סגן-אלוף ל', שהפיל את המל"ט האיראני
צילום: דובר צה"ל

הטייס שהפיל את המל"ט האיראני: "ערוכים ומוכנים לכל תרחיש"

סגן-אלוף ל׳, מפקד טייסת 113, אמר עוד כי "הטייסת הוזנקה למשימת הגנת שמי המדינה". מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם: לפחות שישה הרוגים בתקיפה הישראלית, כולל לא-סורים"
רועי שרון, רועי קייס
11 בפברואר 2018
06:27

"הטייסת ערוכה ומוכנה לכל מה שיוטל עליה" - כך הצהיר סגן-אלוף ל׳, מפקד טייסת 113 (״הצרעה״), הטייס שיירט את המל"ט האיראני שחדר אתמול לשטח ישראל. הבוקר (ראשון) התיר צה"ל את דבריו לפרסום.

לדברי מפקד הטייסת, "הטייסת הוזנקה למשימת הגנת שמי המדינה". סגן אלוף ל' סיפר בכלליות על האירוע: "זיהינו שמדובר במל״ט איראני וכשהוא חצה את הגבול הפלנו אותו בשטח מדינת ישראל".

בתוך כך, מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם דיווח הלילה כי בתקיפות שביצעה ישראל אתמול מאז חדירת המל"ט האיראני למרחב האווירי הישראלי, נהרגו לפחות שישה בני אדם הנמנים עם כוחות המשטר הסורי וכוחות חמושים שנאמנים למשטר הסורי. על פי הדיווח, מבין ההרוגים היו סורים ושאינם סורים.

עוד נמסר כי התקיפות הישראליות בוצעו בשלושה "גלים". אלו כללו את האזור שמקשר בין פאתי שדה התעופה T4 לאזור אל-ביאראת בפרבר המזרחי של חומס, אזור א-דימאס בפרבר הצפוני מערבי של דמשק, והגבול המנהלי בין דרעא בדרום המדינה לפרברי דמשק.

בדיווח נטען עוד כי עדיין ישנם פצועים בתקיפות בדרגות חומרה שונות ומספר ההרוגים עשוי לעלות לנוכח מצבם של פצועים במצב קשה. עד כה לא מסרו כלי התקשורת של המשטר הסורי פרטים על מספר הנפגעים, הנזקים שנגרמו, או על היעדים המדויקים של התקיפות הישראליות.

אתמול בשעה 04:00 חדר מל"ט איראני לשטח מדינת ישראל דרך ירדן. בצה"ל זיהו את המל"ט מבעוד מועד, אך אפשרו לו להיכנס לשטח המדינה ואז הפילו אותו בעזרת שני מסוקי קרב. בתגובה לאירוע, צה"ל תקף את קרון השליטה ממנו הוטס המל"ט בשדה התעופה טי-4 בעומק סוריה. 

במהלך המשימה נורו לעבר כח צה"ל עשרות טילי נ"מ (נגד-מטוסים), ומטוס F-16 של חיל האוויר ננטש בתחום שטח מדינת ישראל לאחר שנפגע. טייס אחד נפצע קשה ונזקק לניתוח, וטייס אחר נפצע קל. כמענה לשיגור טילי הנ"מ, יצא צה"ל לסבב של תקיפות ברחבי סוריה, בהן הותקפו 12 מטרות, כולל מערכי נ"מ וארבע מטרות איראניות.