t
קשיש וקורונה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

משרד הבריאות שוקל: להנחות בני 60 ומעלה להישאר בבית

הנושא עדיין נמצא במחלוקת בין הגורמים, שחלקם נמצאים גם הם בקבוצת הסיכון • ראש הממשלה הכריע – משרד הבריאות ימשיך לנהל את המשבר, ולא משרד הביטחון כפי שדרש בנט
גילי כהן ורועי שרון
22 במרץ 2020
21:21

בישראל ממשיכים לדון באפשרות להגביל יותר את ההנחיות לציבור הישראלי בעקבות התפשטות קורונה: אחת האפשרויות שנבחנות היא להורות למבוגרים מעל גיל 60 לא לצאת מבתיהם. 


לדברי מקור ישראלי בכיר, גורמים במשרד הבריאות המליצו בנושא במהלך הישיבות הפנימיות. עם זאת, הנושא נמצא במחלוקת – גם במשרד הבריאות עצמו, וגם בקרב משרדי ממשלה נוספים. רבים ממקבלי ההחלטות בישראל הם בעצמם מבוגרים מעל גיל 60, הנחשבים לקבוצת סיכון, ביניהם ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצמו.

מגפת קורונה: ההנחיות, המספרים ומסלולי החולים - לכל העדכונים בעמוד הטלגרם של כאן חדשות

אחת ההחלטות שהתקבלו היום היא להגביר את האכיפה המשטרתית באזורים שבהם ניכר כי לא נשמעים אחר הנחיות משרד הבריאות. עם זאת, לשוטרים אין סנקציה להפעיל כלפי אזרחים, אלא רק כלפי בתי עסק הנשארים פתוחים בניגוד לתקנות החדשות.

בתוך כך, בימים האחרונים התנהלה מחלוקת בין משרד הבריאות לבין משרד הביטחון, שדרש לקבל את האחריות לניהול המשבר. ההחלטה הגיעה לשולחנו של רה"מ נתניהו, שהחליט שהסמכויות יישארו במשרד הבריאות. זה מתבטא בסמכויות רכש, כוח אדם, וקבלת החלטות כמו מה מספר הבדיקות – בנט דורש עשרות אלפים ביום, כשהיום מתבצעות בערך 3,000 ביום.

השר בנט בנט צייץ הערב בחשבון הטוויטר שלו: ‏"יש שמנסים להלהיט את היצרים בין משרד הבריאות לבין משרד הביטחון. לא תצליחו. משרד הבריאות מוביל את המדיניות הלאומית בעניין קורונה, יחד עם ראש הממשלה. השר ליצמן, המנכ״ל משה בר סימן טוב וכל הצוות עובדים סביב השעון במסירות אין קץ.
משרד הביטחון משרת ותורם למאמץ הלאומי בכל דרך. האם ישנם לפעמים חילוקי דעות מקצועיים? ברור, וזה בסדר גמור להתווכח. אבל יש מי שמכריע וזה ראש הממשלה. צה״ל, פיקוד העורף ומשרד הביטחון ימשיכו לתת כתף בכל דרך למערכה נגד קורונה".

מתפללים לא ייכנסו להר הבית, שעון הקיץ יידחה

התפשטות קורונה: בכיר בוואקף אמר היום לכאן חדשות כי החל ממחר תיאסר כניסת מתפללים להר הבית. גורמים בוואקף הוסיפו: "ממחר לא תהיה כניסת מתפללים מוסלמים לתקופה זמנית בלבד – בתנאי שגם מבקרים יהודים לא יורשו להיכנס". לכאן חדשות נודע כי הר הבית ייסגר גם למתפללים יהודים. הוואקף הורה למספר מאבטחים שלו להישאר בהר הבית כדי לוודא את אי כניסת היהודים למקום: "על ישראל לעמוד בהתחייבות שלה. מחר תהיה שעת מבחן עבורנו".

קורונה בישראל | כל ההגבלות וההנחיות של משרד הבריאות

כחלק ממאמצי בלימת ההתפשטות של הנגיף החליטו בממשלה לקדם חקיקה שתדחה את שעון הקיץ עד 1 במאי. שר הפנים אריה דרעי אמר כי הדבר נועד "למנוע מילדים ומבוגרים להסתובב בשעות אור נוספות מחוץ לבית ובכך לצמצם את השימוש במרחב הציבורי בימים אלה". דרעי הוסיף כי ראש הממשלה הביע את הסכמתו העקרונית למהלך. שעון הקיץ היה אמור להתחיל בין הימים חמישי ושישי השבוע.

בתוך כך, בבית החולים הדסה עין כרם עלה היום חשש שרופא שעובד במחלקה להשתלות מח עצם נדבק בקורונה וחשף חולים עם מערכת חיסונית מוחלשת לנגיף. הרופאים, אנשי הצוות והחולים שבאו עם הרופא במגע הועברו לבידוד. איש צוות העובד במחלקה אמר לכאן חדשות כי מחלקת ההשתלות כמעט מושבתת מרופאים בגלל הבידוד, וכי מדובר במקרה בעייתי במיוחד מכיוון שהחולים המטופלים במחלקה נמצאים בקבוצת סיכון לסיבוכים כתוצאה מהידבקות בקורונה.

מוקדם יותר היום דווח כי פג המאושפז בבית החולים שערי צדק בירושלים נדבק בקורונה, ככל הנראה מעובדת המקום. בבית החולים מסרו כי הפג נולד לפני חודשיים במצב קשה והוא סובל מאז מסיבוכים. עד כה אובחנו בישראל 945 חולים בקורונה - אחד מת ומצבם של 20 חולים במצב קשה.

תגיות:
קורונה