שירה איסקוב בבית המשפט

שירה איסקוב העידה: "החבטה הראשונה הגיעה בראש, הילד צרח"

איסקוב בבית המשפט: "ביקשתי מהשכנות שישמרו על הילד, הרגשתי שאין לי חמצן" • עדותה החלה בהשמעת הקלטה של אירוע התקיפה שהקליט משה, שבה היא נשמעת צועקת: "לא סכין, לא סכין" • התובעת: הנוכחות של שירה בדיון – שלב חשוב בדרך לריפוי שלה ושל בנה
אסף פוזיילוב
11 בפברואר 2021
21:15
עודכן ב 21 פברואר 13:55

שירה איסקוב העידה הבוקר (ראשון) בבית המשפט המחוזי בבאר שבע במשפטו של אביעד משה, הנאשם שניסה לרצוח אותה בערב ראש השנה במצפה רמון. הפרקליטות פתחה את עדותה של איסקוב בהשמעת הקלטה של אירוע התקיפה, שהקליט משה, שבה היא נשמעת צועקת: "זה נגמר. אני עוזבת את הבית", ואחר כך מתחננת: "לא סכין, לא סכין".  

איסקוב תיארה את האירועים שקדמו לאירוע: "עשרה ימים קודם לכן עברתי גרידה והיה לי קשה להתמודד עם זה. האובדן של העובר קרה שעתיים אחרי מריבה של שנינו. יום אחרי זה רציתי ללכת למיון, הוא לא רצה לצאת מהעבודה".

איסקוב: "הוא הוציא סכין וחנק אותי עם שתי ידיים. אני רואה את השנאה שלו בעיניים - למה היא עדיין לא מתה?"

על הוויכוח שהוביל לניסיון הרצח היא סיפרה: "הוא ניסה להפחיד אותי, אמר לי כמה שאני מכוערת ונראית יותר מבוגרת ממנו, הוא רק ניסה להקטין אותי. אמרתי לו שאני לא יכולה להיות איתו בבית, התקשרתי לאבא שלי ואמרתי לו שאני באה. אחרי זה אביעד תפס אותי וזרק לרצפה. אמרתי לו 'הבטחת שלא תיגע בי'". 

"החבטה הראשונה הגיעה בראש", היא המשיכה. "אחריה הגיעו עוד אחת ועוד אחת. צעקתי וביקשתי סליחה. הילד צרח לשמיים, ביקשתי ממנו שיחבק את הילד". היא הוסיפה: "הוא הוציא סכין מהמטבח, חנק אותי עם שתי ידיים. שכבתי והוא לחש לי 'תמותי כבר'. בדיעבד אני מבינה למה הוא לחש, כדי שלא ישמעו אותו בהקלטה. אני רואה את השנאה שלו בעיניים. למה הבחורה עדיין לא מתה?"

"הוא אמר לי: 'את לא תהיי אמא לילד שלנו'", איסקוב סיפרה. את הרגעים שבהם התערבו השכנים באירוע היא מתארת: "מה שאני זוכרת זה שתי שכנות לידי. ביקשתי מהן שישמרו על הילד כי הרגשתי שאני כבר הולכת ואין לי חמצן, הן אמרו לי שעוד מעט האמבולנס יגיע. הוא פתח את הדלת לשכנות, סגר ואז דקר וחנק. ראיתי אור בדלת ואז חושך – והוא חזר אלי". 

השופטות ביקשו להפסיק את ההקלטה של האירוע וציינו: "שמענו הרבה דברים קשים, אבל לא ככה. אנחנו לא רואות איך ההקלטה תתרום כעת, לא מבינים מה נשמע מלבד צרחות. נקשיב לה כמה פעמים לפני ההכרעה. אנחנו רוצות לשמוע את העדה ולהבין מה אירע". 

