חשיפת כאן חדשות

ח"כים תקפו את ראש אכ"א על הפנייה לביטוח לאומי לאתר ולגייס חרדים עובדים

ח"כים נגד ראש אכ"א: למה לגייס חרדים עובדים?
חברי כנסת עימתו את אלוף יניב עשור עם הפרסום לפיו צה"ל החל לאסוף נתונים ממס הכנסה על צעירים חרדים בגיל גיוס
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יולי אדלשטיין וראש אכ"א יניב עשור
יולי אדלשטיין וראש אכ"א יניב עשור צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

בעקבות חשיפת כאן חדשות: ועדת החוץ והביטחון דנה היום (שלישי) בגיוס חרדים. במהלך הדיון, ראש אכ"א, אלוף יניב עשור, עומת עם הפרסום לפיו צה"ל החל לאסוף נתונים ממס הכנסה על צעירים חרדים בגיל גיוס שעובדים והוא אישר זאת.

 הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

בתגובה לכך, חברי כנסת ביקרו אותו בטענה כי הפעולה תפגע בחרדים העובדים ותגרור עבודה בכסף "שחור". לטענת חברי כנסת, ראש אכ"א לא ידע מה להשיב בעניין ונדמה כי לא היה מודע להשלכות של המהלך. עשור ספג ביקורת על כך שקודם מנסים לקדם גיוס של חרדים עובדים במקום את אלו שלא עובדים.

עשור הדגיש בדיון כי צה"ל רואה חשיבות רבה בקיום תהליכים שיאפשרו גיוס ושילוב מוצלח של חרדים בשירות צבאי, וכי "נדרש לעשות זאת בתבונה תוך מציאת האיזונים הנכונים". לדבריו, "המבחן שצה"ל הציב לעצמו הוא איננו של הוצאת צווים אלא בגיוס ושילוב אפקטיבי שעונה לצרכים המבצעיים".

הדיון בוועדת החוץ והביטחון

הוא הוסיף כי על מנת לעמוד ביעד הזה "צה"ל מקיים תהליכי למידה עמוקים ומשמעותיים, וסימן את השינויים וההתאמות שיש לבצע לכל אורך הדרך – האיתור, המיון, השיבוץ, ההכשרה והשירות בסדיר ובמילואים". לשיטתו, אם הגיוס והשילוב ייעשו באופן מוצלח הדבר יהווה לא פחות מ"מהפכה". עשור הוסיף כי יש לנסות לצמצם את הפער בין כמות הצווים, בין התייצבות בלשכת הגיוס ובין גיוס בפועל - ולכן הצווים ייצאו לאלה בעלי פוטנציאל גיוס גבוה.

לפני שנשא את דבריו, ספג ראש אכ"א ביקורת חריפה מצד יושב ראש הוועדה יולי אדלשטיין, לאחר שנעדר מדיונים קודמים. אדלשטיין נזף בעשור כשנודע במהלך הישיבה שגלנט החליט להוציא צווים לחרדים: "לא תקין שראש אכ"א מספר בוועדה שהוא עדיין לא יודע מתי ולמי יישלחו צווים ובמקביל שר הביטחון מוציא הודעה שהם נשלחים". עשור לא השיב אך לדברי חברי הכנסת בוועדה "נראה מופתע".

קודם לכן, שר הביטחון יואב גלנט אישר בתום דיון עם בכירי מערכת הביטחון את המלצת צה"ל להוצאת צו ראשון עבור מועמדים לגיוס מהמגזר החרדי. על פי לשכת גלנט, שליחת הצווים צפויה להתבצע בחודש הקרוב.

"מדובר בצורך מבצעי ובסוגייה חברתית מורכבת", נמסר מלשכת גלנט. "יש לפעול לפי עיקרון 'גיוס בהצלחה' על מנת להגיע לשירות משמעותי של בני המגזר החרדי, תוך שמירה על אורח חייהם, וכדי להביא למספר הולך וגדל של מתגייסים בתהליך סדור".

הפופולריים