המאבק הבין-לאומי

מומחים לדין הפלילי הבינ"ל במסר לישראל בנוגע לצווי המעצר

מומחים לדין הפלילי הבינ"ל במסר לישראל בנוגע לצווי המעצר
שני עורכי הדין בעלי רקע בבית הדין הפלילי הבין-לאומי ייעצו לבכירים ישראלים לפעול להקמת ועדת חקירה ממלכתית שתסייע בתגובה לדרישה להוצאת הצווים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג
בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג צילום: AP Photo/Mike Corder

מומחים לדין הפלילי בהאג העבירו מסר לבכירים ישראלים, לפיו: "ועדת חקירה ממלכתית תסייע בהתמודדות המשפטית" במאבקה של ישראל בבית הדין הבין-לאומי ותסייע בתגובה לאפשרות שיוצאו צווים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט. כך פורסם הבוקר (רביעי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. 

 הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

המומחים, שני עורכי דין בריטים, הגיעו לישראל בימים האחרונים ונפגשו עם בכירים ישראלים, כולל עם חברי הצוות הבין-משרדי שנערך למאבק בתי הדין בהאג, בכדי לדון בנושא.

במקביל, שר החוץ הבריטי הנכנס דיוויד לאמי צפוי להגיע לישראל, ככל הנראה בשבוע הבא. עיתון הגרדיאן דיווח השבוע כי הממשלה הבריטית החדשה, שבה לאמי חבר, צפויה לבטל את בקשת הממשלה הקודמת לעיכוב של הוצאת צווי המעצר מטעם בית הדין בהאג לנתניהו וגלנט. 

גם היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב-מיארה, פנתה לראש הממשלה לפני כחודש בהמלצה להקים ועדת חקירה ממלכתית מהטעם שהמהלך יועיל לישראל בזירה המשפטית הבין-לאומית. "ועדת חקירה ממלכתית היא האמצעי המיטבי להתמודדות עם הסיכונים הנוכחיים", כתבה בהרב מיארה. "זאת, לנוכח מאפייניו הייחודיים של המנגנון ובהם הניתוק המלא מהרשות המבצעת". 

הסיבה לכך שוועדת חקירה ממלכתית תעזור בהתמודדות המשפטית היא שבמשפט בין-לאומי, כאשר למדינה יש מערכת עצמאית שבודקת ברצינות את הטענות, הכלל הוא שהערכאות הבין-לאומיות לא אמורות להתערב. בבית הדין הפלילי בהאג מנסים לטעון שישראל לא ממש חוקרת את המדיניות ואת ביצועה. עצם הקמת ועדת חקירה ממלכתית, כזאת שנתפסת כבלתי תלויה פוליטית להבדיל מוועדת בדיקה ממשלתית שהממשלה ממנה את חבריה, אמור להיות סוג של חסם, או לפחות בלם זמני מהתערבות.

היועצת המשפטית לממשלה פרסמה הודעה שיצאה נגד כוונת התובע בהאג להוציא צווי מעצר לבכירים הישראלים בחודש מאי. בהודעה נכתב, "הייעוץ המשפטי לממשלה ופרקליטות המדינה של ישראל, בודקים באופן יסודי כל טענה להפרת דין על ידי מי מגורמי מדינת ישראל, ואוכפים את הדין. בית הדין נעדר כל סמכות לנהל חקירה בעניין".

 

 

הפופולריים