פלסטינים מתפרעים ליד קוסרא, לפני כשבועיים
צילום: פלאש 90

תקיפת המטיילים בסמוך לכפר קוסרא: פלסטיני נאשם בניסיון רצח

לפי כתב האישום, מוחמד ואדי זרק אבנים גדולות על ראשו של אחד המגורים שליווה את הטיול, ופצע אותו באורח קל
רועי שרון
18 בדצמבר 2017
16:37

כתב אישום הוגש היום (שני) לבית המשפט הצבאי בשומרון נגד מוחמד ואדי, פלסטיני שהיה מעורב בתקיפת המטיילים הישראלים ליד הכפר קוסרא בחודש שעבר. ואדי נאשם בניסיון לגרימת מוות בכוונה (עבירה המקבילה לניסיון רצח) של אחד המבוגרים בטיול, ובעבירות נוספות.

לפי כתב האישום, ואדי נכנס בזמן התקיפה למערה בה שהה אחד המבוגרים עם הילדים שטיילו, ויידה לעברם אבנים גדולות מטווח קצר. כמה מן האבנים נזרקו לעבר ראשו של המבוגר, פגעו בו וגרמו לפציעתו באורח קל. עם הגשת כתב האישום ביקשה התביעה הצבאית את הארכת מעצרו של ואדי עד תום ההליכים המשפטיים בעניינו.

האירוע התרחש לפני כשלושה שבועות, כשילדים ישראלים שטיילו ליד  קוסרא שבשומרון הותקפו באבנים. אביו של אחד מהם, שליווה את הטיול, ירה לעבר אחד הפלסטינים במקום - מוחמד עודה בן ה-48 - שמת מאוחר יותר מפצעיו. ישראלי אחד נפצע באירוע באורח קל, והילדים בני ה-13 חולצו מהמקום בשלום.

בימים שלאחר האירוע פרצו בקוסרא הפגנות ותושבים מקומיים התעמתו עם חיילים. לפני כשבועיים עצרו כוחות הביטחון 20 חשודים בתקיפת המטיילים הישראלים. במבצע, בשיתוף כוחות צה"ל, משטרת ישראל, מג״ב והמינהל האזרחי, אותר גם הציוד האישי שנלקח מהם.

בשבוע שעבר פרסם צה"ל את ממצאי התחקיר שערך למקרה. על פי הממצאים, שהוצגו בפני מפקד פיקוד מרכז אלוף רוני נומה, הגורם הישיר לאירוע היה "ניסיון פגיעה במתיישבים על ידי פלסטינים, תוך סיכון חייהם של המתיישבים".

לצד זאת, בתחקיר צוין כי העובדה שהטיול נערך ללא תיאום, למרות ההנחיות בנושא, היוותה אף היא גורם לאירוע. בצה"ל הדגישו כי בעקבות כך, נוהל תיאום הטיולים הובהר שוב בקרב כל הגורמים הרלוונטיים. עוד קובע התחקיר כי יש לחדד את הנוהל מול הציבור כולו, ובפרט ביהודה ושומרון והבקעה.