"הילד הפסיק לדבר מאז המקרה" 

איסקוב סיפרה על טיפולים שהיא עוברת בעקבות ניסיון הרצח: "יש לי פגיעה בקרנית, תפרים בכל הראש, סחרחורות וכאבים. בעוד שבועיים יש לי ניתוח השתלת עצם בלסת ואז ישתילו לי שיניים, היד שלי נשברה". עוד היא ציינה כי בנה, תינוק כבן שנתיים, הפסיק לדבר מאז האירוע: "אני לוקחת אותו לטיפולים". 

סנגורו של משה ניסה להוכיח בדיון שאיסקוב ניתקה אותו ממשפחתו ויזמה חיכוכים בין השניים. עורך הדין טען שמשה הקליט את המתרחש כדי "להגן על עצמו מפני ההשמצות והיריקות" של הקורבן. שירה השיבה: "הוא ניסה לרצוח אותי!". עוד טען הסנגור בפני איסקוב כי הנאשם הגיף את התריסים בביתם "כדי להגן על עצמו מהפאדיחות שעשית, ולא כי תכנן לרצוח אותך". אם בית הדין התערבה ואמרה: "זה נראה לך הגיוני?"

התובעת במשפט אמרה בפתח הדיון: "לרוב אנחנו לא זוכים לשמוע עדות ישירה של מי ששרדה את התופת. הנוכחות של שירה בעדות היום היא שלב חשוב בתהליך הריפוי שלה ושל בנה".

משה נאשם גם בחבלה בכוונה מחמירה ובהתעללות בקטין. הוא ועורך דינו ניסו למנוע את שלב העדויות, בהצעה לחתום על עסקת טיעון. סנגורו של משה ויתר על כל שלב העדויות וההוכחות, מה שקיצר את המשפט משמעותית. בתמורה הוא ביקש לשנות את כתב האישום ולהוסיף סעיפים שיקלו על משה באישום ניסיון הרצח. הפרקליטות דחתה את ההצעה. לאחר מכן ביקש משה שלא להיות מובא לעדות, אך גם בקשה זו נדחתה. המשפט עד גזר הדין צפוי להסתיים לפי ההערכה תוך כארבעה חודשים או פחות.

בחקירה נגדית של איסקוב, ניסה סנגורו של משה להוכיח כי היא הקניטה והשפילה את משה. הוא השמיע הקלטה שבה נשמעת איסקוב מקללת את משפחתו של משה. הסנגור ציין כי איסקוב כינתה את משה כולרה ולאחותו שטן. 

איסקוב הגיבה: "בוא נזכור שהייתי עצבנית וכאובה אחרי הפלה". הסנגור שאל למה והיא השיבה: "הפריע לי שהוא מקטין אותי ואומר לי כמה אני מכוערת. אנחנו שומעים רק את מה שהוא הקליט, רק את מה שנוח לו. התמונה האמיתית שהוא הרים את הסכין וניסה לרצוח אותי. המעמד הזה לא פשוט לי. תנסה לכבד ואל תנסה להקטין אותי ולדבר בזילזול. היה לי מספיק את ההקנטות האלה בבית".

לפני כשבועיים, אחרי שהופעלו נגדו סנקציות, נתן משה גט לאיסקוב, שבוע לפני כן השתתפה איסקוב בדיון של ועדת הכנסת לקידום מעמד האישה, בנושא הסדרי טיעון הנחתמים עם גברים המואשמים באלימות במשפחה. "חייבים לעשות פה שינוי. כשמתחילים משא ומתן להסדר טיעון, לקורבן אין שום אמירה בנושא", אמרה איסקוב.

בדבריה התייחסה גם לחקירה הנגדית אותה היא צפויה לעבור במשפט של המואשם בניסיון רציחתה, ואמרה שהיא חושבת שיש מקום למנוע את מעמד "התקיפה השנייה" שנשים חוות על דוכן העדים, ולהסתפק בעדות במשטרה. "למה אני צריכה לעבור את זה שוב ושוב?", שאלה.