סערת חוק הגיוס

הטריק של נתניהו: החליט לקדם את חוק הגיוס של גנץ

הטריק של נתניהו: החליט לקדם את חוק הגיוס של גנץ
החוק שכבר עבר בקריאה ראשונה יובא מחר לוועדת שרים לחקיקה • גנץ: תרגיל פוליטי, החוק אינו רלוונטי במציאות שאחרי 7 באוקטובר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חרדים ליד לשכת הגיוס
צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו יקדם את חוק הגיוס שעבר בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת והוגש על ידי השר בני גנץ, שכיהן אז כשר הביטחון - כך הודיעה היום (רביעי) לשכת ראש הממשלה. השר בני גנץ הגיב על כך: "תרגיל פוליטי, חוק הגיוס שהובא על ידינו אז - אינו רלוונטי למציאות שאחרי 7 באוקטובר". נתניהו נפגש עם שרים בקואליציה וביקש מהם להצהיר פומבית על תמיכתם בחוק.

עקבו אחר ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות

מחד גיסא, המהלך שאותו מקדם נתניהו נועד למנוע את התנגדותו של השר גנץ וחברי מפלגתו, שכן מדובר בחוק שהוגש על ידי גנץ בעצמו. מאידך גיסא, קידום החוק במתכונת זו נועד לאותת לבג"ץ כי הממשלה אכן מקדמת חקיקה בנושא. בתוך כך, מלשכת נתניהו נמסר: "ראש הממשלה קורא לכל הסיעות שתמכו בהצעה בכנסת הקודמת להצטרף להצעה". ראשי המפלגות החרדיות קיבלו קיבלו עדכון מנתניהו על המהלך - ואפשרו את קידומו.

השר גנץ בתגובה: "מדינת ישראל זקוקה לחיילים ולא לתרגילים פוליטיים שקורעים את העם בעת מלחמה. מתווה השירות הישראלי שעליו סוכם בממשלה הקודמת הוכן במערכת הביטחון כחוק גישור וכבסיס לפיתוח מתווה שירות ישראלי, כדי להביא לשירות של כל חלקי העם. חוק הגישור הזמני שהוגש ואותו ראש הממשלה מבקש להעביר עכשיו - לא היה מספק אז, ואינו רלוונטי היום במציאות שאחרי 7 באוקטובר".

באוגוסט 2022 אישרה הממשלה בראשות נפתלי בנט מתווה שירות שהוצע על ידי שר הביטחון דאז, בני גנץ, וכלל את הורדת גיל הפטור מגיוס לחרדים ל-21, אך לשנתיים בלבד. על פי המתווה, צעיר חרדי בן 21 יוכל להצטרף למערך החירום וההצלה הלאומי ולקבל הכשרה תעסוקתית. מטרת השינוי הייתה לאפשר לחרדים להשתלב בשוק התעסוקה ולרכוש מקצוע, וכן להגדיל את מספר המתגייסים החרדים.לפי המתווה, גיל הפטור יעלה אחרי שנתיים ל-22, ואחרי שנה נוספת - ל-23. חוק גיוס המבוסס על המתווה עבר בקריאה ראשונה בינואר 2023, אך בעקבות נפילת הממשלה, הוא לא עבר בקריאה שנייה ושלישית.

מתווה השירות שהוצע ב-2022

חברת הכנסת אורית פרקש הכהן מהמחנה הממלכתי, הגיבה לדברים וכתבה בחשבון הטוויטר שלה: "לא טריק פוליטי 'מבריק' של ראש הממשלה ולא כלום. להיפך. רק ראש ממשלה חסר מוסר כמו שלנו יכול דקה אחרי יום זכרון כל כך קשה, לקדם 'תרגיל' כל כך עלוב ושקוף, על חשבון אזרחי ישראל".

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בשל המחלוקת החריפה בקואליציה, חוק הגיוס לא עלה היום לסדר יומה המעודכן של הממשלה שהופץ אמש לשרים. בלשכת ראש הממשלה קיוו להביא היום את החוק לאישור השרים, אולם הדבר היה תלוי בהסכמה על הנוסח שכאמור לא הושגה עד אתמול.

בסוף חודש מארס, בג"ץ פרסם צו ביניים להפסקת התמיכות לתלמידי מוסדות תורניים החייבים בגיוס לצה"ל ושלא התגייסו, כאשר הרכב מורחב צפוי לדון בסוגייה במהלך החודש הנוכחי. בצו נכתב: "נאסר על המשיבים לבצע העברות כספים לצורך תמיכה במוסדות תורניים עבור תלמידים שלא קיבלו פטור או דחייה משירות צבאי, ולא התגייסו מאז חודש יולי 2023 מכוח החלטת ממשלה". 

הפופולריים