תקיפה בסוריה
צילום: דובר צה"ל

פרסום ראשון: צה"ל תקף אמצעי תצפית איראניים בסוריה

האמצעים מוקמו בבסיס של צבא סוריה והותקפו על ידי חיל האוויר בתגובה לחדירת כטב"ם לשטח ישראל. ישראל דורשת להוציא משטח סוריה לא רק את הכוחות האיראניים, אלא גם מערכות נשק מתקדמות שהובאו על ידי איראן
משה שטיינמץ וגילי כהן
12 ביולי 2018
20:45

תקיפת חיל האוויר הלילה (חמישי) בסוריה נעשתה נגד אמצעי תצפית ומודיעין המשמשים כוחות המזוהים עם איראן ומוקמו בבסיסי צבא סוריה, כך פורסם היום לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס גם לנושא ואמר עם חזרתו מהביקור ברוסיה כי "העמדות הן של הצבא הסורי. מי שמשתמש בהן הם האיראנים".


התקיפה של צה"ל בוצעה בתגובה לחדירה אתמול של כלי טיס סורי בלתי מאויש לשטח ישראל, שיורט. מצה"ל נמסר הבוקר כי הוא "ימשיך לפעול באופן תקיף ונחוש כנגד ניסיונות הפרת הריבונות של מדינת ישראל ויפעל כנגד כל ניסיון לפגיעה באזרחיה. כמו כן, צה"ל רואה במשטר הסורי האחראי לנעשה בשטחו ומזהיר אותו מלפעול כנגד כוחותינו. צה"ל נמצא במוכנות גבוהה למגוון תרחישים וימשיך לפעול כל שיידרש למען ביטחונם של אזרחי מדינת ישראל".


בתוך כך, ישראל דורשת להוציא לא רק את הכוחות האיראניים מסוריה, אלא גם את מערכות הנשק המתקדמות שאיראן הכניסה לשטח סוריה, שלפי גורמים בישראל כוללות טילים לטווח של כ-700 קילומטר שיכולים להגיע עד לדימונה. עוד בטרם, נסיעתו של נתניהו לרוסיה, נפגש ראש המוסד יוסי כהן עם בכירים מרוסיה שהגיעו לישראל, בין השאר מדובר בשליחו המיוחד של פוטין למזרח התיכון ובגנרלים במטכ"ל הרוסי.

בפתח פגישתו אתמול עם פוטין במוסקווה התייחס נתניהו לכלי הטיס הבלתי מאויש שחדר מסוריה לישראל, ואמר: "אנחנו נמשיך לפעול בתקיפות נגד כל זליגה וכל חדירה לשטחה האווירי או הקרקעי של ישראל. אנחנו מצפים שכולם יכבדו את הריבונות הזאת ושסוריה תשמור בקפדנות על הסכמי ההפרדה".

עוד אמר נתניהו לפוטין כי "ברור שהמוקד שלנו זה על סוריה ועל איראן. דעתנו ידועה שאיראן צריכה לעזוב את סוריה, זה לא דבר חדש עבורך. שיתוף הפעולה בינינו הוא מרכיב מרכזי במניעת התלקחות והידרדרות של מצבים כאלה ואחרים, ולכן אני רוצה להודות לך על האפשרות לשוחח בעניינים אלה וכמובן בכל עניין אחר".

פוטין, מצדו אמר לראש הממשלה כי רוסיה מכירה את עמדתה של ישראל, וציין כי היחסים הכלכליים והביטחוניים בין שתי המדינות מתפתחים בכיוון חיובי.