שדה חקלאי בגבול לבנון
צילום: הדס פארוש, פלאש 90

המתיחות בצפון: חקלאים בכמה אזורים הונחו שלא להתקרב לגבול עם לבנון

ההנחיה ניתנה במסגרת הכוננות בצפון. בישובים נשמרת השיגרה. נתניהו על פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה: "אומר לאויבינו - דיר באלק". אלוף פיקוד הצפון: אנו ערוכים לכל תרחיש, אם נידרש - נגיב
רובי המרשלג
29 באוגוסט 2019
18:23
עודכן ב 19:09

חקלאים בכמה אזורים סמוכי גדר בגבול לבנון, הונחו היום (חמישי) שלא להתקרב אל גדר הגבול. ההנחיה ניתנה במסגרת הכוננות בצפון כשבישובים לפי שעה, נשמרת שיגרה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה לחשיפת צה"ל היום על מבנה פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה ואיראן כי ישראל נחושה לסכל את המיזם המסוכן של דיוק טילי חיזבאללה, וכי מטרת פרסום הפרטים על המיזם היא להעביר את המסר שלא נרשה לאויבינו להתחמש בנשק הקטלני הזה. "אני אומר להם - דיר באלק", אמר נתניהו בפתח מסיבת עיתונאים בכפר המכביה.

 מפקד פיקוד הצפון, אלוף אמיר ברעם, אמר היום בפגישה עם ראשי רשויות בצפון: "אני מדגיש שאתרי תיירות, פארקים ואירועים נמצאים בשגרה מלאה. אנחנו נערכים לכל האפשרויות ואם נידרש, נגיב ולכן אני לא יכול שלא להכניס את ראשי הרשויות לתוך העניין".

שר ההגנה הלבנוני רמז היום כי המל"טים שתקפו ברובע א-דאחייה בתחילת השבוע שוגרו מתוך שטח לבנון: "הפעולה שקרתה לא היתה יכולה להתרחש מבלי שיהיה מישהו קרוב מתוך לבנון. המל"טים הללו אינם בעלי יכולת ארוכת-טווח כדי שיגיעו מישראל לתוך השטחים הלבנוניים", אמר השר אליאס בו סעב.
הוא הוסיף כי הצבא הלבנוני נוקט פעולות לאיתור מקור השיגור: "הצבא הלבנוני יצר מפה על מנת לסרוק את האזורים". בו סעב שיגר איום לעבר ישראל: "הישראלים חייבים לדעת שתם העידן שבו הם פוגעים בלבנון בעודנו שומרים על שתיקה. בהזדמנות הקרובה וברגע שתהיה תוקפנות - הצבא לא יחכה לאישורו של אף אחד. ברגע שהצבא מאתר יעד ברור, בין אם זה כלי טיס ישראל או פעולה ישראלית אחרת - הצבא ייזום פתיחה באש".

מוקדם יותר היום חשף צה"ל כיצד נראה מבפנים פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה, ומי הובילו אותו. בצה"ל אומרים כי זיהו שחיזבאללה מאיץ בחודשים האחרונים את הניסיונות להקמת מפעל לייצור טילים מדויקים – לאחר שעד כה סוכלו נסיונותיו להקים מפעלים לדיוק טיליו הישנים. 

לפי צה"ל, בראש פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה עומד מחמד חסין זאדה חיג'אזי – מפקד גיס לבנון בכוח קודס האיראני והאיש שאחראי על הקשר בין איראן לחיזבאללה. לצידו שני קצינים נוספים במשמרות המהפכה: מג'יד נואב – מהנדס מומחה של טילי קרקע־קרקע ועלי אצ'ער נורוזי, ראש אגף לוגיסטיקה במשמרות המהפכה. מעורב נוסף הוא פואד שכר, מבכירי חיזבאללה ומהאחראים לפיגוע נגד חיל הנחתים האמריקני בלבנון ב־1983. שכר אחראי על בניית האתרים ועל הפעלת האש של חיזבאללה במלחמה.