הרמטכ"ל אביב כוכבי
צילום: פלאש 90

הרמטכ"ל על רקע מלחמת הסייבר בין ישראל לאיראן: "נמשיך לפעול בשיטות ייחודיות לפגיעה באויב"

את הדברים אמר כוכבי על רקע מתקפת הסייבר נגד איראן המיוחסת לישראל: "המרחב הבנוי שבו התמקם האויב לא יהיה עבורנו מחסום לתקיפה" • על פי גורמים המעורים בהגנת הסייבר לא נגרם נזק אף שבתקופה האחרונה חלה עלייה בתקיפות העוינות נגד ישראל
רועי שרון
19 במאי 2020
20:29

הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי אמר הערב (שלישי) כי ישראל תמשיך לפעול בכלים צבאיים מגוונים ובשיטות לחימה ייחודיות לפגיעה באויב. את הדברים אמר כוכבי בטקס חילופי מפקד פיקוד העורף, על רקע מתקפת הסייבר נגד איראן המיוחסת לישראל


עוד אמר כוכבי כי "המרחב הבנוי שבו התמקם האויב לא יהיה עבורנו מחסום לתקיפה. האויב בחר לפרוס טילים ורקטות בתוך הכפרים ובכך הפך אותם למטרות צבאיות, וכך ביום פקודה האויב יגלה שבמו ידיו הפך את העורף שלו לחזית ואנו נתקוף אותו בעוצמה. בניגוד לאויב אנו נפעל באופן התקפי וערכי כאחד".

ברקע הדיווחים על קרבות סייבר בין ישראל לאיראן, גורמים המעורים בהגנת הסייבר אומרים כי לא נגרם נזק אף שבתקופה האחרונה חלה עלייה בתקיפות העוינות נגד ישראל. כך דווח היום בחדשות הערב בכאן 11. על פי הגורמים, ישראל נמצאת בשבוע הקרוב בכוננות מחשש לתקיפות סייבר עוינות, בין היתר בשל יום ירושלים המצוין באיראן.


על פי הדיווח הלילה בוושינגטון פוסט, מפי מקורות בממשל האמריקני ובמדינות אחרות, נראה שישראל עומדת מאחורי מתקפת סייבר רחבת היקף נגד נמל איראני. לפי הדיווח, המתקפה פגעה קשות בפעילות נמל שאהיד ראג'עי במצר הורמוז ב-9 במאי, כשבאותו יום אירעו בפתאומיות שיבושים קשים בתנועה באזור הנמל האיראני, ומחשבים המווסתים את תנועת הספינות, המשאיות והסחורות קרסו בבת אחת.

גורמי מודיעין ואבטחת סייבר בקיאים בנושא מעריכים שהמתקפה בוצעה על ידי ישראלים, ככל הנראה בתגובה לניסיון של איראן לפגוע באמצעות מתקפת סייבר במערכת המים של ישראל, בסוף החודש שעבר. גורם ביטחוני זר כינה את המתקפה "מדויקת ביותר".


עוד עולה מפרסומים זרים כי מתקפת הסייבר המיוחסת לישראל כוונה נגד מטרות אזרחיות איראניות בלבד. לפי מקורות, מתקפות הסייבר - הישראלית והאיראנית - עלו כנראה במהלך ביקורו של שר החוץ האמריקני מייק פומפאו בישראל, וזה היה אחד מהנושאים המרכזיים שבהם דן פומפאו בפגישותיו עם בכירים ישראלים.

השתתפו בהכנת הידיעה: עמיחי שטיין וגילי כהן