בלונים עם מטען חשוד אותרו בשדה במועצה האזורית אשכו
צילום: "חדשות ביטחון שדה בטלגרם", רז דבוש

טרור הבלונים נמשך: אזורים בעוטף עזה נסגרו עקב המתיחות

צה"ל תגבר סוללות כיפת ברזל בדרום • 5 שריפות פרצו בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה, וחקלאים בעוטף עזה הונחו שלא לעבוד סמוך לגדר הגבול • חמאס: "לא נהסס להיכנס למערכה מול ישראל אם זו תמשיך בהסלמה" • שבע רקטות שוגרו בלילה לשטח ישראל - אחת פגעה בבית בשדרות • צה"ל תקף שלוש פעמים ברצועת עזה
אסף פוזיילוב ורועי שרון
21 באוגוסט 2020
09:43
עודכן ב 15:56

ההסלמה בדרום: כמה אזורים בעוטף עזה נסגרו בעקבות המתיחות באזור. לאורך היום (שישי) פרצו חמש שריפות ביישובי העוטף כתוצאה מבלוני תבערה שהופרחו מרצועת עזה, רובן באזור מועצה אזורית חוף אשקלון באזור שמורת כרמיה. חקלאים בעוטף עזה הונחו שלא לעבוד בקרבת גדר הגבול ברצועת עזה. כמו כן, צה"ל תגבר אתמול את פריסת סוללות כיפת ברזל באזור הדרום. 

שר הביטחון בני גנץ והרמטכ"ל אביב כוכבי קיימו היום הערכת מצב בדרום. הרמטכ"ל שמע סקירה מודיעינית ואישר את תוכנית מוכנות הפיקוד לתרחישים האפשריים. בהערכת המצב השתתפו מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי, מפקד אוגדת עזה, תא"ל נמרוד אלוני, ומפקדים נוספים. השר גנץ הבהיר: "חמאס יספוג פגיעה קשה מאוד".


שבע רקטות שוגרו הלילה לשטח ישראל, אחת מהן פגעה בבית בשדרות, ונגרם לו נזק כבד. שלושה אנשים בקרבת הבית נזקקו לטיפול אחרי שסבלו מחרדה, שני תושבים נוספים נחבלו בדרך למרחב המוגן. החמישה טופלו בבית החולים ברזילי באשקלון ושוחררו לבתיהם. צה"ל  תקף שלוש פעמים הלילה ברצועה. בין היעדים שהותקפו: אתר לייצור רקטות ומערכי מנהרות של חמאס.

משפחת מלכה שספגה פגיעה ישירה בביתה שבשדרות אמרה לכאן חדשות שבכוונתה לעבור לבית מלון באשקלון. האב שלמה סיפר: "אני רק עכשיו מתחיל לעכל את גודל האסון שנמנע מאיתנו. אנחנו מטווחים כאן - לא רוצה להמשיך את המשפט".

חבלני משטרה טיפלו במהלך הלילה בכמה זירות בשדרות ובאזור המועצה האזורית חוף אשקלון בהן נמצאו רסיסים כתוצאה מנפילה ויירוטים. לא היו נפגעים אך נגרם נזק לרכוש. מערכת הלייזר "להב אור" שנועדה ליירט בלוני תבערה הצליחה ליירט שלשום 32 צרורות בלונים, כ-90% מאלה ששוגרו. אתמול יורטו כ-15 זרי בלונים.

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר על ההסלמה: ״תושבי העוטף, עוטף מדינת ישראל, עברו שוב לילה קשה שכלל פגיעות קשות ברכוש. גם הבוקר אנחנו איתם, מלאי הערכה אל החוסן שלהם. אנחנו לא נעמוד מנגד בזמן שחמאס משתולל. צה״ל מגיב בעוצמה ובנחישות, גיחה אחרי גיחה, וכך ימשיך גם אם זה ידרוש אורך רוח וזמן".

בתוך כך, השיחות להחזרת הרגיעה בתיווך מצרים נמשכות על אף שמשלחת המודיעין המצרי עזבה את רצועת עזה – כך מסרו מקורות בחמאס לעיתון הלבנוני אל-אחבאר. על פי הדיווח, תגובת ישראל לדרישות חמאס הייתה שלילית ולכן משלחת המודיעין המצרי שבה לקהיר.

דובר חמאס, פוזי ברהום, אמר הבוקר כי הארגון לא יהסס "להיכנס למערכה מול ישראל אם זו תמשיך בהסלמה, בהפצצות ובמצור". ברהום הוסיף כי על ישראל "לשאת בתוצאות ולשלם את מחיר התוקפנות על עזה, תקיפת המוצבים, תוצאות המצור ושיבוש חיי אנשי הרצועה".

חאזם קאסם מחמאס אמר כי "אנחנו רגילים לשמוע איומים בחיסולים ממוקדים", וכי ישראל ניסתה את הדרך הזאת בעבר והיא "מדיניות כושלת". לדבריו, "אם ישראל תחסל את אחד ממנהיגי ההתנגדות או מנהיגי העם הפלסטיני - תהיה לדבר תגובה שלה ישראל לא מצפה".