קים ג'ונג און וסרגיי לברוב בפגישה
צילום: אי-פי

קים ג'ונג און: "רוצים בפירוק חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני"

בפגישה עם שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב אמר שליט קוריאה הצפונית כי אין שינוי בעמדת מדינתו בעניין. היום צפוי להגיע לוושינגטון בכיר צפון קוריאני ולהעביר לנשיא דונלד טראמפ מכתב בשמו של קים
מערכת כאן
01 ביוני 2018
10:58

מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און אומר הלילה (שישי) כי רצונה של ארצו בפירוק חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני נותר "ללא שינוי, עקבי וקבוע". בתום פגישה עם שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב בפיוניאנג, אמר קים הוא מחויב לפירוז חצי האי קוריאה מנשק גרעיני. קים ולברוב החליטו להגביר את שיתוף הפעולה בין קוריאה הצפונית לרוסיה ולקיים בקיץ פגישת פסגה בין מנהיגי שתי המדינות.

קים ג'ונג און הביע תקווה שפירוז חצי האי קוריאה ושיפור הקשרים עם ארצות הברית ייעשו באמצעות דו-שיח פורה. אתמול נועד שר החוץ של ארצות הברית, מייק פומפאו, עם בכיר צפון קוריאני, קים יונג צ'ול. לדברי פומפאו, קים יונג צ'ול יגיע היום לוושינגטון כדי להעביר לנשיא דונלד טראמפ מכתב בשמו של שליט קוריאה הצפונית קים.

במסיבת העיתונאים בסיום הפגישה אמר פומפאו כי המטרה נשארה פירוז מלא מנשק גרעיני של חצי האי הקוריאני. "אל תטעו, הנשיא טראמפ מבין את כובד הבעיה. לאורך זמן רב קוריאה הצפונית ראתה בנשק גרעיני ערובה לביטחון המשטר. כדי שצפון קוריאה תפורז מנשק גרעיני, אנחנו צריכים לשכנע אותם שהביטחון שלהם גדול יותר בלי נשק גרעיני".

בתוך כך, גורם רשמי אמריקני המעורה במשא ומתן בין ארצות הברית לצפון קוריאה אומר שההכנות לפסגת טראמפ-קים מתקדמות בכיוון הנכון. סונג קים, דיפלומט לשעבר בשירות החוץ האמריקני ומומחה לקוריאה הצפונית אמר בפגישה עם שרת החוץ של קוריאה הדרומית קאנג קיונג-ווה כי לדעתו נוצרת הזדמנות עבור ארצות הברית וצפון קוריאה לעידן חדש של ביטחון, שגשוג ושלום. "כפי שהדגישו פומפאו וטראמפ, יש עוד עבודה בטרם יתכנס מפגש הפסגה, אך אנו מאמינים שאנו מתקדמים בכיוון הנכון"

קים ג'ונג און נפגש עם מקבילו מקוריאה הדרומית מון ג'ה אין בראשית השבוע. בסיום הפגישה אמר מון כי מנהיג קוריאה הצפונית עדיין מחויב לקיים את מפגש הפסגה עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ב-12 ביוני בסינגפור וכי הוא מחויב גם לפירוז חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני.