רה"מ נתניהו לצד סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן
צילום: שלומי כהן, פלאש 90

שרים בכירים בליכוד: החרדים גויסו על ידי נתניהו לטובת המשבר

לדברי גורמים בקואליציה, ראש הממשלה מעוניין ללכת לבחירות. לכאן חדשות נודע כי החרדים הציעו מתכונת מתונה יותר של חוק הגיוס, אך בליכוד לא הגיבו על כך. כחלון על ליברמן: "לא אתן שיעשו סיבוב על הגב שלי"
יואב קרקובסקי, מיכאל שמש, זאב קם
04 במרץ 2018
20:31

שרים בכירים בליכוד טוענים היום (ראשון) כי ייתכן שראש הממשלה, בנימין נתניהו, "גייס" לשרותיו את המפלגות החרדיות על מנת ליצור את משבר חוק הגיוס. בכירי המפלגה הסבירו, כי לנתניהו יהיה נוח יותר ללכת לבחירות במצב הנוכחי - בשל החקירות נגדו.

לכך מצטרפים גם גורמים בכירים בקואליציה, שאמרו היום כי ראש הממשלה מעוניין בבחירות, וכי בליכוד לא פועלים להרגיע את המשבר הנוכחי. לדברי הגורמים, היחסים בין נתניהו לחרדים הדוקים, ואם ראש הממשלה לא היה רוצה בבחירות - ניתן היה למנוע את המשבר מהר מאוד.

לכאן חדשות נודע עוד, כי החרדים הגישו הצעת חוק גיוס מתונה, אך בליכוד לא הגיבו לכך. זאת ועוד - הצעת חוק שניסחה שרת המשפטים, איילת שקד, כלל לא הוצגה למפלגות החרדיות. בינתיים, ההצבעות שתוכננו למחר על תקציב המדינה בוועדת הכספים - נדחו. 

בתוך כך, שר האוצר משה כחלון תקף היום בשיחות סגורות את שר הביטחון אביגדור ליברמן, ואמר כי הוא לא מתכוון לתת ליו"ר ישראל ביתנו "לעשות סיבוב" על הגב שלו. כחלון הוסיף: "הפעם, מפלגת כולנו תצביע כמו ישראל ביתנו" . בכיר בש"ס אמר באותו נושא כי "גם אם כחלון יכתוב את חוק הגיוס - ליברמן לא יסכים לפשרה".

ליצמן לא מוכן לוותר

רוב חברי הכנסת החרדים מוכנים להתגמש, ולוותר על הדרישה שלפיה קודם כל יש לאשר את חוק גיוס ורק אחר כך את תקציב המדינה. למרות שלא יודו בכך בפומבי, בשיחות מאחורי הקלעים מוכנים יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני מדגל התורה, ואנשי ש"ס להסתפק בתמורה סמלית, כמו אישור של חוק הגיוס בוועדת שרים לחקיקה בלבד, ולא בכנסת.

למרות ההתגמשות מצד גורמים במחנה החרדי, נכון לעכשיו נותר עדיין גורם אחד - סגן שר הבריאות יעקב ליצמן - שאינו מוכן לוותר על דרישת אישור חוק הגיוס בכנסת באופן מלא, ורק אחר כך תקציב. כך למעשה מסונדלות שתי המפלגות החרדיות לעמדה הזו, לאור ההתעקשות של ליצמן. גם היום נמשך הנתק בין הליכוד לחרדים, כשעד לרגע זה לא התקיימה פגישת משא-ומתן רשמית אחת בין הצדדים.


הערב קרא נשיא המדינה, ראובן ריבלין, בנאום שנשא בכינוס מועצת העיתונות, לאחד את השורות בעם ולנסות להגיע לפשרות עם המגזר החרדי בעניין משבר חוק הגיוס. "השיח על הקדמת הבחירות על רקע חוק הגיוס נוגע בנקודה רגישה מאוד, שלא ניתן לפתור אותה בכפייה, אלא רק בהסדר", אמר הנשיא.

ריבלין הוסיף כי "לאורך זמן, אם לא נשכיל לפתור את המחלוקת הזאת, בהידברות עמוקה, מתוך ניסיון למצוא הסדרים מציאותיים, הסוגיה הזו תמשיך ותערער את יציבות המערכת הפוליטית - וחמור מכך - היא תעצים את המתח בין המגזרים השונים".