עסקת החטופים

גורם מדיני: החלטת האו"ם מאפשרת את השגת יעדי המלחמה

גורם מדיני: החלטת האו"ם מאפשרת את השגת יעדי המלחמה
לדבריו של הגורם: ההחלטה מאפשרת לחסל את חמאס ולהשיב את החטופים • שר החוץ האמריקני בלינקן: "נתניהו אישר את מחויבותו למתווה הפסקת האש". גורם בחמאס: מקבלים את החלטת מועצת הביטחון, מוכנים לנהל משא ומתן על פרטיה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צה"ל בעזה
צילום: צה"ל

גורם מדיני ישראלי התייחס היום (שלישי) להחלטת מועצת הביטחון הקוראת לאמץ את המתווה שהציגה ארצות הברית לעסקת חטופים והפסקת המלחמה, ואמר כי הוא לא סותר את מטרות המלחמה. "ישראל לא תסיים את המלחמה לפני השגת כל יעדיה - חיסול היכולות הצבאיות והשלטוניות של חמאס, השבת החטופים והבטחה שעזה לא תהווה עוד איום. המתווה שהוצג מאפשר לעמוד על תנאים אלה ואכן נעשה תעשה זאת", אמר הגורם לכאן חדשות.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי
רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

מוקדם יותר היום, שר החוץ של ארצות הברית אנתוני בלינקן, שמבקר בישראל, התייחס לעסקת החטופים ואמר: "נתניהו אישר אמש את המחויבות שלו להצעה לשחרור חטופים ולהפסקת אש". בלינקן התייחס לתגובת ארגון הטרור שבירך את ההחלטה להפסקת אש שעברה אמש באו"ם: "תגובת חמאס להחלטת האו"ם היא סימן מעורר תקווה".

בלינקן נועד עם משפחות חטופים בתל אביב

במהלך ביקורו פגש משפחות חטופים ואמר להן: "אנו עובדים כל דקה כדי להחזיר כולם הביתה, ההצבעה אמש במועצת הביטחון מדברת בפני עצמה, זה מה שכולם רוצים". עם זאת הוא הדגיש: "ההתקדמות הלאה עם העסקה תלויה בחמאס, עליו להסכים להצעה. ביחס לסוגיית "היום שאחרי" אמר: השיחות בנוגע לכך יימשכו היום ובימים הקרובים, הכרחי שיהיו התוכניות ליום שאחרי המלחמה".

קודם לכן, איש חמאס סאמי אבו זוהרי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ארגון הטרור מקבל את ההחלטה שהתקבלה באו"ם על קיומה של הפסקת האש ומוכן לנהל משא ומתן על פרטיה. עוד אמר זוהרי: "הממשל האמריקני עומד בפני מבחן לקיום התחייבויותיו, להביא לסיום המלחמה".

ההצעה שאושרה אתמול במועצת הביטחון מתבססת על ההצעה הישראלית לעסקה לשחרור חטופים שהוצגה על ידי הנשיא האמריקני ג'ו ביידן. ביידן צייץ לאחר ההחלטה: "מועצת הביטחון קיבלה החלטה הקוראת לחמאס לקבל את העסקה. חמאס אומר שהוא רוצה הפסקת אש, העסקה הזאת היא הזדמנות עבורו להוכיח שהוא באמת מתכוון לזה".

הפופולריים