אברה מנגיסטו והישאם א-סייד

על מיטה מחובר לחמצן: חמאס פרסם תיעוד של הישאם א-סייד המוחזק בעזה

אמש ארגון הטרור הודיע על הידרדרות במצבו של אחד השבויים. קרוב משפחתו של הישאם: "משחקים ברגשות של אנשים, זו התעללות" • משרד רה"מ בתגובה: "חמאס מעכב כל סיכוי לעסקה" • דיווח בלבנון: חמאס מוכן לעסקת חילופי שבויים מהירה של א-סייד בתמורה לאסירים פלסטינים חולים
עידו קורן
28 ביוני 2022
08:42
עודכן ב 20:09

יממה אחר ההודעה החריגה של חמאס כי חלה הידרדרות רפואית במצבו של אחד מהשבויים ברצועת עזה, הארגון פרסם הערב (שלישי) תיעוד של הישראלי הישאם א-סייד כשהוא שכוב במיטה ומחובר לבלון חמצן. כדי לאמת את העובדה שמדובר בתיעוד עדכני, אנשי חמאס צילמו את א-סייד, כשברקע נראית טלוויזיה ובה משודר כינוס בקטר שנערך בימים האחרונים.

ערוץ אל-מיאדין הלבנוני מדווח כי חמאס מוכן לקיים עסקת חילופי שבויים הומניטרית מהירה לשחרור א-סייד, בתמורה לאסירים הפלסטינים החולים שעצורים בישראל. לפי הדיווח, חמאס הודיע על כך למתווכים ואמר כי יברך על כל תיווך בינלאומי אחר בסוגייה זו.

סאלח א-סייד, בן משפחתו של הישאם, אמר בתגובה לפירסום התיעוד: "חמאס משחק ברגשות של אנשים. זו התעללות בבני אדם. מציגים אותו כחייל, כאילו הצליחו לשבות ולעשות איזה מעשה גבורה. הוא לא היה חייל, זה ילד צעיר לא שפוי. לפי הפרסום אי אפשר לדעת אם הוא חי".

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "הפצת סרטון של אדם חולה זה מעשה מתועב ונואש. הישאם א-סייד איננו חייל, אלא אזרח ישראלי פגוע נפש שחצה את הגבול לרצועת עזה. חמאס מעכב כל סיכוי לעסקה".

שר החוץ יאיר לפיד כתב בהודעה מטעמו: "ישראל רואה בחמאס את האחראי הישיר למצבם של האזרחים שהוא מחזיק בניגוד לחוק הבינלאומי. אני קורא לקהילה הבינלאומית לגנות את החמאס על התנהגותו הלא אנושית ולדרוש ממנו לפעול על פי הדין הבינלאומי ולשחרר את האזרחים ואת הגופות שהוא מחזיק".

אלוף משנה במילואים משה טל, הממונה על שבויים ונעדרים בצה"ל לשעבר, אמר היום כי הודעת ארגון הטרור אתמול על הידרדרות במצבו של אחד השבויים היא "קריאת השכמה". טל הוסיף כי באינסטינקט שלו - הודעת חמאס אמינה.

האזינו לריאיון המלא עם טל בכאן רשת ב

הממונה על השבויים והנעדרים לשעבר הסביר כי אחת האפשרויות להודעה החריגה היא "סולם שיאפשר לחמאס לרדת מהעץ לגבי הטענה שלהם שאחד משני החיילים בחיים. הטרמינולוגיה מאוד חריגה". עוד ציין כי "שמונה שנים ששני אזרחים חולים מוחזקים בלי טיפול רפואי. יש מרחב שלם של כלים שיכולים למתן את היקף המחבלים שיישוחררו בעסקה".

אמש דובר הזרוע הצבאית של חמאס הודיע כי חלה הידרדרות במצבו של אחד מהשבויים הישראלים המוחזקים בעזה וכי הארגון הוכחה לכך. גורם ישראלי מסר כי הודעת חמאס היא "פרובוקציה במלאת 8 שנים לצוק איתן. לא מכירים שינוי במצבם הבריאותי". 

העיתון הפלסטיני "אל קודס" דיווח שישראל ביקשה ממצרים לקבל מחמאס הבהרות בעקבות הודעת הארגון. בדיווח נאמר כי מצרים הסכימה לברר אם יש הזדמנות אמיתית לסיים את סוגיית השבויים והנעדרים לאחר שלא הושגה התקדמות במשך כשמונה שנים.

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "חמאס מוכיח שהוא ארגון טרור ציני ונפשע, שמחזיק אזרחים פגועי נפש בניגוד לכל האמנות והחוקים הבינלאומיים, כמו גם את גופות חללי צה"ל. חמאס הוא זה שאחראי למצבם של האזרחים השבויים. מדינת ישראל תמשיך במאמציה, בתיווך מצרים, להשבת השבויים והנעדרים, באחריות ובנחישות".

האזינו להסכת עוד יום