מערכת חץ
צילום: יוסי זלינגר, פלאש 90

מפקד חיל האוויר: סוללות ההגנה נמצאות בכוננות

האלוף עמיקם נורקין התייחס לראשונה לחשש מטילי שיוט איראניים: "אתגר ההגנה הופך מורכב יותר. לאיום הטילים והרקטות מצרפים כעת מל"טים תוקפים וטילי שיוט"
משה שטיינמץ
31 באוקטובר 2019
07:33

מפקד חיל האוויר האלוף עמיקם נורקין התייחס אתמול (רביעי) לאיום מטילי השיוט האיראניים. "בעודנו מדברים, סוללות ה'חץ', ה'יהלום', 'קלע דוד' ו'כיפת ברזל' - נמצאות בכוננות", אמר נורקין בטקס סיום קורס קצינים בבית הספר להגנה אווירית. 

נורקין הוסיף כי "אתגר ההגנה הופך מורכב יותר. לאיום הטילים והרקטות מצרפים כעת מל"טים תוקפים וטילי שיוט". את הקורס סיימו 35 קצינים מתוכן 13 קצינות.

כמו כן, בכירים בישראל העבירו מסרים לקהילה הבינלאומית לפיהם "כל סיוע לייצוב המצב הפוליטי בלבנון, יהיה בתנאי שסוגיית הטילים המדויקים של איראן וחיזבאללה במדינה תטופל". המסרים הועברו על רקע התפטרותו של ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי. כך פורסם אתמול בכאן חדשות.

בישראל מנהלים מערכה צבאית ומדינית נגד הקמת מפעלי הטילים המדויקים בלבנון - שמאפשרים לחיזבאללה להתחמש בטילים בעלי יכולת דיוק גבוהה, בהנחייה ובמימון איראני. על פי פרסומים זרים, ישראל פעלה גם באופן התקפי לסיכול הקמת אותם מפעלים.

בתחילת השבוע נפגש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם שר האוצר של ארצות הברית סטיב מנוצ'ין. נתניהו ציין כי איראן הציבה טילי שיוט שיכולים להגיע לכל יעד במזרח התיכון, גם לישראל. "איראן היא איום קיומי על השלום במזרח התיכון", אמר נתניהו לשר האמריקני.

ראש הממשלה הבהיר כי יש צורך בהגברת המאבק מול איראן ובהגברת הסנקציות נגדה. "אני מעודד את ארצות הברית להשית סנקציות נוספות", אמר נתניהו והדגיש כי הוא ועמיתו ידונו בשאלה הזו.

על רקע האזהרות של ראש הממשלה בנימין נתניהו מפני האיום האיראני, והאזהרות של הרמטכ"ל אביב כוכבי מפני עימות בשתי חזיתות, בכמה נציגויות של ישראל בעולם העלו את הכוננות והדריכות. בתקופה האחרונה חלה החמרה באיומים על הנציגויות.