ולדימיר פוטין
צילום: אי-פי

רוסיה הודיעה על גירושם של 23 דיפלומטים בריטים

בתגובה לצעדים שננקטו מצד לונדון בעקבות תקיפת המרגל הרוסי, במוסקבה החליטו לסגור את הקונסוליה הבריטית ואמרו: "אנו שומרים לעצמנו את הזכות לבצע פעולות נוספות"
סוכנויות הידיעות
17 במרץ 2018
12:16

המשבר ביחסים בין רוסיה לבריטניה על רקע הרעלת הסוכן הרוסי על אדמת אנגליה ממשיך להסלים. היום (שבת) הודיע משרד החוץ הרוסי על גירושם של 23 דיפלומטים בריטים בשבוע הקרוב, זאת בעקבות הצעדים שננקטו מצד לונדון, שם גם החליטו על גירוש 23 דיפלומטים רוסים מהמדינה.

בנוסף, הרוסים עדכנו את השגריר הבריטי לורי בריסטואו כי הקונסוליה הבריטית ברוסיה תיסגר, והאישור שניתן לבריטניה לפתוח קונסוליה כללית בסנט פטרבורג בוטל. עוד נמסר ממשרד החוץ הרוסי כי מוסקבה שומרת לעצמה את הזכות לנקוט בצעדים נוספים בתגובה ל"צעדים העוינים מצד לונדון".

ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי אמרה היום בפורום האביב של המפלגה השמרנית: "לא נסבול איום רוסי על אזרחים בריטים ואחרים על אדמת בריטניה". מיי הוסיפה כי בריטניה שוקלת ביחד עם בנות בריתה את התגובה לגירוש הדיפלומטים הבריטים מרוסיה.

אתמול אמר דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב בתגובה על ההאשמות של בריטניה  כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין היה מעורב בתקיפת המרגל הרוסי סרגיי סקריפאל: "כל התייחסות או אזכור של הנשיא שלנו בהקשר הזה הוא הפרה מזעזעת ובלתי נסלחת של כללי הדיפלומטיה".

שר החוץ של בריטניה בוריס ג'ונסון אמר מוקדם יותר כי סביר מאוד שפוטין היה זה שקיבל את ההחלטה לתקוף את סקריפאל. ג'ונסון אמר את הדברים לאחר שבגרמניה, צרפת, בריטניה וארצות הברית פרסמו הצהרה משותפת, לפיה האחריות לניסיון ההתנקשות בסקריפאל בדרום אנגליה מוטלת על רוסיה, מאחר ש"אין הסבר לוגי אחר". עוד הוסיפו המעצמות כי "מדובר במתקפה על הריבונות הבריטית והפרת החוק הבינלאומי".

השבוע פורסם ב"חדשות הערב" בכאן 11 כי שגריר בריטניה בישראל דיוויד קוורי ביקש מבכירים ישראלים בסביבת ראש הממשלה בנימין נתניהו לגנות את המתקפה הכימית. קוורי פנה לראש המועצה לביטחון לאומי מאיר בן שבת והבהיר כי בריטניה מצפה מבנות בריתה, כולל ישראל, להביע דאגה ולגנות את המתקפה הכימית.


מעבר לגירוש הדיפלומטים הרוסים, ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי הכריזה כי לונדון משהה את הקשרים עם בדרג גבוה עם רוסיה. "רוסיה לא סיפקה שום הסבר להימצאות גז העצבים. בשל כך, אין אלא לומר שהיא זו שעמדה מאחורי ניסיון הרצח הנתעב הזה", הצהירה מיי בנאום בפרלמנט בלונדון.