התפרעויות של פלסטינים ביו"ש
צילום: פלאש 90

ישראל נערכת להסלמה בירושלים ובשטחים: "חומר הבערה כבר קיים, חסר רק גפרור"

מפקד אוגדת איו"ש מזהיר מהסלמה באגרת למפקדים לקראת חודש הרמדאן • גורם מדיני: "צריך להימנע מפרובוקציה שמובילות אותנו למקומות רעים" • הפלסטינים דיווחו על הרוג מירי צה"ל בהתפרעויות ליד רמאללה. צה"ל: החשודים יידו אבנים לעבר הלוחמים
רועי שרון
15 בפברואר 2022
15:37
עודכן ב 20:32

מפקד אוגדת יהודה ושומרון תא"ל אבי בלוט הזהיר מהסלמה ברמדאן. במסמך שהפיץ למפקדים ופורסם הערב (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11, נכתב: "חומר הבעירה כבר קיים, חסר רק גפרור". הגפרור יכול להיות חיסול מחבלים כמו זה שאירע בשבוע שעבר, מהומות בשייח ג'ראח או בהר הבית או הרוגים פלסטינים בהתפרעויות.

תאריך היעד - תחילת הרמדאן, לא אומר שהאינתיפאדה תתחיל ב-1 באפריל. זהו יעד לכוחות צה"ל שבו הם אמורים להיות מוכנים. למה אפריל? בגלל הסתברות, גבוהה יחסית, להידרדרות ביטחונית בתקופה הזאת.

בתוך כך, אחרי חמישה חודשים והחלטה לאפשר למנגנוני הביטחון הפלסטיניים לפעול לבד בעיר – כוחות צה"ל פעלו בג'נין. המטרה להימנע מכניסה לעיר נועדה לחזק את הרשות הפלסטינית ולתת לה הזדמנות להחזיר את המשילות. הדבר נועד גם כדי להגביר את המוכנות של הכוחות ביהודה ושומרון לקראת הרמדאן.

גורם מדיני תיאר חשש מהסלמה בשל מה שהגדיר כפרובקציות בירושלים. "ירושלים היא מקום רגיש, אנחנו צריכים לעמוד על הביטחון של תושבי השכונה, על חופש התפילה, לא לוותר במילימטר – אבל צריך גם להימנע מפרובוקציה שמובילה אותנו למקומות רעים", אמר הגורם המדיני. הוא הודה שהייתה הידרדרות ברמת הביטחון האישי של תושבי שייח ג'ראח.

"האחריות שלנו כמדינה היא להחזיר את הביטחון לכל אזרח ישראלי, ואת זה אנחנו עושים עם המשטרה. לצד זה, יש לי גם אחריות למנוע הסלמות שיכולות להוביל לדברים קשים מאוד. ב'שומר חומות' נהרג ילד בן שש, קוראים לו עידו אביגל. זה לא צחוק. אנשים מתים כשיש סבב. לפעמים אנחנו כמדינה נאלץ לצאת לסבב", הוסיף הגורם.

עוד אמר: "כשאני רואה את כסיף, ואת טיבי, ואת בן גביר, אני יודע היטב מה מביא אנשים לשם, וזה לחמם, לשרוף את המועדון. יש דרכים אחרות. הקמנו מדינה כדי שהמדינה תפעיל כוח, ולא אנשים פרטיים. זה מה שמבדיל מדינה לבין דבר אחר. אני צריך לעשות הכול כדי למנוע הסלמות".

דיווח: פלסטיני נהרג מירי צה"ל ליד רמאללה

משרד הבריאות הפלסטיני הודיע כי פלסטיני נהרג מירי צה"ל במהלך התפרעויות בכפר נבי סאלח שבאזור רמאללה. על פי דיווחים פלסטיניים, ההרוג, ניהאד ברגותי מהכפר כופר עין, ישב בעבר בכלא בישראל.

מדובר צה"ל נמסר כי "‏לפני זמן קצר, כעשרות פלסטינים התקרבו לעבר עמדה צבאית מאוישת סמוך לציר תנועה מרכזי ובסמוך לכפר נבי סאלח. החשודים יידו אבנים לעבר הלוחמים, שהגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובנוהל מעצר חשוד שכלל ירי חי. מוכרת טענה על פלסטיני הרוג כתוצאה מהירי. האירוע בבירור". 

אביו של הפלסטיני שנהרג, ניהאד ברגותי: "הוא רצה להיות שהיד. אמרתי לו 'אני אמצא לך כלה ואבנה לך בית' והוא השיב 'ביתי בגן עדן, תצפו לשמוע שאני מתתי כשהיד'". 

מקורות פלסטיניים מדווחים על עימותים גם באוניברסיטת אבו דיס שבאזור ירושלים. בתיעוד מהמקום נראים הכוחות משליכים גז מדמיע ואת הסטודנטים נסוגים אל תוך מבנה האוניברסיטה. מוקדם יותר התקיימה במקום עצרת הזדהות עם תושבי שייח' ג'ראח בירושלים.

ביום ראשון נהרג פלסטיני בהפרות סדר במהלך הכנות להריסת חלק מביתו של אחד המחבלים שרצח את יהודה דימנטמן ליד חומש לפני כחודשיים. ביתו של המחבל נמצא בכפר א-סילה אל-חארת'יה שבצפון השומרון. בהכנות להריסת הבית נפצע בינוני נגד צה"ל.

מדובר צה"ל נמסר שעם כניסת הכוחות החלו להתפתח הפרות סדר אלימות במספר מוקדים במרחב בהשתתפות מאות פלסטינים. "מפרי הסדר יידו אבנים, השליכו בקבוקי תבערה ומטענים מאולתרים לעבר הכוחות שהשתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי. במהלך הפרות הסדר ומתוכן, חמושים ירו ירי חי לעבר הכוחות, הלוחמים ירו לעבר חמושים שזוהו במרחב", נכתב בהודעת הצבא.