מיקי גנור
צילום: פלאש 90

פרשת הצוללות: עד המדינה גנור - "השוטרים אמרו לי להגזים בעדויות"

מיקי גנור, אשר חזר בו מחלקים בעדותו, טען בפני מקורביו: "לפני העימותים תדרכו אותי מה להגיד - ולהגזים. התדרוכים לא תועדו". מבחינת המשטרה והפרקליטות - צעדיו של גנור מהווים הפרה של ההסכם
כתבי כאן חדשות
20 במרץ 2019
20:07

עד המדינה בפרשת הצוללות מיקי גנור טוען כי השוטרים אמרו לו להגזים בעדויות, כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. טענתו המרכזית של גנור, אשר חזר בו אמש מחלקים בעדותו, היא: "הכניסו לי מילים לפה", ובפני מקורביו הוא אף טען: "לפני העימותים תדרכו אותי מה להגיד - ולהגזים. התדרוכים לא תועדו".לפי גנור, לפני העימותים עם החשודים, בין היתר העימות שהתקיים עם מפקד חיל הים לשעבר אליעזר מרום, תדרכו אותו מה להגיד וכיצד לפעול, ולכן הוא נאלץ להגזים בתיאורים. הדבר גרם לו, לכאורה, להפליל אנשים שלא בצדק. 

מבחינת עד המדינה בפרשת הצוללות, הוא אינו חוזר בו מהסכם עם הפרקליטות, אלא רוצה לתקן חלק מהדברים בעדות, והוא לא מכחיש את העובדות. מבחינת המשטרה והפרקליטות, צעדיו של גנור מהווים הפרה של ההסכם. הם נערכים להגיש נגדו כתב אישום כמו נגד יתר החשודים בפרשה, וקובעים כי התנהלותו של עד המדינ התוביל אותו להרבה שנים בכלא.


גנור אמר למקורביו כי החלטתו לחזור בו מחלק מהעדות הייתה "עניין מצפוני". גנור אמר למקורבים: "אני מודע למשמעות של הצעד שעשיתי ולסיכון שבו, אבל לא היית יכול לחיות עם עצמי אחרת. היה לי חשוב לעשות זאת לפני שהפרקליטות מקבלת החלטה".

על אף שבמשטרה ובפרקליטות דוחים את טענות גנור, גורם בכיר במערכת האכיפה אומר כי גנור צודק בטענה שנגרם לו עוול ביחס לעדי מדינה אחרים, כשניר חפץ לא נידון ליום מאסר אחד. לדברי אותו בכיר, גנור הוא העד הטוב ביותר שהיה שנים, המידע שלו כונה "זהב טהור", וכי ברגע שהעדויות ייחשפו - "תקפוץ המדינה לשמים".


עורכי דינו של גנור, בועז בן צור ומאיר ארנפלד, הגישו הערב ערעור לבית המשפט המחוזי מרכז על ההחלטה להאריך את מעצרו של גנור בחמישה ימים. בסביבתו של מיקי גנור טוענים כי הארכת מעצרו היא מתוך יצר נקמנות. במשטרה דוחים הטענות של גנור ומפנים לעמדת השופטת שקיבלה כמעט לגמרי את עמדתם על כך שגנור שיבש הליכי משפט. מחר בצהריים יתחדש הדיון בעניינו. 

השתתפו בהכנת הידיעה: רועי ינובסקי, תמר אלמוג, מרדכי גילת ורום ליאור