התנאים שמציב בני גנץ הם מילים מכובסות שמשמעותן ברורה: סיום המלחמה ותבוסה לישראל, הפקרת רוב החטופים, השארת החמאס על כנו והקמת מדינה פלסטינית. חיילינו לא נפלו לשווא ובוודאי שלא למען החלפת חמאסטן בפת"חסטאן".

 

עוד נמסר מלשכת נתניהו: "אם גנץ מעדיף את האינטרס הלאומי ולא מחפש תירוץ להפלת הממשלה, שיענה על שלוש השאלות הבאות: האם הוא מוכן להשלים את הפעולה ברפיח כדי להשמיד את גדודי החמאס, ואם כן איך ייתכן שהוא מאיים לפרק את ממשלת החירום בעיצומה של הפעולה? האם הוא מתנגד לשליטה אזרחית של הרשות הפלסטינית בעזה, גם בלי עבאס? האם הוא מוכן לקבל מדינה פלסטינית בעזה וביהודה ושומרון כחלק מתהליך הנורמליזציה עם סעודיה?" 

מלשכת השר גנץ נמסר בתגובה לראש הממשלה: "אם ראש הממשלה היה מקשיב לגנץ, היינו נכנסים לרפיח לפני חודשים ומסיימים את המשימה. עלינו להשלים אותה, וליצור את התנאים הנדרשים לכך. הרשות הפלסטינית לא תוכל לשלוט בעזה, גורמים פלסטינים אחרים כן – אך ורק אם נייצר לכך גיבוי של מדינות ערב המתונות וגיבוי אמריקני. כדאי שראש הממשלה יעסוק בכך ולא יחבל במאמצים האלו".

הודעת לשכת גנץ המשיכה: "כפי שאמר גנץ בנאום – אין שום כוונה להקים מדינה פלסטינית, וזו אינה הדרישה של הסעודים. גנץ בניגוד לנתניהו לא החזיר את חברון ולא הודיע על תמיכה בפתרון שתי המדינות בבר אילן. אם לראש הממשלה חשובה ממשלת החירום, כדאי שיקיים את הדיונים הנדרשים, יקבל את ההחלטות הנדרשות, ולא יגרור רגליים מפחד הקיצוניים בממשלתו".

בנוגע ליום שאחרי ברצועת עזה, אמר גנץ בנאומו: "לצד קיום שליטה ביטחונית ישראלית יש להקים מנהלת אמריקנית-אירופית-ערבית-פלסטינית שתנהל אזרחית את הרצועה ותניח בסיס לחלופה עתידית שאינה חמאס ואינה עבאס. לא ניתן לשום גורם, ידידותי או עוין, לכפות עלינו מדינה פלסטינית".

חבר קבינט המלחמה גנץ פנה באופן אישי לראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר: "נתניהו של לפני עשור היה עושה את הדבר הנכון. עליך לבחור בין ציונות לבין ציניות, בין אחדות לבין פלגנות, בין אחריות לבין הפקרות – ובין ניצחון לבין אסון". גנץ הוסיף, "מחובתי לומר את האמת לציבור - אל תוך קודש הקודשים של בטחון ישראל החלו לחדור שיקולים אישיים ופוליטיים".

מכתבו של גנץ לנתניהו  - עם העתקים לחברי קבינט המלחמה, ולראש המל
מכתבו של גנץ לנתניהו - עם העתקים לחברי קבינט המלחמה ולראש המל"ל

מקורות בקבינט המלחמה אמרו כי היחסים בין הפורום המצומצם "הידרדרו משמעותית" בתקופה האחרונה, במיוחד בשל חוסר קבלת החלטות אסטרטגיות ואי התקדמות בסוגיית החטופים - כך פורסם ביום שישי בחדשות שישי בכאן 11. על פי המקורות, פירוק הקבינט נראה "קרוב מתמיד". היחסים המתוחים בתוך הקבינט קיימים לא רק בין הדרג המדיני לבין עצמו, אלא גם בינו לבין הדרג הצבאי.

 

הפופולריים