ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי
צילום: אי-פי

בריטניה הודיעה: 23 דיפלומטים רוסים יגורשו, הקשרים עם מוסקבה יושהו

תרזה מיי הכריזה על שורת צעדים נגד רוסיה בעקבות הרעלת המרגל סרגיי סקריפל: "אין לנו אלא לקבוע שהם עמדו מאחורי ניסיון הרצח". בכירים בריטים לא יגיעו למונדיאל ברוסיה, ביקור של שר החוץ לברוב בממלכה בוטל. ברוסיה הגיבו: "פרובוקציה לא מקובלת"
איתמר מרגלית ועמיחי שטיין
14 במרץ 2018
14:18
עודכן ב 15:29

ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, הודיעה היום (רביעי) על גירושם של 23 דיפלומטים רוסים משטח הממלכה, בתגובה להתנקשות במרגל הרוסי שערק, סרגיי סקריפל, בשבוע שעבר בעיר סולסברי. בנוסף, מיי הכריזה כי בריטניה משהה את הקשרים בדרג גבוה בינה לבין רוסיה. "רוסיה לא סיפקה שום הסבר להימצאות גז העצבים. בשל כך, אין אלא לומר שהיא זו שעמדה מאחורי ניסיון הרצח הנתעב הזה", הצהירה ראש ממשלת בריטניה בנאום בפרלמנט בלונדון.

האזינו לדיווח בשעה הבינלאומית בכאן רשת ב':

מיי הקציבה שבוע לעזיבתם של אנשי הביון הרוסים שסולקו. בנוסף, במסגרת הצעדים נגד מוסקבה, בריטניה לא תשלח שרים או אישים מבית המלוכה למשחקי גביע העולם בכדורגל שייערכו בקיץ ברוסיה. ביקור מתוכנן של שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, בבריטניה, בוטל, ונכסים רוסיים ברחבי בריטניה יוקפאו.

"ההרעלה הייתה מעשה ישיר של ממשלת רוסיה, או שהיא איבדה שליטה על מי מהגורמים שלה", טענה מיי. לדבריה, "נעשה שימוש בגז עצבים, תוך ביזוי האומה הבריטית. זהו מעשה שאיים על חייהם של אזרחים בריטים. זהו דפוס של תוקפנות, ולכן תגובתנו צריכה להיות נחרצת. הגיעה השעה שנעמוד עם בעלי בריתות כדי להגן על ערכינו וביטחוננו נגד מי שמנסים לחתור תחתם".

"זהו הגירוש הגדול ביותר של דיפלומטים מבריטניה בשנים האחרונות", המשיכה ראש הממשלה המקומית. "אם רוסיה תבקש, נמנע ממנה לבנות מחדש את יכולותיה כאן". היא הכריזה כי תיאסר כניסה של בכירים רוסים לשטח הממלכה.

לצד זאת, מיי הבהירה כי "אינני מאמינה שעלינו לנתק לחלוטין את הדיאלוג עם רוסיה. נוכח המעשה הזה, הם גם לא יכולים להישאר כשהיו. אין לנו שום עימות עם אזרחי רוסיה, שאחראים לכל כך הרבה תרומות בהיסטוריה. אנחנו מעוניינים ביחסים טובים יותר, וטראגי שהנשיא פוטין החליט לפעול כך. לא נסבול איום על חיי אזרחים בריטים".

שגריר רוסיה בבריטניה מסר ברקע המשבר המחריף בין המדינות וסילוק הדיפלומטים הרוסים כי "מדובר בפרובוקציות לא מקובלות לחלוטין. נגיב בצעדים משמעותיים על הפעולות של בריטניה".

בהמשך היום, מועצת הביטחון של האו"ם צפויה להתכנס כדי לקבל תדריך על התקדמות חקירת ההרעלה. משרד החוץ של בריטניה קרא קודם לכן לקיים כינוס חירום בנושא, על מנת לעדכן בנוגע לגז העצבים שבו נעשה שימוש נגד סקריפל.

ההודעה בחשבון הטוויטר של משרד החוץ הבריטי:נשיא המועצה האירופית, דונלד טוסק, התייחס היום להתנקשות בסקריפל ומסר כי מנהיגי מדינות האיחוד האירופי ידונו בעניין בשבוע הבא. במסיבת עיתונאים שקיים בהלסינקי שבפינלנד, הצהיר טוסק כי "המטרה היא להביע הזדהות עם בריטניה ולקדם שיתוף פעולה מודיעיני".

חילופי הדברים בין לונדון למוסקבה נמשכו היום, כששר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, האשים את בריטניה שהיא "מוליכה שולל את הקהילה הבינלאומית". לברוב הצהיר כי ארצו לא תאפשר לכך לקרות, וכי לרוסיה "לא היה שום אינטרס לפגוע בסקריפל".

בהצהרה נוספת מטעם ארמון הקרמלין נמסר שוב שלרוסיה לא היה כל קשר להתנקשות במרגל לשעבר. "היינו פתוחים לשיתוף פעולה עם החקירה, אך לא נקבל טענות חסרות בסיס. כל פעולה לא חוקית שלהם תגרור תגובה מצדנו", נמסר עוד.

העימות הפומבי בין המדינות נמשך גם אתמול, והן זימנו את השגרירים זו של זו לשיחות נזיפה. משרד החוץ הרוסי האשים כי בריטניה מסרבת לשתף פעולה בכל הנוגע לחקירת ההרעלה של סקריפל, והבהיר בהודעה מטעמו כי הטענה שהשלטון במוסקבה עומד מאחורי המעשה "היא פרובוקציה בלבד".

"הבריטים מסרבים לשתף אותנו במידע שיש להם", נמסר בהודעת משרד החוץ הרוסי. במוסקבה הגיבו גם לאולטימטום של ראש ממשלת בריטניה מתחילת השבוע, כשהקציבה לשגריר הרוסי בלונדון 36 שעות כדי "לספק הסברים", ואמרו: "לא נתייחס לזה עד שימסרו לנו דוגמית מגז העצבים שבו נעשה שימוש בהרעלה של סקריפל. איום עלינו בסנקציות לא יישאר בלי תגובה".