לקראת הביקור בוושינגטון

החשש מצווי מעצר: נתניהו שקל לעצור באירופה בדרך לארה"ב

החשש מצווי מעצר: נתניהו שקל לעצור באירופה בדרך לארה"ב
לשכת ראש הממשלה בדקה אפשרות לקיים פגישות מדיניות בצ'כיה והונגריה - שהודיעו שלא ישתפו פעולה אם אכן יוצאו צווי מעצר בהאג
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בודפשט, בירת הונגריה
בודפשט, בירת הונגריה צילום: AP Photo/Denes Erdos

ראש הממשלה בנימין נתניהו שקל לבצע עצירת ביניים באירופה בדרכו לארצות הברית, בשל החשש מצווי המעצר שתובע בית הדין הפלילי הבין לאומי בהאג מבקש להוציא נגדו. כך פורסם היום (רביעי) בתוכנית "הבוקר הזה" עם אריה גולן בכאן רשת ב.

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

לשכת ראש הממשלה בדקה אם מטוס "כנף ציון" יוכל מבחינה משפטית בין לאומית לבצע עצירה כזו. הבדיקה התרחשה אחרי שהחודש גילו בלשכת נתניהו, שמטוס ראש הממשלה לא יוכל לבצע טיסה טרנס-אטלנטית ישירה מתל אביב לוושינגטון בתפוסה מלאה - בשל חוסר היערכות.

בלשכת נתניהו בדקו את האפשרויות השונות לעצירת ביניים באירופה ואף חשבו לקיים מפגש מדיני בצ'כיה או בהונגריה - מדינות שנחשבות ידידותיות לישראל. עצירה כזו עשויה הייתה לאפשר טיסה בתפוסה מלאה של המטוס.

בסופו של דבר העדיף נתניהו להימנע לחלוטין מעצירת ביניים ולקיים טיסה ישירה. למרות הצורך שנוצר לצמצם משמעותית את מספר הנוסעים על המטוס בטיסה ישירה.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11, שבשל קשיים בהיערכות וקשיים רגולטוריים מטוס "כנף ציון" יאלץ לטוס בהמשך החודש עם כ- 60 נוסעים בלבד.

חלק ממשלחת נתניהו צפויה להגיע לוושינגטון בטיסות מסחריות. גורם במשרד ראש הממשלה מתח ביקורת על התעשייה האוויריות שלא סיימה את ההיערכות לטיסת הבכורה.

נתניהו צפוי לנאום בפני הקונגרס האמריקני ב-24 ביולי. במהלך הביקור ייפגש ראש הממשלה עם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בבית הלבן. על פי גורמים המעורים ביחסי ישראל-ארצות הברית, ביידן צפוי ללחוץ על נתניהו להגיע להבנות בנושא הפסקת אש ועסקה לשחרור חטופים.

התובע בבית הדין הפלילי הבין לאומי בהאג ביקש מבית הדין להוציא צווי מעצר לראש הממשלה, לשר הביטחון יואב גלנט ולבכירי חמאס, ביניהם איסמעיל הנייה ויחיא סינוואר. הצווים עד כה לא הוצאו, אך במקרה שבית הדין יוציא צו מעצר - כל המדינות החברות, יותר מ-120, חייבות לכבד אותו ולעצור את האדם שנכנס לשטחן.

בריאיון לרשת ABC האמריקנית אמר נתניהו לגבי בקשת צווי המעצר: "אני לא חושש מנסיעות ברחבי העולם בעקבות החלטת התובע - התובע צריך להיות מודאג מהסטטוס שלו ושל בית הדין, ואני מקווה שהשופטים לא יקבלו את הבקשות".

הפופולריים