המדינות שהכירו במדינה פלסטינית - והתגובה הישראלית

המדינות שהכירו במדינה פלסטינית - והתגובה הישראלית
ממשלות נורווגיה, אירלנד וספרד הודיעו כי הן מכירות במדינה פלסטינית באופן חד צדדי. ראש ממשלת סלובניה בירך על המהלך וכתב כי ממשלתו מקווה להשלים את תהליך ההכרה בקרוב. השגרירים בדבלין, מדריד ואוסלו יוחזרו לארץ בעקבות המהלך. שר האוצר סמוטריץ' דורש מנתניהו צעדים נגד הרשות הפלסטינית בתגובה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רמאללה
צילום: פלאש 90

ראש ממשלת נורווגיה סטיורה הודיע היום (רביעי) כי נורווגיה תכיר במדינה פלסטינית: "המטרה היא להשיג מדינה פלסטינית מגובשת מבחינה פוליטית, הנובעת מהרשות הפלסטינית. אנו מאמינים שפתרון שתי המדינות הינו אינטרס טוב עבור ישראל". גם ראש ממשלת אירלנד האריס הודיע כי אירלנד תכיר במדינה פלסטינית.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

ראש ממשלת ספרד פדרו סנצ'ז הכריז כי בשבוע הבא, ב-28 במאי, ספרד תאשר באופן רשמי את ההכרה במדינה הפלסטינית. סלובניה צפויה להודיע היום גם היא על הכרה חד צדדית במדינה פלסטינית. בנאומו תקף סנצ'ז את פעולותיו של נתניהו ברצועה, ואמר שבעוד לישראל הזכות להגן על עצמה, היא תוקפת ומפציצה מבנים ואזרחים והורגת חפים מפשע. לדבריו לנתניהו אין אינטרס לשלום בין הצדדים, ופעולותיו מהוות סכנה ממשית לפתרון שתי המדינות.

נאום ראש ממשלת ספרד

רוברט גולוב, ראש ממשלת סלובניה שכבר החלה בהליכי ההכרה במדינה פלשתינית, ועומדת לסיים אותם עד אמצע חודש יוני כתב הבוקר: "אני מברך על ההכרזה היום של מנהיגי ממלכת ספרד, הרפובליקה של אירלנד וממלכת נורווגיה על ההכרה בפלסטין. עמדתי איתם בקשר הדוק וקבוע בשבועות האחרונים, ובימים הקרובים אעשה עמם קשר הדוק וקבוע. להיות גם עם עמיתים רבים ממדינות חברות שעדיין לא הכירו בפלסטין בתקווה להצטרף לתהליך ההכרה שלנו בעתיד הקרוב".

שר החוץ ישראל כ"ץ הורה להחזיר מיידית להתייעצויות את שגרירי ישראל באירלנד, ספרד ונורווגיה על רקע החלטת המדינות להכיר במדינה פלסטינית: "אני שולח היום מסר חד וברור - ישראל לא תבליג מול מי שחותרים תחת ריבונותה ומסכנים את ביטחונה". בנוסף, זימן השר את שגרירי אירלנד, ספרד ונורווגיה לשיחת נזיפה במהלכה יצפו בסרטון החטיפה של התצפיתניות: "החליטו להעניק מדליית זהב למרצחי ואנסי חמאס, נמחיש להם איזו החלטה מעוותת קיבלו ממשלותיהן".

בהודעה אמר השר כ"ץ: "אירלנד ונורווגיה מתכוונות לשלוח היום מסר לפלסטינים ולכל העולם - הטרור משתלם. אחרי שארגון הטרור חמאס ביצע את הטבח הגדול ביותר של יהודים מאז השואה, אחרי שביצע את פשעי המין המחרידים שראה העולם, מדינות אלו בחרו לתת פרס לחמאס ולאיראן ולהכיר במדינה פלסטינית".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' כתב מכתב לראש הממשלה נתניהו בעקבות המהלך של המדינות ובו דרש שורה של צעדים באופן מיידי בתגובה: אישור של עשרת אלפי יחידות דיור ביהודה ושומרון. הקמת ישוב על על מדינה שתכיר חד צדדית במדינה פלסטינית. סמורטיץ' טוען כי הנחה את מנהלת ההתיישבות להכין נוסח מחליטים עם שלושה יישובים אסטרטגיים בעקבות הכרזותיהן של נורווגיה, אירלנד וספרד.

שר האוצר גם דורש את ביטול "המתווה הנורווגי", דרכו מועברים כספים לרשות הפלסטינית מאז תחילת המלחמה. עוד דורש סמוטריץ' ביטול כלל היתרי ה-VIP של בכירי הרשות למעבר במחסומים והשתת סנקציות כלכליות על בכירי הרשות ובני משפחותיהם. כמו כן הוא הודיע כי הוא מתכוון להפסיק לחלוטין העברת כספים לרשות הפלסטינית עד להודעה חדשה.

בדבריו היום אמר ראש ממשלת נורווגיה סטיורה: "הכרה במדינה פלסטינית משמעה תמיכה בכוחות המתונים אשר הפסידו בשטח בעימות הממושך והאכזרי. ההכרה שולחת מסר חזק למדינות אחרות לפעול כמו נורווגיה ומדינות אירופיות נוספות ולהכיר במדינה פלסטינית. המלחמה המתמשכת בעזה הבהירה כי השגת יציבות ושלום חייבת להיות מבוססת על הסוגייה הפלסטינית"

לשכתו של יושב ראש הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, ברכה על החלטת ראש ממשלת נורווגיה להכיר במדינה הפלסטינית. בהודעה שפרסמה נכתב "זכות העמים להגדרה עצמית נחשבת זכות איתנה ומוכרת על ידי החוק הבינלאומי. לשכתו של אבו מאזן קוראת למדינות העולם ובמיוחד למדינות אירופה, שעדיין לא הכירו במדינת פלסטין להכיר במדינת פלסטין בהתאם לפתרון שתי המדינות שמתבסס על ההחלטות הבינלאומיות בקווי 67'".

הפופולריים