מעון היום לפעוטות בפתח תקווה

בעקבות הרג יסמין וינטה: שר הרווחה כץ מקדם חוק לפיקוח על מעונות

ההצעה נועדה לזרז את הליך החקיקה בנושא מעונות היום שנמשך זה שנה. כץ יבקש להעלות את הנושא לדיון בישיבת הממשלה כבר ביום ראשון הקרוב ומקווה שבאוצר יחזרו בהם מסירובם לתקצב את הפיקוח: "האסון האחרון מהווה נורת אזהרה לכולנו"
יובל אגסי
13 ביוני 2018
19:20

שר העבודה והרווחה חיים כץ הודיע היום (רביעי) שסיים לגבש הצעה לקידום תזכיר חוק לפיקוח על מעונות היום לתינוקות ופעוטות. כץ יבקש להעלות את הנושא לדיון הממשלה כבר בישיבתה הקרובה ביום ראשון, כאשר אם יאשר האוצר את ההצעה יעלה החוק לקריאה ראשונה במליאת הכנסת כבר בשבוע הקרוב.

חוק הפיקוח יקבע הסדר חוקי חדש וכולל לרישוי של מעונות יום לפעוטות בגילים 0-3 ולפקח על פעילותם. מטרתו של החוק להגן על שלומם והתפתחותם התקינה של פעוטות ולהבטיח את זכויותיהם וכבודם של וכן מתן תנאים נאותים וסביבה טיפולית-חינוכית הולמת ומילוי צורכיהם הפיזיים, הרגשיים, החברתיים והחינוכיים.      

שתי ממשלות ניסו בעבר לקדם חוק דומה אך הליך החקיקה לא הושלם. הצעת המחליטים שמגיש משרד הרווחה נועדה לזרז את ההליך בנושא מעונות היום שנמשך זה שנה. עלותו של החוק המוצע עומדת על כ-700 מיליון שקלים והשר כץ מקווה כי באוצר יסירו את התנגדותם לתקצב אותו. ״האסון האחרון מהווה נורת אזהרה לכולנו ואנו תקווה כי באוצר יבינו את החשיבות הרבה ויחזרו בהם מסירובם לתקצב את הפיקוח״, אמר. 

החוק הקיים היום לפיקוח על מעונות היום לפעוטות חל על מגוון רחב של מעונות כולל מעונות לקשישים או אנשים בעלי מוגבלויות ואינו תואם את הסטנדרטים המקובלים לטיפול בפעוטות. במסגרת החוק החדש יצוידו לראשונה מפקחי משרד העבודה והרווחה בכלי אכיפה מנהליים מהירים ויעילים להבטחת בטיחותם ושלומם של הפעוטות. בין השאר תתאפשר הטלת עיצומים כספיים בסכומים שנעים בין אלף ו-25 אלף שקלים למי שהפרו את תנאי הרישיון להפעלת המעון. במקרים מסוימים יוכלו מפקחים להורות סגירתו של מעון.

שר העבודה והרווחה חיים כץ הורה שלשום על סגירת פעוטון "מאשה והדב" בפתח תקווה, בו מתה התינוקת יסמין וינטה. עוד הנחה כץ את גורמי המקצוע החינוכיים והטיפוליים במשרד לבדוק את המחדלים שהובילו למקרה. יסמין וינטה מתה על פי החשד כאשר הסייעת בפעוטון ששהתה בו הטיחה אותה על מזרן, זרקה עליה שמיכה, נשכבה עליה, וצפתה במכשיר הסלולר שלה עד שמתה. הסייעת הואשמה בהריגתה ובהתעללות בתינוקות נוספים.

אתמול האריך בית משפט השלום בתל אביב את מעצרה של סייעת בגן ילדים פרטי בגבעתיים, ליהיא בן דניאל בת 23, החשודה שהתעללה בתינוקות. המשטרה מייחסת לה תקיפה של חסר ישע ואי דיווח. השופט עלי מסראווה אמר בדיון כי לפי תיעוד מצולם מהזירה, שאותו הציגה המשטרה, "מדובר בסרטון מזעזע - לא פחות".