צילום: אי-פי
תקיפת צה"ל ברצועת עזה

הדרג המדיני לצה"ל: להתכונן לכמה ימי לחימה

בכיר בחמאס אמר לכאן חדשות כי פעולות הג'יהאד האיסלאמי נעשו בידיעתו ובברכתו של חמאס, וכי ייתכן שהכנסת 30 מיליון דולר מקטר לעזה תביא לסיום הלחימה
גילי כהן ורועי קייס
04 במאי 2019
20:45

הסלמה בדרום: הדרג המדיני הנחה הערב (שבת) כוחות צה"ל להיערך לכמה ימי לחימה. מספר ימי הלחימה המדויק אליהם צה"ל נערך לא הותר לפרסום, אך הוא הועבר לכוחות.


ראש הממשלה בנימין נתניהו נדרש לכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני מחר כדי לקבל את אישורו לחלק מכמה פעולות עתידיות מתוכננות. בכינוס צפוי להשתתף גם שר החינוך וחבר הכנסת לשעבר נפתלי בנט, אשר בעבר ובמהלך מערכת הבחירות היה ביקורתי כלפי מדיניות הממשלה בנוגע לרצועת עזה. הקבינט צפוי להתכנס ב-12:30.

הצטרפו לשידור החי בכאן 11

דובר צה"ל רונן מנליס אמר היום לכאן חדשות: "אנו נערכים לגל תקיפות הלילה. אתמול החלטנו שלא ניתן להמשיך לקבל את המצב שחמאס לא אוכף את האחריות על הג'יהד האיסלאמי. ישראל עמדה בהתחיבויות שלה בהסדרה". דובר צה"ל עדכן כי חיל האוויר תקף בשעה האחרונה עשרות יעדי טרור של חמאס והג'יהאד האיסלאמי ברחבי רצועת עזה, כאשר מאז תחילת הלחימה הותקפו בסך הכול 120 יעדים.

במקביל, בכיר בחמאס אמר לכאן חדשות שישראל מונעת הכנסת 30 מיליון דולר מקטר לעזה, וכי "אם היא תכניס את הכסף לעזה אפשר שזה מה שירגיע את המצב". הנושא חשוב לחמאס במיוחד בשל חד הרמדאן המתקרב.


כמו כן, חמאס העביר מסר למצרים כי יש לדרוש מישראל להפסיק את הירי אל מפגינים על הגדר. הבכיר בחמאס ששוחח עם כאן חדשות אמר שישראל השתמשה אתמול בכוח מופרז ונוסף על שני הרוגים בגדר, הרגה עוד שני פעילי חמאס בתקיפה נגד עמדת תצפית.

על האמירות בצד הישראלי כי חמאס לא מצליח להשתלט על הג'יהאד האיסלאמי בעזה, הבכיר בארגון רמז: הירי מעזה ביממה האחרונה היה בידיעתו ובברכתו של חמאס. "הג'יהאד לא יכול לעקוף את חמאס", הדגיש אותו בכיר.

גם בקהיליה הבינלאומית כבר נשמעות תגובות על ההסלמה בדרום. ממשרד החוץ הגרמני נמסר: "אנו מגנים בחריפות את ירי הרקטות המסיבי מעזה על ישראל. אין הצדקה לתקיפות על אזרחים. לישראל יש את הזכות להגן על עצמה ועל תושביה".

‏שגרירת צרפת בישראל הלן לה גאל אמרה: ״סולידריות עם תושבי דרום ישראל וסבלם הקשה מירי הרקטות מרצועת עזה". מהאיחוד האירופי נמסר: "ירי הרקטות מכיוון רצועת עזה לישראל חייב להיפסק באופן מיידי. רק פתרון פוליטי יכול להביא האלימות לסיום. מאמצי מצרים והאו"ם להרגעת הרוחות זוכים לתמיכה מלאה של האיחוד האירופי".