יועמ"שית הכנסת לח"כים: אפשר להחיל רציפות על חוק הגיוס של גנץ, אך זה מעורר קשיים

יועמ"שית הכנסת: רציפות בחוק הגיוס אפשרית, אך מעלה קשיים
היועצת שגית אפיק מסרה לח"כים כי המשך הליך החקיקה צריך לעמוד בסטנדרט גבוה, אחרת בית המשפט עלול לקבוע שנפל בו פגם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חרדים גיוס צה"ל נצח יהודה F130825YN33
צילום: יעקב נעומי, פלאש 90

היועצת המשפטית של הכנסת שגית אפיק אמרה לחברי הכנסת כי מותר להם להחיל רציפות על חוק הגיוס כמחוקקים. אך היא הוסיפה כי המלחמה, שינוי הנסיבות ועמדת היועצת המשפטית לממשלה מעוררים קושי ב"דילוג" על העלאת החוק של השר בני גנץ שוב בקריאה ראשונה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

היא אף הזהירה את חברי הכנסת כי המשך הליך חקיקת מתווה הגיוס של גנץ, שעבר בכנסת הקודמת, צריך לעמוד בסטנדרט גבוה של הליך חקיקה נאות. לדבריה, בית המשפט עלול לקבוע בהמשך שנפל פגם בהליך החקיקה, כך שעליהם לדקדק בהליך החקיקה ולעשותו באופן "מקיף, מלא, על כל שלביו, תוך שיתוף מערכת הביטחון, השר וכו', אחרת הדבר עלול להוות פגם היורד לשורש ההליך".

לפי היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרה-מיארה, הייתה מניעה משפטית מלאשר את ההצעה בהליך הפנים-ממשלתי. בתשובתה לבג"ץ אמרה בהרה-מיארה כי הממשלה פועלת בחוסר סמכות וחותרת תחת שלטון החוק בעניין חוק הגיוס, כשהיא מנסה להרחיק את שומרי הסף מהנושא. 

נציג הממשלה, עו"ד דורון טאובמן, טען בפני השופטים בדיון בבג"ץ ביום ראשון כי לא ניתן לפתור סוגיית גיוס החרדים בכפייה, לשלול את סמכות צה"ל ולחייב לגייס את תלמידי ישיבות חרדיות. לדבריו, המלחמה מזמנת לממשלה רגע היסטורי והיא מתכוונת לחוקק חוק גיוס חדש בתוך חודשיים. "הממשלה מסכימה עם דבריו של השופט עמית שלא ניתן לפתור את הסוגיה בכפייה", אמר עו"ד טאובמן. "זו מחלוקת שקורעת את החברה הישראלית כבר שנים. הנסיבות שנותרו מחייבות הסכמה ושיתוף פעולה". השופט נועם סולברג תהה: "מדוע לא מגייסים כשאפשר 3,000 חרדים?".

השופט יצחק עמית נכנס לדברי נציג הממשלה ואמר: "כל התזה שלכם היא משחקי מילים על מנת לעקוף את הלכת רובינשטיין שפטור גורף צריך להיות בחוק". עו"ד טאובמן אמר כי "הממשלה לא מתערבת" ומצידה שצה"ל יגייס גם 250 אלף חרדים".

 

 

הפופולריים