כרמל מעודה משוחררת למעצר בית

ביהמ"ש הרשיע את הגננת כרמל מעודה בשורת מקרי התעללות בפעוטות

ההורים שנכחו באולם בכו בעת הקראת הכרעת הדין, וצעקו לעבר מעודה: "אין לכאורה על הדמעות של הילדים על הטיפולים שהם עוברים. היום תרוויחי ביושר את מה שעשית". השופט חזר על סעיפי האישום נגד הגננת מראש העין: "היא קשרה את ידי פעוט לפרקי זמן ממושכים, במקרה נוסף השליכה פעוט לתוך לול והטיחה אותו בחוזקה בכיסא"
צח שפיצן, אמוץ שפירא והדס גרינברג
09 בדצמבר 2020
16:19

בית המשפט המחוזי מרכז הרשיע היום (רביעי) את הגננת כרמל מעודה בשורה של עבירות התעללות בפעוטות בגן "בייבי לאב" בראש העין. בחלק מהמקרים הורשעה מעודה בעבירה של תקיפת קטין, שהעונש עליה פחות חמור מעבירת התעללות. השופט זיכה את מעודה במקרה אחד, מתוך 18 מקרים, שבו לא היו צילומים של ההתעללות. ההורים שנכחו באולם בכו בעת הקראת הדין, וקראו לעבר הגננת: "היום תרוויחי ביושר את מה שעשית".

השופט חזר על סעיפי האישום נגד מעודה: "מעשיה הטילו מרות ומורא. ניכר כי הפועטות היו חסרי ישע. היא קשרה את ידי פעוט לפרקי זמן ממושכים. היא לקחה פעוט בן שנה וחצי, הרימה אותו מחולצתו, הוא צרח מכאבים והיא השאירה אותו קשור ובוכה על הרצפה.

"במקרה נוסף היא השליכה פעוט לתוך לול, והטיחה אותו בחוזקה בכיסא, הטיחה את ראשו בשולחן ודחפה אותו לאחור. במקרה נוסף שילבה ידי פעוט לאחור, ישבה על גבו וכיסתה אותו בשמיכה בעודו בוכה, והטיחה את ראשו במזרון בכל פעם שהסתובב. נעשו מעשים של הנאשמת כלפי פעוטה שכללו הצלפה במגבת, קשירת ידיים מאחורי הגב והאכלה בכוח".

עו"ד איריס פיקר-סגל מפרקליטות מחוז מרכז אמרה בתום הדיון: "בית המשפט הראה בהכרעת הדין כי הוא משמש מעין אביהם של הקטינים, בכך שהוא מגן עליהם. הילדים בגן היו בין הגילאים 0-3, כך שהם נעדרי כושר רטורי ולא יכלו לספר להוריהם מה קרה להם בגן. ההורים נתנו אמון בנאשמת, וכל יום הביאו את היקר להם מכל לגן. אנו מקווים כי הכרעת הדין תרתיע גננות וגננים אחרים מלבצע מעשים נוראיים שכאלה".

לפני כשלושה חודשים העידה מעודה לראשונה במשפטה ואמרה: "אני לוקחת אחריות מלאה על מה שעשיתי. אם הייתי אדם שקרן או תחמן אז הייתי מכחישה הכול". במהלך אותו דיון הוצגו לשופט סרטונים בהם נראית מעודה מטיחה ילדה ברצפה ודוחפת ילד בעל כליה אחת אל שולחן, על אף שנטען כי היא מודעת למצבו.

לפני כשנה וחצי הוגש כתב האישום החמור נגד מעודה, בגין 18 אישומים הכוללים עבירות של התעללות בקטין או חסר ישע ותקיפת קטין או חסר ישע, המתייחסים ל-11 פעוטות בגן שניהלה.

בחקירתה, לאחר הצגת הסרטונים בפניה, אמרה מעודה בין היתר לחוקר המשטרתי: ״אני יודעת שהייתי מפלצת. היו רגעים שהייתי שטן״. היא שוחררה למעצר בית לאחר שנקבע כי "מסוכנותה פחתה". לפני חצי שנה ניהלה הפרקליטות מגעים מתקדמים להסדר טיעון עם מעודה - אז לא הושגה הסכמה בין הצדדים והמשא ומתן התפוצץ.

במהלך חודש יולי 2019 הוצת ביתה של מעודה ברחוב הסנהדרין בראש העין, ממנו הפעילה גם את גן הילדים שניהלה. החשוד, בן 18 מקרני שומרון, שיש לו קשר להורים שילדם התחנך בעבר בפעוטון, נעצר הודות לתיעוד ממצלמות אבטחה במקום.