ההחלטה המקוממת בביה"ד

צרפת וספרד לצד עמדת בית הדין הפלילי בהאג, ומי תומך בישראל?

צרפת וספרד לצד בית הדין הפלילי בהאג, ומי תומך בישראל?
משרד החוץ הצרפתי מסר בהודעה כי הם מתריעים במשך חודשים על הצורך לכבד את החוק הבינלאומי. אירלנד וספרד פרסמו הודעות דומות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
AP Photo/Peter Dejong
צילום: AP Photo/Peter Dejong

דובר משרד החוץ של צרפת הודיע היום (שלישי) כי צרפת תומכת בבית הדין הפלילי הבינלאומי בעקבות בקשת התובע של בית הדין, קארים חאן, להוצאת צווי מעצר נגד ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט ובכירי חמאס.

בהודעה מטעם משרד החוץ הצרפתי נאמר: "יהיה על הלשכה המקדמית של בית הדין להכריע בעניין מסירת צווים אלה, לאחר שתבחן את ראיות התובע לביסוס האשמותיו, תוך התחשבות בעקרון המשלימות ובפעולה אפשרית של הערכאות הישראליות. צרפת מתריעה במשך חודשים רבים מפני החובה לכבד באופן מוחלט את המשפט הבינלאומי ההומניטרי, ובפרט מפני טיבן הבלתי מקובל של אבדות חיי אזרחים ברצועת עזה, ובפני גישה הומניטרית לא מספקת. צרפת תומכת בבית הדין הפלילי הבינלאומי, בעצמאותו ובמאבק בפטור מעונש בכל מצב".

השרה לעניינים אירופיים של אירלנד, ג'ניפר קרול מקניל, התייחסה לבקשת התובע להוצאת צווים אמרה שיש לאפשר לבת הדין לפעול את עבודתו, תוך שהיא מגינה על עצמאות בית הדין.

גם במשרד החוץ של ספרד הצהירו על המחויבות שלהם לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, עצמאותו והיעדר משוא הפנים שלו. בהודעת משרד החוץ מהלילה נכתב כי הכרחי שעבודת בית הדין תתקיים ללא הפרעה. 

דובר הקרמלין הרוסי אמר שארצו איננה חתומה על על האמנה שמכוחה פועל בית הדין, וכי אינם מכירים בסמכות שיפוטו.
בתדריך טלפוני לעיתונות התייחס הדובר לסוגיית בקשת צווי המעצר נגד בכירים מישראל וחמאס, ואמר שזה מסקרן כיצד ארצות הברית מוכנה להטיל עיצומים נגד בית הדין. דוברת משרד החוץ הרוסי מריה זכארובה אמרה: "ההצהרות האמריקניות בעניין הוצאת צווי מעצר לנתניהו, מזכירות תגובה של עקרב או עכביש שהסתבך ועקץ את עצמו".

ראש ממשלת בריטניה, רישי סונאק, תיאר לעומת זאת את הבקשה של התובע כ"התפתחות בלתי מועילה", וביקר את עצם ההשוואה בין חמאס וישראל. הוא הוסיף שהוצאה אפשרית של צווי מעצר לא תשנה בכל הנוגע להפוגה במלחמה, כניסת עוד סיוע לרצועת עזה או החזרת החטופים.

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן כינה אתמול את דרישתו של תובע בית הדין "שערורייתית". לדבריו, "אין שום השוואה בין ישראל לחמאס. אנחנו נוסיף לעמוד לצד ישראל נגד האיומים על ביטחונה". 

שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן אמר כי בארצו "דוחים מן היסוד" את דרישתו של התובע. לדבריו, "ההשוואה בין ישראל לחמאס היא מבישה". בלינקן הוסיף כי "חמאס הוא ארגון טרור ברוטלי שביצע את הטבח החמור ביותר נגד יהודים מאז השואה, ועדיין מחזיק בעשרות חטופים חפים מפשע, בהם אזרחים אמריקנים".

הפופולריים