שריפה בעוטף עזה
צילום: תיעוד מבצעי כיבוי והצלה

חשש מהסלמה בדרום: 10 שריפות פרצו מבלוני תבערה בעוטף עזה

דיווח: מצרים קיימה שיחות עם חמאס למניעת עימות צבאי • בחמאס השיבו שהמתרחש בשטח נוגד את האמירות של ישראל וכי האפשרות להגיע לרגיעה אינה קיימת בשלב זה • העיתון הפלסטיני "אל-קודס" דיווח כי הפלגים הפלסטיניים בעזה החליטו להפעיל מחדש את יחידות "ההטרדה הלילית"
איציק זוארץ ועומרי חיים
08 במאי 2021
08:01
עודכן ב 18:58

המתיחות בדרום: טרור התבערה מעזה נמשך זה היום השלישי ברציפות בצל המתיחות ביהודה ושומרון, לאחר ההתפרעויות אמש בהר הבית. ביישובי העוטף פרצו היום (שבת) 10 שריפות מבלוני תבערה. נזק נגרם לשדה חיטה. גורמים מצריים קיימו ביומיים האחרונים שיחות עם חמאס, במטרה למנוע את הידרדרות המצב לכדי עימות צבאי רחב.


העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" דיווח מפי מקורותיו בחמאס, כי מצרים העבירה מסר מישראל לפיו אינה רוצה בהסלמה וחותרת להכיל את ההתרחשויות האחרונות. עם זאת, על פי המקורות, בחמאס השיבו כי מה שקורה בשטח נוגד את האמירות של ישראל על הכלת האירועים, ולפיכך האפשרות להגיע לרגיעה אינה קיימת בשלב זה.

חמאס לא לחץ על ההדק, בינתיים | גל ברגר

בתוך כך, העיתון הפלסטיני "אל-קודס" דיווח היום כי הפלגים הפלסטיניים בעזה החליטו להפעיל מחדש את יחידות "ההטרדה הלילית" ולהפריח את בלוני הנפץ והתבערה. אתמול פרצו שמונה שריפות בתחומי המועצה האזורית אשכול, וחוקר שריפות קבע כי כמה מהן נגרמו מבלוני תבערה.

אתמול התגובות בצד הפלסטיני למתרחש בהר הבית לא איחרו לבוא. מנהיג הג'יהאד האסלאמי בחו"ל זיאד נחאלה, הגיב לאירועים ואיים כי "על האויב לצפות בתגובה בכל רגע". מנהיג חמאס אסמעאיל הניה הגיב גם הוא וקרא לראש הממשלה נתניהו "אל תשחק באש, זאת מערכה שאתה לא יכול לנצח בה".

על רקע המתיחות הביטחונית, אתמול הודיעה ישראל לרשות הפלסטינית כי החל ממחר תאפשר לאנשי עסקים וסוחרים פלסטינים בכירים לצאת מרצועת עזה ולהיכנס לישראל דרך מעבר ארז. מדובר בהקלות עבור אנשי עסקים וסוחרים המחזיקים בהיתר BMC (ביזנס מאן קארד), אותו מחזיקים בעזה מאות בודדות של בכירים.

ההקלות מתבצעות לאחר שנה במהלכה ישראל לא נתנה אישור גורף כזה בשל מגבלות הקורונה, ומגיעות כצעד נוסף של ניסיון צינון - לאחר שביום חמישי בלילה אפשרה ישראל להכניס לעזה את כספי המענק הקטרי עבור 100 אלף משפחות נזקקות ברצועה. גורמים בישראל הביעו התלבטות אם לעכב את הכנסת הכסף הקטרי, 10 מיליון דולר, אך הוחלט לבסוף שלא להתנות זאת בשמירת השקט מעזה.