יוסי שמואלי

אביו של בראל חדריה שמואלי לכאן חדשות: בנט צריך לקחת אחריות

יוסי חדריה התייחס לממצאי התחקיר על הירי בבנו: "לא הסיקו מסקנות אישיות. כל אלה שאמרו 'לא יכולנו לירות', על חשבון מי זה נופל? על הילדים האלה"
השבוע
03 בספטמבר 2021
19:56

יוסי חדריה, אביו של לוחם מג"ב סמ"ר בראל חדריה שמואלי שנהרג מירי בגבול עזה, קרא היום (שישי) לראש הממשלה ובכירים בצבא להתפטר. בריאיון לדב גיל-הר בתוכנית השבוע הוא ציין: "בנט נותן את הפקודות. הוא צריך לקחת אחריות יחד עם כל הראשים – שיפשטו את המדים. גם הרמטכ"ל אשם, למה הוא לא מבצע את מה שהיה צריך לבצע?"  

חדריה התייחס לממצאי התחקיר על אירוע הירי בבנו שפורסמו מוקדם יותר, ואמר: "הם לא הסיקו מסקנות אישיות שהיו אמורות לעלות. ציפיתי שיקבלו אחריות. כל אלה שאמרו 'לא יכולנו לירות, היו שם ילדים', על חשבון מי זה נופל? על הילדים האלה". 

אביו של לוחם מג"ב טען שהרכב הממשלה מנע ממנה לקבל החלטות נכונות באירוע. "אני מעריך את הערבים מאוד, אבל את ההחלטות הסופיות הם לא יכולים לקבל", הוא  ציין. "מי שישב בראש לא נתן את ההחלטות הנכונות". על ראש הממשלה הוא הוסיף כי "אין לו אומץ לבוא לכאן, הייתי רוצה שהוא יבוא. הוא היה צריך לומר: תפעלו בנחישות, מי שמתקרב לגבול - גמור. אין ברירה". 

הייתה היערכות, פריסת הכוחות הייתה שגויה

מהתחקיר עולה שפריסת הכוחות הייתה שגויה, והוראות הפתיחה באש לא שונו. עם זאת צויין כי נוהל הקרב וההערכות המבצעית להתפרעויות בוצעו בצורה יסודית ומקיפה, וכללו תגבור של כוחות כשירים ומאומנים ובהם קלעים וצלפים. בתחקיר הדגישו: "הרמטכ"ל קבע כי ההוראות אפשרו את ביצוע המשימה המבצעית והסרת כל איום מסכן חיים". 

לפי התחקיר, בראל נורה ארבע מטרים ממפקד החטיבה. לפני הירי היה ניסיון לחטוף נשק מחלק מהלוחמים. צויין כי אחרי נסיונות אלה היה נכון לשפר את מיקום הכוח ואולי ללכת לגבעה שולטת על האזור. כמו כן, הרמטכ"ל הורה לבחון את החרכים בחומה בגבול. מהתחקיר עולה שלא יהיו מסקנות אישיות נגד מפקדים באירוע. 

ביום שני האחרון נקבע מותו של הלוחם לאחר תשעה ימים שבהם נאבק על חייו במחלקת הטיפול הנמרץ בבית החולים סורוקה בבאר שבע. אלפים הגיעו מרחבי הארץ להלווייתו בבית העלמין הצבאי בקרית שאול. אימו, ניצה, ביקרה בהלווייה את ראשי הצבא, משמר הגבול וראש הממשלה. "הפכתם את הבן שלי לקרטון בפני חמאס, לא אמשיך את חיי", אמרה. "שלחתם צלף עם אפס אפשרות לירות במחבל. הוא שלח הודעה לחברים לפני המשימה 'אני לא מבין את המדינה הזו'".

האירוע עורר גם מחאה של לוחמים ברשתות החברתיות, שטענו כי הוראות הפתיחה באש "קושרות את הידיים שלהם" מול האיומים. הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס לדברים ואמר: "החיילים והמפקדים מצויידים בכל הכלים ובהוראות פתיחה באש חדשות וברורות. כל טענה אחרת משוללת כל יסוד והיא אינה אלא שקר מוחלט. כל חייל הניצב בפני איום וסכנת חיים בשגרה או בלחימה, רשאי, צריך ומחויב לפעול בחדות, לחתור למגע ולסכל את האיום".